مجموعه اصول زندگی موفق

مجموعه اصول زندگی موفق

مجموعه اصول زندگی موفق

 

زندگی بالا و پایین زیاد دارد و آدم‌ها در طول عمر عوض می‌شوند. این‌ها درست؛ اما برخی کارها هست که به نظر می‌رسد همیشه باید جزو کارهای مهم ما باشند. یعنی هر اندازه هم که در پیچ و خم زندگی تغییر کنیم، باید حواس‌مان باشد که همواره روی این چیزها تأکید داشته باشیم:

۱) دنبال کردن آرزوها
ممکن است خیلی‌ها بگویند رسیدن به این آرزویت محال است و تو آدم این کارها نیستی. ولی این تصمیم شماست که با این یک بار فرصتی که برای زندگی دارید، تسلیم حرف مردم شوید یا تا آخرین توان برای رسیدن به چیزهایی که می‌خواهید تلاش کنید.
۲) انسان بزرگ‌تر بودن
بزرگ‌تر بودن فقط به سن نیست. این مدل رفتار شما در روابط با دیگران، خصوصاً در دعواها و بحث‌هاست که نشان می‌دهد چه کسی بزرگ‌تر است. سعی کنید طوری رفتار کنید که در تمام جمع‌هایی که در آنها حضور دارید بزرگ جمع باشید.
۳) بخشش
بخشش کار ساده‌ای نیست. ولی آدم‌های بخشنده زندگی شادتری دارند. هر بار که شما اشتباه کسی را ببخشید احساس می‌کنید انگار باری از روی دوش‌تان برداشته شده. بخشیدن به معنای این نیست که کار طرف مقابل را قبول دارید، بلکه با یک رفتار مثبت، نگرش او را نیز عوض می‌کنید.
۴) نیمه پر لیوان را دیدن
همه می‌دانیم که نصف این لیوان پر است و نصفش خالی؛ اما این مثبت‌بینی است که به ما قدرت می‌دهد و می‌تواند کمک‌مان کند تا لیوان را پر کنیم. این را هم بدانید که همیشه و در هر شرایطی، یک کورسوی امید وجود دارد.
۵) روراست بودن با خود
دیگران ممکن است نظرات ضد و نقیضی درباره شما داشته باشند، اما مهم این است که در طول زندگی با خودتان روراست باشید. دیگران شاید بخواهند نظرات شما را مطابق میل خودشان شکل دهند و شما را به آدمی تبدیل کنند که نمی‌خواهید؛ برای همین سعی کنید خودتان باشید.
۶) وقت گذراندن با آنهایی باعث پیشرف‌تان می‌شوند
رفت و آمد با آدم‌هایی که سبب پسرفت‌تان می‌شوند را قطع کنید. سعی کنید دور و برتان آدم‌هایی باشند که شما را بالاتر می‌برند و تلاش کنید خودتان هم چنین خاصیتی را برای دیگران داشته باشید.
۷) درس گرفتن از اشتباهات
همه در زندگی اشتباه می‌کنند؛ ولی نحوه برخورد هر کسی با اشتباهاتش متفاوت است. بهتر است که در قدم اول قبول کنیم که اشتباه کرده‌ایم و بعد از آن درس بگیریم. وقتی بفهمید که چرا چنین خطایی کرده‌اید، اطلاعاتی به دست آورده‌اید که بسیار گرانبهاست.
۸) جدی گرفتن باورها
این درست است که تعصب بی‌جا روی باورها درست نیست. اما اگر شما باورهایتان را جدی نگیرید، دیگران نیز شما را جدی نمی‌گیرند. ممکن است در جمعی باشید که اکثرشان با شما هم‌نظر نباشند، اما تا وقتی که دلیل خوبی برای تغییر باورهایتان پیدا نکرده‌اید، آنها را جدی بگیرید.
۹) کم کردن غم و غصه
آدم‌ها در سنین جوانی معجونی هستند از هزاران غم و غصه. از مسائل شخصی و عاطفی گرفته تا مشکلات شغلی و مالی. تازه مشکلات و بحران‌های جهانی نیز خیلی وقت‌ها به این لیست اضافه می‌شوند تا بهانه مناسبی برای افسردگی به انسان دست بدهد. یکی از نشانه‌های بلوغ فکری این است که بتوانید به جای غصه خوردن، قدمی در رفع مشکلات بردارید.
۱۰) گذشتن از گذشته
خیلی وقت‌ها پشت سر گذاشتن برخی از ناراحتی‌های قدیمی کار دشواری است. کاری به حرف مردم نداشته باشید؛ سعی کنید به جای ماندن در گذشته، الآن را ببینید و روی آینده تمرکز کنید. گذشته از شما، اینی را ساخته که الآن هستید، اما این آینده است که می‌تواند به شما قدرت تغییر کردن را بدهد.
۱۱) تغییر و خلاقیت
«شما نمی‌توانید مشکلی را با ماندن در همان شرایطی که باعث ایجاد آن مشکل شده حل کنید.» همه چیز را نمی‌توان با روش‌های قدیمی حل کرد. خیلی وقت‌ها لازم است شرایط را تغییر دهید و راه‌حل جدیدی خلق کنید. پذیرا بودن برای تغییر در مواقعی که لازم است یکی از خصوصیاتی است که باید همیشه در خودتان زنده نگه دارید.
۱۲) صداقت
صادق بودن همیشه کار ساده‌ای نیست، اما بی‌شک همیشه بهترین راه است. سعی کنید در هر شرایطی با خودتان و دیگران با صداقت رفتار کنید. بدانید که هر دروغی بالاخره یک روزی رو می‌شود و باید تاوانش را بدهید و تاوانش حتماً از راستگویی سنگین‌تر خواهد بود.
۱۳) تعهد و صبر
این روزها خیلی‌ها دنبال راه‌هایی برای یک‌شبه میلیونر شدن و قرص‌هایی برای یک‌هفته‌ای لاغر شدن هستند و همه می‌دانیم که هیچ‌کدام‌شان جواب نمی‌دهد. برای رسیدن به هدف‌های مهم باید به کاری که انجام می‌دهید تعهد داشته‌ باشید و آن‌قدر آدم صبوری باشید که وسط راه کم نیاورید.
۱۴) قدردان بودن
خیلی وقت‌ها یادمان می‌رود که کمی به گذشته نگاه کنیم و قدردان چیزهایی باشیم که امروز داریم. برای همین است که خیلی وقت‌ها شاد نیستیم. ممکن است دیگران به شما بگویند که خیلی خوب نیستید، ولی توجهی نکنید. بدون شک، شما چیزهایی دارید که به آنها افتخار کنید.
۱۵) گوش دادن به ندای درون

همه می دانیم که باید برای زندگی برنامه داشت و برای گرفتن تصمیم‌های مهم زندگی فکر کرد و مشورت کرد و همه چیز را بررسی کرد. اما یادتان نرود که برخی تصمیم‌ها در زندگی بیشتر با قلب شما کار دارد تا مغزتان. مخصوصاً اگر سرتان شلوغ است، حواس‌تان باشد که ندای قلب‌تان را فراموش نکنید.
۱۶) زمانی برای خود
ممکن است شرایط کاری و درسی‌تان طوری باشد که سرتان حسابی شلوغ باشد. اما فراموش نکنید که باید در میان این همه کار، وقتی هم برای خودتان بگذارید. مهم نیست که چقدر کار دارید، باید همیشه زمانی برای خودتان بگذارید و خودتان فکر کنید؛ چون لیاقتش را دارید.

ادامه دارد…

 

مازیار میر مشاور و تحلیل گر

 Mazyar Mir professional consultant and analystd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *