چگونه از خشم کودک جلوگیری کنیم؟

چگونه از خشم کودک جلوگیری کنیم

چگونه از خشم کودک جلوگیری کنیم؟

 

طی دو دهه سر و کله زدن با دو فرزند خود و مخصوصاً آموزش زبان بدن تخصصی و زبان بدن کودکان متوجه شدم خشم جزئی از فرایند رشد کودک سالم و نرمال است اما عدول از استاندار های خشم مشکل ساز خواهد شد.والدینی که با فرایند خشم و زبان بدن خشم آشنا نباشند هرگز نخواهند توانست فرزندان خوبی تربیت کنند و در جامع هم این کودکانند که چار مشکل خواهند شد پس چه باید کرد؟

اساساً به گفته علمای علم روانشناسی خشم بخشی از فرایند رشد  بالغ کودک است. با این حال والدین می توانند با روش‌های زیر، از خشم کودک جلوگیری نموده و یا خشم را کنترل  کنند. این مقاله کوتاه به فرازهای کنترل منطقی و استاندار د خشم می پردازد.

 

راهکارهایی برای کنترل خشم در کودکان

قدم اول: لطفاً نتایج منطقی طراحی فرمائید

اگر کودک در پارک به بچه های دیگر توپ پرتاب می کند، او را صدا بزنید در کنارتان بنشانید تا بازی کودکان دیگر را ببیند. به او بگویید: اگر بچه ها را اذیت نکنی، می توانی بازی کنی. این روش از کتک زدن مؤثرتر است. شما می توانید الگوی کودک باشید و رفتارش را عوض کنید. با حفظ خونسردی، اولین گام را در راه کنترل او برمی دارید. داد زدن و کتک زدن به کودک نشان می دهد که او را دوست ندارید.

چگونه از خشم کودک جلوگیری کنیم
 

قدم دوم: اعمال محدودیت

در برابر رفتار خشن کودک سریع واکنش نشان دهید. منتظر نشوید تا برادرش را برای سومین بار کتک بزند و سپس بگویید کافی است. او باید سریع متوجه اشتباه خود شود. بهترین روش، آرام کردن کودک و دور کردن او از موقعیت مورد نظر است، زیرا کودک پی به عواقب رفتار بد خود می برد.

قدم سوم: استمرار در رفتار و آموزش

حتی  الامکان در برابر رفتار کودک واکنش ثابت داشته باشید. وقتی می گویید: دوباره خواهرت را زدی؟ باید متوجه شود که دفعه دیگر او را از اتاق بیرون می کنید. هرگز اجازه ندهید خشم و عصبانیت باعث شود کودک را کتک بزنید. اگر دیگران شما را تشویق کردند بگویید: داشتن بچه ۲ ساله سخت است. فقط با روش خود فرزندتان را تنبیه کنید.

قدم چهارم: تغییر رویه بدهید

وقتی که کودک آرام شد، با ملایمت آنچه را که روی داده را با داستان گویی و با ترفندی خاص مرور کنید. از او بپرسید: اگر بار دیگر عصبانی بشوی، به جز کتک زدن چه کار می توانی بکنی؟ بگویید: طبیعی است که عصبانی شوی ولی نباید آن را با کتک زدن و گاز گرفتن نشان دهی.

کودک را تشویق کنید دنبال بهانه باشید برای تشویق البته شور را از مزه نیندازید. رفتار درست داشته باشید. مثلاً حتماً کودک را به سفر تفریحی و تفحصی مثل موزه و یا به پارک ببرید و بگویید: مازیار، تو مرا عصبانی می کنی و مخصوصاً زبان بدنتان بیش از کلام باید این مطلب را فریاد بزند. یا خودت توپ شوت کن یا اگر نمی توانی از بزرگ ترها بخواه کمکت کنند. کودک شما حتماً باید بیاموزد از کسی که کتک زده، معذرت خواهی کند. شاید در ابتدا برایش سخت باشد، ولی تربیت می شود. کودکان معمولاً مهربان و دلسوز هستند، اما گاهی هیجان دوران کودکی، مانع آن می شود.

رفتار خوب کودک را پاداش دهید: به رفتار بد کودک توجه نکنید. برعکس رفتار خوب و مثبت او را تشویق کنید. اگر کودکی را هل می دهد، از او بخواهید به نوبت بازی کند.

لطفاً و حتماً دقت فرمائید که اگر کودک دلبندتان حرفتان را گوش کرد، او را همیشه و فوری تشویق کنید و  مخصوصاً این نکته را جلوی جمع بیان کنید که از او راضی هستید و خیلی خیلی کار خوبی کردی که  مثلا خواستی به نوبت … را انجام دهی، یا اگر کودک دلبندتان کار خوبی انجام داد. حتماً  یک ستاره رنگی به او جایزه دهید. بدین ترتیب با تکیه بر تکنیک شرطی سازی کودک می آموزد که رفتار خوبی داشته باشد، در صورت ادامه رفتارهای گذشته، نهایتاً تماشای برنامه تلویزیون را محدود کنید و رفتار های زبان بدنی خود را به حالت سلطه و منفی در بیاورید این رفتار به شدت روی کودکان تاثیر گذار است.

 

دکتر مازیارمیرمشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *