قوانین مهم طوفان فکری

قوانین مهم طوفان فکری

راهکاری برای تراوش ذهنی یک مجموعه افراد مرتبط یا حتی غیر مرتبط با کار برای رسیدن به پاسخی جامع و مؤثر روشی که خیلی بر سر زبانهاست، اما اجرای مراحل علمی آن در خیلی از موارد رعایت نمی شود و مسلماً نتیجه هم نخواهد داد، لازم دیدم یافته خود را در خصوص این مبحث در این پست بنویسم که چگونه می توان به صورت کاملاً اصولی ذهن افراد را به موضوع خاصی درگیر کرد و طی یک جلسه طوفان فکری بهترین خروجی ممکن را بدست آورد، رعایت موارد و نکات ذیل مارا در این راستا همراهی خواهد کرد.

اما طوفان فکری و اطاق فکر بر می گردد به ۱۵۰۰ سال قبل یعنی زمان پیغمبر وقتی که کفار با تمام استعداد خود به سوی پیامبر یورش بردند و در یک اطاق فکر کوچک و در یک طوفان فکری سلمان فارسی ایده خندق را با پیامبر اعظم ص در میان گذاشت و نتیجه فوق العاده ایی نیز بدست آمد، آری این یک نمونه از طوفان فکری و اطاق فکر مؤثر است اما حالا بهتر است آشنایی اجمالی پیدا کنید با  قوانین اصلی طوفان فکری:
۱٫ تمامی اعضاء جلسه باید ظرفیت شنیدن هرگونه نقطه نظر حتی نظرات غریب را در خود ایجاد نمایند، تا محیط بیان هر آنچه به آن رسیده و معقول به نظر می آید ایجاد شود.
۲٫ در خصوص هیچ ایده ای نباید عکس العمل منفی یا مثبت داشت، بسط هر نظر بی ایراد است ولی ضربه زدن یا بزرگ کردن نظرات مجاز نیست، در خصوص هر ایده فقط نظرات همه حضار جمع آوری و مکتوب گردد تا در پایان جمع بندی انجام شود.
۳٫ هر فرد باید در مورد ایده دیگری تفکر کند و در آن متمرکز شود،ایده دیگران را پخته کند، ایده را در شرایط مختلف بسنجد و خلاصه آنکه ذهن خود را با آن درگیر کند.

مراحل اصلی طوفان فکری:
۱٫ پیش زمینه داشتن همه حضار از موضوع
۲٫ تعریف کامل مشکل یا مسئله اصلی مورد بحث در ابتدا
۳٫ ایده سازی در ذهن توسط حضار
۴٫ انتخاب بهترین ایده در ذهن توسط هر فرد
۵٫ بیان ایده ها
۶٫ مکتوب سازی ایده ها بر روی یک تابلوی بزرگ
۷٫ حذف و یکی کردن ایده های تکراری
۸٫ انتخاب بهترین ایده(چند ایده برتر)
۹٫ بررسی مزایا و معایب هر ایده
۱۰٫ تعیین الزامات کلیدی جهت اجرای آن ایده (چگونه می توان اجرا نمود؟ چه زمانی؟ کجا؟ )
۱۱٫ در این قدم حتی می توان یک طوفان فکری دیگر راه انداخت
۱۲٫ تهیه Action Plan برای اجرای ایده  و یا فکر

مهمترین  شرایط جلسه طوفان فکری نیز بدین شرح است که در این قسمت برای شما به اختصار بیان خواهد شد:

· فردی به عنوان نویسنده موارد و مدیر جلسه انتخاب شده باشند (ترجیحاً دو فرد کاملاً متفاوت)
· بیش از ۱۰ نفر در جلسه حضور نداشته باشند، چراکه باعث ازدحام و انحراف از مسیر خواهند شد البته تعداد کم هم خروجی قابل توجهیی نخواهد داشت. در صورت نیاز چند جلسه جداگانه برگزار و در نهایت جمع بندی گردد.
· برای هر بخش ضوابط سنجش ایده تعریف گردد، و با آن ضوابط ایده ها بررسی شود.
· بعد از انتخاب ایده ها در صورت مجهول بودن مراحل اجرای ایده مجدداً طوفان فکری انجام شود.
· مسائل و مشکلات داخلی جلسه از حضار نظرسنجی شود.
· بگذاریم حضار از حضور خود در جلسه لذت ببرند، جلسات طوفان فکری نباید جلسه خشکی باشد، و تا حدی که رسمیت جلسه برهم نخورد امکان آزاد بودن آن وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *