مدیریت زمان برای وکلا

مدیریت زمان برای وکلا

مهمترین کار یک وکیل و یا مخصوصاً جامعه حقوقی باید در جامعه حفظ شأن و منزلت و شخصیت خود به عنوان عضوی از جامعه حقوقی کشور است و بدون مدیریت زمان این سخنان کاملاً بی معنی خواهد بود.

در مقاله مدیریت زمان برای وکلا قصد دارم به نکاتی بپردازم که بتوانیم به شما همکار عزیز نکاتی را آموزش دهیم که با تکیه بر این نکات می توانید  بدون استرس به تمامی کارهایتان رسیدگی نموده و وقت هم اضافه داشته باشید. مطمئن باشید نکات زیر برای هر وکیل و یا کارشناس حقوقی و حتی قضات و… می تواند به شدت بسیار عملی و دارای توجیه باشد.

مدیریت زمان برای یک وکیل قاضی یا مشاوره حقوقی دقیقاً حکم مرگ و زندگی دارد عدم حضور در جلسات رسیدگی که سالها و ماهها و روزها طرفین برای آن روز لحظه شماری نموده اند آینده شغلی و میزان اعتباری که به آن تخصیص می دهید را کاملاً نشان خواهد داد.

مدیریت زمان دقیقاً چیزی است که هر کسی با آن به نحوی سر و کار دارد؛ خواه یک دانشجو، یک متخصص، پدر یا مادر و یا یک مشاور حقوقی و یا یک وکیل حرفه ای یا آماتور و بی انگیزه!!!!!

ما انسانها پیوسته بدنبال یافتن زمانی هستیم که همه کارها را انجام داده و به استراحت و تفریح بپردازیم. پیدا کردن زمان دیدگاه کاملاً اشتباهی است ما زمان را پیدا نمی کنیم بلکه از اتلاف آن اجتناب نموده با کوچک کردن حجم زمان تلف شده به سمت داشت زمان، برای کارهای خوشایند می رویم.

اگر می‌خواهید آراستگی ظاهر خود را حفظ کنید و مخصوصاً به تناسب اندام برسید باید زمانی را حتماً برای رفتن به باشگاه اختصاص دهیم. اگر می‌خواهید وارد رابطه شوید باید برای شریک‌تان وقت بگذارید. چنانچه می‌خواهید با خانواده‌ باشید باید با آنها زمان سپری کنید. اگر می‌خواهید یک حقوقدان و یا یک وکیل حرفه‌ای شوید باید زمانی اضافی بعد از پایان دادگاه و حتی بجز زمان حضور در محضر دادگاه به مطالعه مستمر و چندین ساعتی و حتی کلاسهای تکمیلی رفته و سعی کنید…

به معنی دیگر شما باید قطعاً یک برنامه کامل و تمام عیار بریزید که زمان موردنیاز برای هدف‌تان را بدست آورید ابتدا با برخی حقایق شروع می‌کنیم. زمان کاری استاندارد برای هر وکیل یا مشاور حقوقی و یا… چند ساعت در دادگاه و چند ساعت در دفترشان می باشد اگر ۵شنبه و جمعه را محاسبه نکنیم تقریبا ۸ تا ۱۰ ساعت و در غیر اینصورت ۷ ساعت منهای ایاب و ذهاب زمانی است که صرف می شود البته برای هر مورد یک برنامه زمانبندی کاملی باید تهیه و تبیین نمود.

ده تا ۱۲ ساعت در روز نیز زمان اضافی کاری ماست. این زمان برای کار و تمرین کردن زمان زیادی است. به عنوان یک دانشجوی حقوق یا کارآموز وکالت وظیفه شما این است که ساعات زیادی را برای تمرین کردن اختصاص دهید تا بتوانید به هدف‌تان یعنی تبدیل به یک حقوق دان حرفه‌ای شدن برسید.

طی سالهای تدریس در خصوص فن دفاع حرفه ای برای وکلای دادگستری، بارها شاهد بوده‌ام که دانشجوهای زیادی در مدیریت زمان برای تکمیل تکالیف‌شان دچار مشکل می‌شوند. چیزی که مایلم پیشنهاد دهم همان چیزی است که به دانشجوهایم در کلاس گفته‌ام. کسانیکه از این روند کاری پیروی کردند و به برنامه‌شان پایبند بودند طی فقط چند هفته ناقابل پیشرفت چشم‌گیری داشتند. بطوریکه دانشجویانی بودند که از سطح متوسط به عالی رسیدند و بخودم گفتم آیا این همان دانشجو بود؟

این برنامه نه تنها برای دانشجویانم مفید بود بلکه دقیقاً همان برنامه‌ای است که برای خودم زمانیکه می‌خواستم کارهای تخصصی و نگارش کتاب فن دفاع را به پایان برسانم نوشته بودم. رسیدن به اهداف‌تان در زندگی نیازمند نظم و تعهد زیاد است و اگر می‌خواهید به آنها دست یابید این برنامه همان است که من انجام دادم و سایر کارشناسان و حقوقدانان برتر جهان انجام داده‌اند و پیشنهاد می‌کنم که شما نیز آن را بکار ببندید.

 شنبه – چهارشنبه

اگر تمام وقت به دادگاه و یا دانشگاه و یا دفتر وکالت خود می‌روید یا تمام وقت کار می‌کنید، زمانیکه به خانه رسیدید شام بخورید و کمی استراحت کنید. اگر تکالیفی دارید انجام دهید. اگر به دانشگاه نمیروید و پرونده زیادی ندارید و می‌خواهید یک وکیل حرفه ای شوید فورا به سراغ مقالات جدید داخلی و خارجی و مخصوصاً وحدت رویه ها بروید. خودتان را در اطاق کار و یا دفتر وکالت و یا کتابخانه مقید نموده و حتی حبس کنید و تا شب برای خود همیشه برنامه دقیق و مدون داشته باشید ظرف ۳۰۰ روز شما ۳۰۰ یا ۶۰۰ و یا ۹۰۰ و یا حتی ۱۰۰۰ صفحه مطالب حقوقی ناب خوانده اید که شما را شبیه مرحوم کاتوزیان خواهد نمود.

خواهش می کنم در این برنامه طلایی یاد بگیرید که هیچ چیز دیگری طی این زمان وجود ندارد. نه تلویزیون نه مکالمه تلفنی و نه هیچ عامل مزاحم دیگری. فقط تحقیق، مطالعه و تفکر پیرامون مواد قانون جدید مرتبط و یا موارد علاقمندی شما.

این زمان ِتمرکز خاصِ شما است. شما بر روی مهارت‌هایتان تمرکز کنید و باید به این زمان هم بسیار احترام بگذارید. اگر می‌خواهید رویایتان به حقیقت بپیوندد و تبدیل به وکیل و یا مشاور حقوقی شوید که همه نیاز به علم شما داشته باشند و در هر مجلسی سخنی مهم و در خور و منزلت یک حقوق دان ارائه دهید باید مطالعه تفکر و تعقل را در دستور کار خود قرار دهید و باید دست به کار شوید.

این همان بخش عملی است که باید اتفاق بیفتد تا به هدف‌تان برسید. قبل از اینکه چراغ اطاق کارتان را  یا کامپیوتر را خاموش کنید و یا کتاب را ببندید اول چند دقیقه دیگر ادامه دهید و این رویه همیشگی شما باشد دوم رونوشتی منظم از همه کارهای امروز و فردا تهیه فرمائید و روز بعد همین روند را تکرار نموده و کم کم وحدت رویه برای تمام زندگیتان است.

همیشه باید برای یک اتفاق آماده باشید و اتفاقاتی خواسته و یا ناخواسته رخ می دهد که برنامه هایتان را جا به جا می کند. انعطاف داشته باشید و خود را با شرایط جدید تا جایی که میتوانید وفق دهید و در مسیر پیش بروید. برای اینکه بتوانید در حرفه وکالت موفقیت شوید باید هزینه هایی بپردازید (وقت،انرژی،تلاش). این همان برنامه کاری است که شما را در مدت کوتاهی تبدیل به یک حقوقدان کارکشته و حرفه ای کرده و موجب خواهد شد تا گام های مهمی در راستای هدفتان بردارید و در زمان مناسب بهتر و بیشتر دیده شوید.

آری این نوع انضباط و تعهد را که از دوران مقدس نظامی یاد گرفته ام قطعاً نتایج دلخواه را برای من و شما به ارمغان خواهد آورد این را تضمین می کنم. اگر میخواهید تبدیل به یک حرفه ای تمام عیار شوید باید همانند بزرگان علم حقوق ایران و جهان بطور جدی تمرین و مطالعه و تحقیق را در دستور کار خود قرار دهید.

این همان عشق و تعهدی است که بزرگان امر وکالت به آن اشتهار داشته اند. آری این هدف غیرممکن نیست اما نیازمند تلاش و سخت کوشی و تعهد زیاد است. باید زمان صرف کنید و هزینه هایی بپردازید. تنها با کلاس رفتن، یادگیری چند نکته ساده و یک ساعت تمرین کردن نمیتوانید به هدف تان برسید. اگر واقعاً سخت کار کنید و از اشتباهات تان درس بگیرید و پیشرفت کنید و هرگز تسلیم نشوید نتیجه دلخواه را بدست خواهید آورد. اما همه اینها با مدیریت زمان شروع میشود. اگر برایتان اهمیت دارد پس برنامه بریزید، طبق آن عمل کنید و رویایتان را به حقیقت بپیوندید. صمیمانه امیدوارم که این روش برایتان مفید باشد و بهترین ها را در زندگی و اهداف تان آرزومندم.

مازیارمیر مدرس بین المللی مذاکره و زبان بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *