چگونه با افراد خود شیفته برخورد کنیم

مهمانی خانوادگی

قدم اول. به مهمانی عمومی وخانوادگی فکر کنید

گاهی ممکن است یک جلسه با خانواده و دوستان نزدیک و راهنمایی گرفتن از آنها به شما کمک کند، به‌ویژه اگر فرد خودشیفته برای‌تان عزیز است. البته این کار آسانی نیست، زیرا فرد خودشیفته معمولاً نمی‌پذیرد که مشکلی وجود دارد.

بهترین زمان جلسه پس از رویدادی مهم در زندگی است، مانند بیماری سخت یا ازدست‌دادن شغل. در چنین موقعیتی باد غرور او کمی خوابیده است.

قدم دوم. در بدو امر متمرکز شوید روی آسیبهای که افراد خود شیفته به خود وارد می کنند

هم‌ذات‌پنداری را فراموش نکنید، زیرا دلیل این کارتان تلاش برای ایجاد تغییر در فردی است که برای‌تان مهم است.

از جمله‌های اول‌شخص استفاده کنید: «وقتی مدام درباره‌ی خودت حرف می‌زنی، احساس می‌کنم اهمیتی ندارم» یا «فکر می‌کنم تو توقع داری همیشه از نظر احساسی حمایتت کنم، درحالی‌که خودت هیچ‌وقت پاسخی به نیازهای احساسی من نمی‌دی». سعی کنید از بین مواردی که احساس‌تان جریحه‌دار شده است، مثال‌های روشنی ارائه کنید.

قدم سوم . از مشاوران کارازموده و حرفه ای در این خصوص بهره ببرید

برای مقابله با احساسات در هنگام مداخله به کمک کارشناس و متخصص بی‌طرف نیاز دارید. همچنین برای طراحی مداخله و روند آن مشاوره بگیرید.

مشاور می‌تواند شما را درباره‌ی روش‌های مختلف درمان راهنمایی کند. هم درمان انفرادی و هم درمان گروهی تأثیر مثبتی دارند و به فرد خودشیفته برای تنظیم احساسات و نگرش کمک می‌کند و توانایی او را برای پذیرش اینکه دیگران هم به‌اندازه‌ی خودش مهم‌اند، تقویت می‌کنند.

در اطرافیان‌تان از افراد قابل‌اعتماد درباره‌ی کارشناس و مشاور راهنمایی بگیرید. مهم است که شخص مناسبی را انتخاب کنید.

قدم چهارم . اطاق فکر تشکیل دهید

در مهمانی ها و یا در جلسات مختلف اطاق فکری تشکیل داده پیرامون رفتارهای خودشیفتگی و خود شیفتگان را مورد واکاوی و بررسی همه جانبه قرار دهید.

افکار و نظرات مختلف می تواند به شدت روی رویه و استقرار وحدت عملکرد های شما تأثیر مثبت و مؤثرتری داشته باشد.

قدم پنجم . کارتیمی انجام دهید

این افراد باید از نزدیکان فرد خودشیفته یا جزو کسانی باشند که از رفتار او زخم خورده‌اند، اما حاضرند به او کمک کنند.

افرادی که انتخاب می‌کنید، باید مورداطمینان باشند، پیشاپیش درباره‌ی برنامه‌ی مداخله به فرد خودشیفته هشدار ندهند یا درباره‌ی آن سخن‌پراکنی نکنند.

قدم ششم. برنامه ریزی فرمائید

این کاری نیست که بی‌مقدمه و درلحظه انجامش بدهید. باید درباره‌ی مکان، زمان و گفته‌های‌تان خوب فکر کنید. دراین‌باره می‌توانید از کارشناس و مشاور کمک بگیرید.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *