فروشندگی خودرو

فروشندگی خودرو

فروشندگی خودرو یکی از آن مشاغلی است که موفقیتش نیاز به یک فروشندۀ متخصص و متمرکز دارد. لازم است که شما بتوانید با زبان خود، مشتری را نگاه دارید و او را به خرید یک خودرو ترغیب کنید. در حال حاضر تقریباً هر محصول که بتوان تصور کرد به صورت اینترنتی قابل خرید است، اما فروشندگان ماشین هنوز از روش‌های قدیمی و مستقیم استفاده نموده و آن را کاملاً ترجیح می‌دهند. برای چنین معاملۀ کلانی لازم است که دو طرف یکدیگر را حضوری ملاقات کنند و حتماً ببینند.

فروشندگان نه فقط خودرو که املاک و مستغلات و یا آژانسهای هواپیمایی و یا مسافرتی و یا مدیران فروش و بازاریابان و… خلاصه همه و همه بدون آگاهی از مهارت‌های غیرکلامی نمی‌توانند یک ارتباط اثربخش با مشتری داشته و فروش انجام نشده یا فروش ناقص انجام شده و یا به بن بست منتهی میشود.

چرا از هر ده و یا صد مشتری یکی را هم جذب نمی کنیم و یا تأثیر دلخواه را روی آن نمی گذاریم این مطلب و مطالبی از این دست طی سلسه مقالات فروشنده خودرو در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

وقتی از هر یک از نمایشگاه داران اتومبیل و فروشندگان آنها سوال میکنم که با زبان بدن تن گفتار و یا مهارتهای فردی ارتباطات موثر آشنا هستید همه با تعجب سر تکان می دهند که خیر؟
فروشنده‌ حرفه ای و با تجربه و قدیمی خودرو فردی است که بتواند ارزیابی و تشخیص دهد حرفه ای سخن گفته ارتباط گیرد و اعتماد و اطمینان فرد مقابل را نیز جذب کند به عبارت دیگر شما باید تا آنجا که امکان دارد یک حرفه ای به تمام معنی شوید در هنر جذب.
لحن آوا و بیان زیبا و تأثیرگذار یکی دیگر از کلیدی ترین کلید واژه های قلب مشتری است شما باید مشتری را با واژه های زیبا و قدرتمند متنوع و زیبا و در عین حال جسورانه خود تحت تأثیر قرار دهید چرا که در نمایشگاه رقیب این تیر خلاص به قلب مشتری با دقت هرچه تمامتر شلیک خواهد شد.

تشخیص یا سم مهلک عدم تشخیص  درست زبان بدن یک مشتری خودرو
یکی از اشتباه‌های رایج عدم روال مدیریت زمان و یا جنسیت در ارزیابی و سایر پارامترها من باب مثال خریدار اتومبیل لوکس نیاز هنرمندی بسیاری است و نیاز مبرم دارد به صبر و حوصله احترام احترام و بازهم احترام

طی دو دهه آموزش به فعالان این رشته و پر نمودن پرسشنامه های بسیار، متوجه شدم که احترام و تکنیکهای پیشرفته زبان بدن چقدر عامل جذب مشتری است.
به طور کلی هر حالت از زبان بدن می‌تواند دارای چندین معنا و مفهوم باشد؛ مانند یک واژه که وقتی درون جمله و در کنار سایر واژه‌ها قرار می‌گیرد، می‌توان معنای آن را درک کرد. در واقع یک جمله کامل، دارای معانی و احساسات است و از آن می‌توان منظور طرف مقابل را فهمید؛ ولی اگر فقط یک واژه یا یک کلمه به کار رود، نمی‌توان منظور را فهمید.
برای اینکه بتوانیم زبان بدن را بهتر تفسیر کنیم، باید تعدادی حرکات طرف مقابل را کنار هم قرار دهیم. فروشندگان سطح یک، کسانی هستند که می‌توانند جملات زبان بدن مشتری را بفهمند و دقیقاً آنها را مقابل جملات کلامی مشتری قرار دهند. بنابراین، فروشندگان باید به همه حالات دقیقاً نگاه کنند، تا برداشتی درست و واقعی از زبان بدن مشتری داشته باشند.
به طور مثال، زمانی که مشتری خسته یا تحت فشار باشد، یا احساس خوشایندی به حرف‌های شما نداشته باشد، ممکن است دائم به پیچاندن موهایش مشغول باشد. مشتری در این حالت احتمالاً از شما مطمئن نیست یا نگران است. در این حالت وظیفه فروشنده برطرف کردن شک و دو دلی مشتری است.
هنگامی که در حال توضیح دادن ویژگی‌ها و مزایای کالا برای مشتری هستید، از دستان باز برای این کار استفاده کنید. مشاهده می‌شود برخی فروشندگان ناآگاه به زبان بدن، به ویژه در فروشگاه‌های لوازم خانگی و فروشگاه‌های بزرگ، وقتی می‌خواهند محصولی را به مشتری معرفی کنند، از دور و با انگشت اشاره مبادرت به انجام این کار می‌کنند. توصیه می‌شود به هیچ عنوان از این روش حتی زمانی که ممکن است سر شما شلوغ باشد استفاده نکنید؛ زیرا این فرم معرفی محصول، می‌تواند باعث ایجاد احساس منفی در مشتری شود.
زمانی که برای مشتری در حال صحبت کردن هستید، بکوشید با دستان باز این کار را انجام دهید. زبان بدن فروشنده، قدرت بسیاری دارد و می‌تواند مشتری را متقاعد کند، یا او را از خرید منصرف سازد. اثر منفی در ذهن مشتری ایجاد می‌شود.
شمار اندکی از فروشنده‌ها می‌دانند که دست‌هایشان چگونه رفتار می‌کند و دارای اثرگذاری در فروش است و بیشتر آنها حتی نمی‌دانند با مشتری چگونه باید دست داد. دست دادن فروشنده، باید نوعی ادای احترام و ابلاغ دوستی و صمیمیت را به مشتری نشان دهد.
اگر فروشندگان دست به سینه در مقابل مشتری به حرف‌های او گوش کنند یا به این طریق با او صحبت کنند، یک حالت مقاومت، از فروشنده در ذهن مشتری القا می‌شود. فروشنده‌ها هنگام صحبت کردن با مشتری بهتر است دست‌های خود را آزاد و رها بگذارند، و در حین صحبت کردن، از نشان دادن کف دست خود به طرف مشتری غافل نشوند. وقتی افراد می‌خواهند صداقت و راستگویی خود را به طرف مقابل نشان دهند، می‌توانند با یک یا دو دست خود به طوری که کف دست‌ها رو به بالا باشد، این کار را در حین صحبت کردن انجام دهند.
در حین صحبت با مشتری، هیچ گاه دستان خود را پشت سرتان پنهان نکنید. این حرکت شما ممکن است در ذهن مشتری نوعی پنهان کاری و دروغگویی القا کند؛ درست مانند وقتی که بچه‌ها دروغ می‌گویند یا چیزی را پنهان می‌کنند، که اغلب اوقات، دستان خود را پشت سرشان پنهان می‌کنند.

قدرت لبخند در فروش
یکی از مهارت‌های غیرکلامی (زبان بدن) که در فروش تأثیرگذار است، و می‌تواند شفافیت و صداقت با مشتری را به همراه داشته باشد، لبخند طبیعی و صادقانه است. زمانی که ما دارای لبخند طبیعی باشیم، چروک‌هایی دور چشم ایجاد می‌شود؛ اما زمانی که لبخند ویزیتور از سر فریب‌کاری باشد، فقط دهان او لبخند می‌زند.
لبخند دروغین فقط دهان را پایین کشیده و مشتری خودرو را می رنجاند در حالی که لبخند واقعی، هم چشم‌ها و هم دهان را پایین می‌کشد. در واقع لبخند صادقانه، از طریق ضمیرناخودآگاه یعنی به صورت خودکار تولید می‌شود.

با اینحال، حتی اگر اینترنت به کمک اتوگالری شما نمی‌آید، پیامک می‌تواند برای فروش ماشین‌های بیشتر به شما یاری دهد. در این مطلب، داستان استفادۀ موفقیت‌آمیز از پیامک برای فروش خودرو را برایتان بازگو می کنیم.

مدتی پیش، یک فرشندۀ استرالیایی خودروهای مزدا، یک پیشنهاد پیامکی را به لیست ۵۵۰۰ نفره از شماره‌های خود ارسال کرد و به آنها یک حراج دو روزه را اطلاع داد. تمام کاری که دریافت‌کنندگان این پیام باید انجام می‌دادند این بود که در جواب آن کلمۀ “مزدا” را ارسال کنند و به این ترتیب شامل تخفیف‌های ارزشمندی شوند که این فروشنده در نظر گرفته بود.

در نهایت، ۷۹ نفر از این لیست، یا این کلمه را به فروشنده ارسال کرده بودند، یا حداقل با فروشنده تماس گرفته بودند تا اطلاعات بیشتری بدست آورند. در نتیجۀ این تلاش‌ها، فروشندۀ مذکور موفق شد ظرف ۲ روز ۲۳ خودرو به فروش برساند – رقمی که اکثر مدیران فروش حاضرند برای رسیدن به آن خودشان را بکشند.

سادگی یک پیامک، تمرکز بر روی برندینگ و ایجاد یک محدودیت زمانی آن نکاتی بودند که رعایت آنها برای رسیدن به این تعداد فروش کافی بوده است. اما قسمت فوق‌العاده این است که شما می‌توانید برنامۀ تبلیغاتی خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید یک لیست از شماره تلفن علاقه‌مندان به خرید خودرو را هم بدست آورید و در نتیجه برای تبلیغات آینده آمادگی لازم را داشته باشید. زمان هنوز در حال از دست رفتن است. پس بهتر است از هم‌ اکنون شروع کنید. در صورتی که اطلاعات بیشتری در این مورد نیاز دارید با بخش پشتیبانی ملی‌پیامک تماس بگیرید و مشکلات خود را مطرح کنید.

یادتان باشد هیچ چیز و هیچکس و هیچ رفتار و هیچ گفتاری آنگونه که به نظر می رسد نیست.

برگرفته از زبان بدن ایرانی

دکتر مازیار میر مشاور و تحلیلگر

توصیه میشود  لطفا و حتما مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

دوره آموزشی مذاکره و ارتباطات غیرکلامی

همایش حقوق تخصصی برند در ایران

چالشهای هفتگانه تحول ویژگیهای سازمانهای موفق و برنده قرن بیست و یکم

برندسازی یا تخریب هویت ایران و ایرانی

اصول فنون مذاکره و موفقیت برندها

مدیریت ارشد بازاریابی

مشاوره بازاریابی و فروش

مثل یک فوق حرفه ای بازاریابی کنیم

سمینار بازاریابی خدمات و ابزارهای مالی

نکات طلایی در فروش

کسب و کار موفق قسمت اول

کسب و کار موفق قسمت دوم

کسب و کار موفق قسمت سوم

کسب و کار موفق قسمت چهارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *