مدیریت و اصول مدیران خوب

مدیریت تغییر اولین گام برای یک مدیر خوب

در سلسله درسهای مدیریت تغییر  من همیشه یادی می کنم از  کتاب قدرت عادت و تکنیک های ساموئل اسمایلز او چنین می گوید که : ما اغلب با درک اینکه چه کاری را نباید انجام دهیم، کشف می‌کنیم که چه کاری را باید انجام بدهیم، احتمالاً کسی که هرگز اشتباهی نکرده‌است هرگز کشفی هم نکرده‌است. پیوسته تمرکز ما باید روی منافع باشد بجای تمرکز روی مواضع خود این مطلب شاید بسیار بسیار بدیهی بنظر برسد اما بسیار مهم است که بدانید شما نادانسته یا دانسته رفتار اعمال و گفتارتان بیشتر حول مواضع شما است تا منافع. متاسفانه مدیران در مجموعه های بزرگ دولتی یا خصوص بدنبال تغییرات بزرگ هستند در حالیکه که اگر تغییرات کوچکی هم در مجموعه رخ دهد می تواند تغییرات بزرگ و موثری شود.

برگزاری دوره های تخصصی و کاربری مدیریت توسط دکتر مازیار میر

برای مثال در مجموعه ای به عنوان مشاور و مدرس وارد شدم و فقط یک رویه بسیار کوچک را بنانهادم سلام و آن دستورالعمل کوچک برای تحول در واحد روابط عمومی که با گسترش رویه کل سازمان در طول زمان دستخوش تحول و تغییر شد. من در کار گاه های مدیریت تغییر همیشه از این جمله استفاده می کنم سیگار اسلحه ای است که زمان ماشه آنرا می کشد.

آری مدیریت تغییر با زمان رابطه عمیق معنی داری و دارد طول مدت زمان آهستگی و پیوستگی مهمترین اصول مدیریت تغییر هستند که متاسفانه در به دست فراموشی سپرده شده اند.

مدیریت

مدیریت تغییر باید از سطوح بالای سازمان آغاز گردد و مخصوصا پایبندی سطوح مدیریت ستادی یه اصول تغییر الزامات و اولیه مدیریت تغییر را سبب خواهد شد.

موفقیت و نتیجه بهتر و سریعتر در مدیریت تغیر مرهون موارد و نکات بالا است.

ساموئل اسمایلز سلام به شدت باور دارد که اگر ما برای ایجاد یک تغییر زمان حتی کمی صرف کنیم متال فقط یک دقیقه اما هر روز آن را تکرار کنید آن عادت زودتر در ما نهادینه می‌شود اکه شما ۳۶۵ دقیقه روی عادتی خاص تمرکز می کنید. هر چند اسمایلز روی ۱۵ تمرکز می نماید اما من در مبحث مدیریت تغییر روی یک دقیقه تمرکز مینمایم آری فقط یک دقیقه اما هر روز چراکه برای هر باکس زمانی شما جبهه گیری می کنید که وقت ندارم اما روس یک دقیقه هیچکس جبهه گیری نمی کند.

آری یک دقیقه ای یا ۶۰ ثانیه زمان بسیار کوتاهی است که گاهی حتی گذر آن احساس هم نمی‌شود، همه ما حتما یک دقیقه زمان اضافی در روز داریم که آن را هدر می‌دهیم که با استفاده از قانون اسمایلز می‌توان آن را تبدیل به زمان طلایی کرد و در پایان سال از ديدن تغییرات شگفت زده خواهید شد. اما بهتر است نگاه کلی داشته باشیم به قوانین اسمایلز

اول روزی ۱۵ دقیقه به اموزش زبان اختصاص دهید، تاثیرش از هفته‌ای یکبار کلاس رفتن بیشتر است.

دوم. روزی ۱۵ دقیقه پیاده روی تند داشته باشید، از هفته‌ای دوبار باشگاه رفتن تاثیر بیشتری روی سلامتی و تناسب اندام دارد.

سوم. روزی ۱۵ دقیقه مطالعه کنید و مطلب جدید یادبگیرید. مطالعه و یادگیری ورزش مغز است و باعث فعالیت بیشتر سلول‌های خاکستری مغز می‌شود و عادت یادگیری را برای همیشه در شما نهادینه می‌کند.

چهارم. روزی ۱۵ دقیقه به عادت‌های بدتان فکر کنید و آنها را با عادت‌های مثبت جایگزین کنید. با این کار در پایان سال شخصیت فوق‌العاده‌ای از خودتان خواهید دید.

پنجم . روزی ۱۵ دقیقه به توسعه مهارت‌های فردی‌ بپردازید. در پایان هر ماه شما یک حرفه جدید یاد گرفته‌اید.

آری هر چند که این چند دقیقه زمان بسیار بسیار کوتاهی است که برای همه  در دسترس است، اما اثرات فوق العاده ای روی ما خواهد داشت.  پس لطفا بدون هیچ گونه عذر  و بهانه‌ای از همین امروز شروع کنید و از دیدن قدرت مدیریت تغییر در خود و مجموعه خود نهایت  لذت را ببرید.

ژان پل سارتر درباره مدیریت می گوید :

آدم کش ها آدم هایی هستند که قوه تخیل ندارند،؛ زیاد برایشان فرق نمی کند که کسی را از زندگی محروم کنند. چون هیچ تصوری، هیچ تخیلی درباره زندگی ندارند. لطفاً به مدیریت قوه تخیل خودتان را برای رسیدن به بالاترین قله ها در مدیریت تغیر افزایش و سپس تغییر بنیادی دهید. هیچ چیز هیچ کس هیچ رفتار گفتار کردار و حتی پنداری آنگونه که به نظر می‌رسد نیست. پس بسیار مواظب باشید

همانطور که می دانید اساسا مدیریت تغییر  ترکیبی از ابزارهای سازمانی  است که میتواند در کمک کردن به تغییرات فردی از آن استفاده کرد که باعث تغییرات موفق فردی می گردد که در نتیجه منجر به تشخیص و پذیرش تغییر می شود.

آموزش مدیریت

در اینجا باید موانع بر سر تغییر را برشماریم شاید اولین و مهمترین مانع که منجر به عدم موفقیت تغییر در سازمان می شود، خود ما هستیم من بعنوان رهبر و من بعنوان رهبر و یا سر پرست و حتی یک کار مند بعنوان رهبری پنهان  و دوم خستگی و فرسودگی حاصل از تغییر است. این فرسودگی بخاطر حجم زیاد تراکنش ها و فعالیتهای حاصل از خود تغییر است که معمولا باید در کنار سایر کارهای جاری سازمان انجام شوند. این خستگی در صورتی که اطلاعات و آموزش کافی برای کارکنان قبل از تغییر فراهم نشده باشد، بیشتر نمایان می شود.در اینجا بد نیست  برای سومین مدل از نوشته ساموئل J. Palmisano”با عنوان  ” تغییرات رادیکال بهره ببرم او در مقاله خود به مدیریت تغییر الزامات و دلایل خوبی می پردازد.

موانع موفقیت یک مدیر

سومین مانع موفقیت تغییر، عدم مهارت در حفظ شرایط بعد از تغییر است. به عبارت دیگر تغییر برای مدت کوتاهی انجام می شود و پس از مدتی دوباره به حالت قبل بر می گردد. برای مثال، فرض کنید مدیران ارشد می خواهند کیفیت محصول را افزایش دهند، ولی با این افزایش کیفیت سرعت تولید کاهش پیدا می کند. در نتیجه حجم سفارشهای به تعویق افتاده افزایش یافته و مشتری ناراضی می شود. در این صورت، چنانچه مدیران نتوانند مشکل تولید را حل کنند، به این فکر خواهند کرد که هدف های تعیین شده غیر واقعی هستند و یا اینکه تکنولوژی تولید مشکل دارد یا اینکه کارگران و سرپرستان تولید توان کافی نداشته اند. هر کدام از این موارد که مد نظر باشد، نهایتا تغییر شکست خورده و با شرایط باید به سرعت به حالت قبل برگردد. در این مثال، راه کارها و مهارتهایی که باید روی آن تمرکز شوند، سرمایه گذاری روی بهبود عملیات، طراحی مجدد فرآیندهای تولیدی و آموزش پرسنل تولید خواهند بود.

چهارمین عامل عدم موفقیت، برنامه ریزی و اجرای تغییر فقط در سطوح بالای سازمان است، بدون اینکه از سایر سطوح پایین تر سازمان نظری پرسیده شود یا از تجربه آنها استفاده شود. شکی نیست که پرسنلی که درگیر فرآیندهای عملیاتی هستند، می توانند نقطه نظرهای سازنده ای برای تغییر ارایه دهند. البته این به معنای نظرسنجی از همه سازمان برای مدیریت تغییر نیست. ولی مطرح کردن تغییر و اعمال برخی از نظرات، علاوه بر ایجاد حس مشارکت در برنامه ریزی، پشتیبانی همکاران از اجرای تغییر را نیز به نحوی تضمین می کند.

بررسی یک مدیر موفق در کتاب مدیریت تغییرات

جان کاتر در کتاب پرفروش خود با عنوان  Leading Change به این موضوع اشاره می کند خوانده اید، این کتاب که با ترجمه من قلب تغییر – رهبر تغییرکتابی است که به ما در زمینه مدیریت تغییر که نیاز روز ما است کمک شایان توجهی خواهد نمود.
شاید بد نباشد بدانیم که حتی ابتکارات تیم ها هم تغییر می کنند، زیرا تیم ها بر اطلاعات اشتباهی تکیه می کنند؛ جمع آوری و تجزیه و تحلیل  غلط داده ها به جای یک رویکرد خلاقانه که عملا اقدام مفیدی را هم ایجاد نمی کند.

در کتاب رهبر تغییر ، کاتر و همکارانش، دان کوهن، نشان می دهند که تغییرات تحولات در واقع اتفاق می افتند در حالیکه ما نمی خواهیم اتفاق بیفتد و یا مخالف نیاز و هدف ما اتفاق می افتند اما چرا ؟ در کتاب رهبری تغییر نویسنده با استفاده از داستان های بیش از صدها شرکت و موسسه برای نشان دادن قدرت مدیریت تغییر را در لایه پنهان آموزش می دهند.درک وضعیت کنونی شرکت؛ یعنی مشکلات شرکت را پیدا کنیم، سطح اهمیت هریک را ارزیابی کنیم و تصمیم بگیریم چه تغییراتی برای حل این مشکلات لازم‌ است.

در ادامه دستورالعملهای ساده ای برای ادامه فرایند مدیریت تغییر ارائه خواهیم نمود.

آموزش اصول مدیریت پیشرفته که یک مدیر موفق باید بداند

قدم اول در آموزش مدیریت

قدم اول تغییر در نهایت سادگی باید صورت گیرد و یک فرایند طولانی و همیشگی باید باشد چرا که شرکتهای برتر جهان پیوسته در حال تغییرات مثبت روبه جلو هستند و شرکتهای ایرانی که از این رویه عقب مانده اند دارای این خصیصه نبوده اند مثال ایران ایر در حال ورشکستگی و محدود  در مقابل قطر ایرویز با درامد معادل نفت ایران خودروسازان ایرانی در مقابل خودرو سازان کره ای و یا حتی چینی من اصلا کاری به بنز و بی ام دبلیو ندارم در حد و مخصوصا عقبتر ها را نسبت به تاسیس مد نظر قرار می دهم.

آموزش مدیریت و قدم دوم آن

قدم دوم آموزش مدیریت تغییرات در بهترین زمان با کمترین منابع مالی و کمترین آسیب و کمترین خسارت و در نهایت به بهترین نحو این یعنی مدیریت کارآمد تغییر وضعیت. برای رسیدن به این مهم  اولین اولویت برنامه ریزی کوتاه مدت میان مدت و دراز مدت و استراتزیک است  . برای مدیریت فرایند تغییر مدیران و اطاق فکر باید در نظر گرفته شودو مخصوصا رهبران و رهبر  مجموعه ها و یا در استارتاپها اطاق فکر و مشاوران باید برای این مدیریت تغییر یک اطاق فکر در نظر بگیرند. ما پیوسته بعنوان یک وحدت رویه و یا یک شاه راه مشخص همیشه سعی کنیم با ترسیم چشم انداز و یا افق  چشم انداز و مخصوصا به اشتراک گذاشتن اهداف و چشم‌اندازهای مجموعه و الگو بودن برای تمام مدیران ستادی و یا صفی و همچنین کارمندان برای همه انگیزه ایجاد کند.ما در کارگاه های مدیریت تغییر نحوه ترسیم و اجرای این دستورالعمل را بصورت کلی تدریس می کنیم.

قدم سوم در اصول مدیریت تغییر

قدم سوم. ترسیم نقشه راه و ترسیم چشم‌انداز دقیق بهمراه ارائه کامل جرئیات و ترسیم بهترین وضعیت ارمانی و نقشه زمانی مکانی و با هر فیلتر دیگری ….   انتقال این تصاویر واضح برای واحدهای مختلف مالی اداری و عملیاتی و…..  برای ترسیم نقشه راه باید همه عوامل مهم و کوچک در نظر گرفته شده و از انها بعنوان عوامل شتاب دهنده و یا بازدارنده استفاده نمود. ودر نهایت روشی را برای رسیدن به وضعیت جدید با جزئیات کامل کامل ترسیم کنیم. بخش مهمی از مدیریت تغییر  ترسیم و اجرای نقشه به نحوی است که ما در هر حال ثبات را در جای جای مدیریت و مجموعه حس کنیم به عبارت دیگر احساس امنیت و ثبات از خود امنیت مهمتر است امنیت شغلی اصل فراموش شده برای نیروهای قرار دادی و یا پیمانی و یا پیمانکاران و….. که جزئی از کل هستند و نیروهای فراموش شده هستند در حالیکه هر مجموعه ای اگر انها را به فراموشی سپرده و حقوق و وضعیت انها را لحاظ ننموده باشد به خطا رفته است  ، اری اصل مهم در مدیریت تغییر داشتن ثبات است.

قدم ۴ مفاهیم مدیریت

قدم چهارم تغییر تفکر مدیریتی از دیدگاه خطی به دیدگاه های سیستمی در این خصوص همیشه با فیلمی در کار گاه های مدیریت تغییر به تغییر تفکرات سیستمی می پردازم و به شدت معتقدم تغییر مدیریتی باید از تغییر در دیدگاه مدیریتی اغاز شود مجموعه و شرکتی که در پرسنل رسمی و قرار دادی که اتفاقا سنگینی کار بر روی کارگران قرار دادی استوار است تفاوت بین غذا و محل غذاخوری و حتی نوع غذا حاکم است امیدی به مدیریت تغییر نیست و محال است تغییری بوجود اید .

آری هرچند تغییر و مدیریت تغییر در کشور ما و در مجموعه های دولتی و خصوصی با اهنگی معنی دار  در حال بوجود امدن است اما باید این مهم را مد نظر داشت که تا زمانی که تفکر مدیریت خطی و تک بعدی است امیدی  به تغییر ساختاری کلیدی و بنیادی نیست . در کشورهای پیشرفته مدیریت تغییر و مخصوصا مدیریت فعالانه تغییرات برای بهینه کردن انعطاف‌پذیری در آینده در مقایسه با هیاتی کار کردن و آزمون خطا بدترین نوع مدیریت و یا مدیریت تصادفی و بدون برنامه کار کردن روش بسیار بهتری برای مدیریت تغییرات کلان و جزئی در کشور است.

من در این مقاله از رهبری نقطه نهایی از جان پات کاتر و همچنین “تغییر از طریق اعتقادات”و “تغییر سرنوشت زمانی که وضعیت شرکتها و موسسات و یا مجموعه ها خوب است الهام گرفته ام . باید اذعان نمود که مدیریت تغییر با مساعدت مدیریت

منابع انسانی و با شروع از لایه های مدیریتی آهنگ سریعتر و شانس موفقیت بسیار بیشتر و بهتری خواهد داشت.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر زبان بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *