عشق ابدی، عشق ماندگار

پیرامون عشق و عاشقی تا دلتان بخواهد در اینترنت چرندیات وجود دارد. از چطور عاشق کنیم عاشق شویم و عاشق بمانیم و…
اما در این مقاله کوتاه می خواهم به عشق درست و حسابی و مخصوصاً عشق بدور از ریا و تزویر نگاهی داشته باشم.
عشق درست و واقعی اساساً کیست و چیست؟
البته عشق برای هر انسانی در هر سنی یک تعریف و تعبیری دارد. شما اینطور فکر نمی کنید؟
مثلاً پدری که عاشق مادر و دخترش و همسرش باشد اشکال مختلفی را بنمایش می گذارد.
برای ما ایرانیان عشق مترادف خسرو و شیرین، لیلی و مجنون است هر چند شاید کمی ماورایی و یا غیر قابل باور باشد مخصوصاً در این دوره و زمانه.
برخی عاشق پرنده سخنگویشان یا سن و… هستند. اما عشق به نظر می رسد که حسی خاص به معنای دوست داشتن فرد یا چیزی و کسی تفسیر می گردد. به نظر می رسد که عشق احساسی عمیق یا شاید علاقه‌ای بسیار لطیف یا به تفسیر مازیار میر محبوبیت آنی و بدون تفسیر باید تعبیر شود. در پاره ای از موارد عشق و علاقه افراطی به صورتی تند و سخت و حتی متاسفانه غیر عادی و بیش از اندازه و زیان‌آور و خطرناک متبلور می گردد.

مولانا

بی عشق نشاط و طرب افزون نشود
بی عشق وجود خوب و موزون نشود

صد قطره ز ابر اگر به دریا بارد
بی‌جنبش عشق در مکنون نشود

عشق معمولاً با احساس شادی و خوشبختی و شور و شعف همراه است. دانشمندان و انسان‌شناسان و نژادشناسان دانشگاه کارولینای جنوبی آمریکایی زمان امتداد عشق علاقه افراد را معمولا ۳ سال ارزیابی نموده اند که به اثبات رسیده نیست و برای افراد در سنین مختلف بسیار متغیر است.
اما شاید بد نباشد بدانید این محققین آمریکایی حداکثر زمان عشق های آتشین یا به اصطلاح عشق دیوانه وار را در ده هزار نفر حدود حداکثر هفت ماه ارزیابی نموده اند. نیز فقط ۷ ماه است و بعد از آن به افول می گراید.
متاسفانه تحقیقات دانشگاه کمبریج انگلستان برای یک دوره ده ساله نشان داد انسان ها در دراز مدت کمتر پیش می‌آید که تا آخر عمر همراه هم بمانند. مازیار میر در کتاب زبان بدن به شدت معتقد است عشق و علاقه عقلانی واقعی و درست به نظر می رسد که وسعت بخشیدن به طبیعت درونی هر انسانی است.
ما آنچه هستیم را دقیقا جذب خواهیم نمود ولا غیر
شاید پیرامون زندگی خودمان وقتی کمی تحقیق کنیم. متوجه می شویم در روابطمان معمولاً آدم هایی را جذب نموده و یا جذب آدم هایی می شویم که دقیقاً بازتاب و انعکاسی از درون ما هستند.
پس اگر علاقمند هستید به عشق ابدی و واقعی دست پیدا کنید باید حتما باید نقاط ضعف و قدرت خود را دقیقا شناسایی نموده و از خود آنچه را در کوزه داریم بروز دهیم نه مدینه فاضله ای که نداریم و نیست. همه در دوران آشنایی و دوستی و یا نامزدی و… ظاهری غیر واقعی از خود بروز می دهند که بعد آنها را به شدت به دردسر می اندازد و سرانجام به جدایی می گردد.

جذب
همیشه در مورد قانون جذب شنیده اید اما امروز می خواهم به جذابیت عاشقانه نگاهی متفاوت داشته باشم.

نسل بشر در کل ادوار ثابت کرده که وقتی وقتی حقیقتاً عاشق آزادی عاشق رهبری و یا عاشق مرد و زنی می شود ثانیه های بسیار طلایی را سپری می کند نفس ها به شماره می افتد و لحظاتش سرشار از عشق و جذابیت مضاعف می گردد شاید جالب باشد بدانید که حتی در عادی‌ترین لحظه ها هم باز این حس و حال شگفت انگیز با ما همراه است.

اما نکته بسیار مهم این است که بدانید هرگز لازم نیست برای به‌وجود آمدن عشق و علاقه و یا محبت در دو ارتباط نباید اساساً هیچ تلاشی به خرج داد. رابطه های عاشقانه دقیقاً به همان شکلی که هست، مفرح و جالب و ابدی و ماندگار خواهد بود نه با نقشه و قصد و غرض. لطفاً و حتماً اگر بخت با شما یار شد و چنین عشق و علاقه ای را تجربه کردید هرگز از خود واقعی‌ تان دور نشده فیلم بازی نکنید و ریاکاری پیشه خود نکنید.
ما مردها معمولاً برای راضی و خشنود نمودن عشق خود با بزرگ نمایی و یا برخی با دروغ و ریا کاری یک عشق و علاقه پاک و واقعی را برای همیشه نابود می کنند…
باید اذعان کنم که بعنوان عاشق ترین مرد دنیا ساده‌ترین کارهای دونفره یا برای عشقم سرشار از عشق است.
غذایی که برایش درست می کنم یا در استخر وقتی او را ماساژ می دهم و یا مرتب کردن لباس تا در آغوش کشیدن وقت وداع و…
باید باور داشته باشیم برای رسیدن به یک عشق ابدی یا یک عشق واقعی هرگز هیچ خبری از ریا و یا جبر برای جذب و اقناع طرف مقابل وجود نداشته و ندارد.

ترشح اکسی توسین با از خودگذشتگی
یک باور غلط این است که فقط زمانی که خوش لباس و خوش عطر هستیم طرف مقابل یک دل نه صد دل عاشق ما می شود. وقتی که یک دل نه صد دل عاشق می شویم زمانی است که هورمون عشق یا اکسی توسین به بالاترین سطح و میزان خود در خون برسد.
آری شما فقط موقعی میتوانی چنین عشق واقعی را تجربه کنی که برای بخشش دستمایه ای در اختیار داشته باشی.
باید چیزی از ته قلب بس ریا و بی منت یه طرف مقابل بدهی و چه چیزی بیشتر ازخودگذشتگی برای شیفته کردن طرف مقابل می توانم نام ببرم. باید گفت متاسفانه عشق ابدی دقیقا فرسنگ‌ها با ارضای هوا و هوس و برای لحظه فاصله دارد.
به نظر می رسد که عشق ابدی و یا عشق جاودانه دقیقا به‌معنای تمرکز روی هدف یا اهداف مشترک است به عبارت دیگر در رابطه عاشقانه واقعی تمرکز روی منافع معشوق است دونه مواضع ما و نیازهای جنسی زودگذر …
تو مال منی پس رفع نیاز جنسی آخرین مرحله است و ارضای لحظه ای اسمش هرچه هست عشق نیست باور بفرمائید .
عاشق با از خودگذشتگی پیوسته فقط به نیازهای معشوق تمرکز می کند و این معنی واقعی از خود گذشتگی است.
راستی شما چقدر از خودگذشتگی در عشقتان بخرج می دهید.

خشت اول
عشاق مطرح افسانه های جهان همیشه یک مسله را مطرح می کنند و آن این است خشت اول چو نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج عشق با اعتماد رنگ و بوی واقعی و ابدی بخود می گیرد. به نظر می رسد که اعتماد و مهمتر از آن اعتماد دو طرفه است اول هر عشق و عاشقی است و روابط عاشقانه وابسته به اعتماد است و بدون اعتماد عشقی متبلور نخواهد شد. شاید این نکته را هم باید اضافه کنم یکی از مهمتربن ارکان عشق واقعی و عشق ابدی این است که ما به خود و به عشق خود و حس خود و قلبمان قبل از هرچیزی اعتماد داشته باشیم. واقعا حس می کنم که عشق ابدی یا یک عشق واقعی هرگز بدون ایجاد ترس و شاید هم یک حس تدافعی یک طرفه خطرناک که حتی فرد را بسیار آسیب‌پذیر و بسیار شکست پذیرتر نماید. اما چه باید کرد؟ بعنوان مهمترین قدم در این خصوص و برای در امان نگاه داشتن رابطه و عشقمان باید اعتماد را سرلوحه و مرام خود قرار دهیم.
یکی دیگر از ارکان مهم در عشق های ابدی وفا است. وفا و وفاداری در هر عشقی حرف اول را می زند. وفاداری در هر رابطه ای اول باعث میشود که صمیمیت و احساس همدلی با معشوقه خود داشته باشیم و در نهایت به یک ثبات عاطفی دست پیدا کنیم ثباتی چشمگیر و متفاوت و همه جانبه.  به نظر می رسد میوه درخت بالا از جدایی و جدایی ها به وحدت رسیدن و در نهایت یکی‌شدن با معشوق ختم می شود راهی طولانی اما بسیار زیبا و رومانتیک که زمان قوام و استحکامش را بسیار بسیار مضاعف خواهد نمود.

در این قسمت بد نیست به ناگفته های عشق‌وعاشقی هم بپردازیم.
رسم عاشقی نوعی کار گسترده و چند بعدی و همه جانبه ودر نهایت تیمی خواهد بود نه کاری فردی یا جتی یک تفکری خطی اما چرا؟
وقتی ما عاشق می شویم کاپیتان و سکاندار این کشتی فقط و فقط این خود ما هستیم که دقیقا باید کنترل همه اوضاع را بدست بگیریم. البته شاید بدهم نباشد که که گاه هم یک قدم عقب تر بایستیم و به معشوقه خود اعتماد کنیم.
و این همان کار تیمی است پاس کاری و شوت گل آری دو دلداده واقعی و دو عاشق باید مانند یک تیم ورزشی کملا همدیگر را پوشش دهند و نقاط ضعف و قدرت یکدیگر را کاملا پوشش دهند و به یکدیگر دلداری داده یا بهم قوت قلب دهند و یا…
عشق های جاودانه پیوسته در طی یک رابطه سالم و عاشقانه دقیقا می داند که چه موقع سکوت کند و چه زمانی چه بگوئید چقدر بگوید و حتی دقیقا از چه کلید واژه ای استفاده نماید. وقتی سخن از عشق و عاشقی می شود ما به دنبال آرام جان هستیم و نه آینه دق
معشوقه ای که در ناملایمات و مخصوصا در سردی و گرمی ایم یار غار ما باشد. ما به دنبال همدل و همراه هستیم به معشوقه ای برای باهم و بخاطر هم بودن. همسفری برای سفری به وسعت کل زندگی که در عرض و طول زندگی همراه و همدل ما باشد. محرم اسرار آرام جانی که باو پیر شویم عشق جاودانه یعنی روزهای خوشی و ناخوشی را با هم طی کردن در غمها و شادی ها باهم شریک بودن و در نهایت باهم گریستن در همه روزهای تاریک. یکی از موانع ما در رسیدن به یک عشق ابدی و جاودانه این است که ما عشق‌ورزی نمی کنیم.
غرور و خودخواهی هر چند الزاما از پدیده های ناشی از نخوت و غرور نیست، اما در بسیاری از موارد به‌معنای عدم اطمینان به خود و احساساتمان است.  آن زمان که کلیدواژه‌های ذهن مان پرمعنا و متعدد است فقط یک کلید واژه معنی و تفسیر عشق واقعی است و آن درک متقابل است. باید بدانیم که وقتی از اعماق قلب‌ و روحمان سخن می گوییم. آری احساساتی صادقانه و حقیقی را شجاعانه با بخشندگی‌ هرچه تمامتر به نمایش می گذاریم. در عشق های جاودانه و واقعی بخشش های عاشقانه و صادقانه قابل رویت و لمس است.
در روابط عاشقانه بر پایه عشق حقیقی عاشق معشوق به خود و به یکدیگر کاملا اجازه می‌دهند که همدیگر را محرم ترین محرم بدانند و در حریمی بالاتر از تصور در خصوصی ترین و مقدس ترین سطح ممکن لمس نموده و احساس کنند.
آری این عشق اکسیری کاملا روح بخش و شفابخش است و کاملا همه ترس‌هایمان را از بین می‌برد. عشق ابدی و حقیقی می تواند به ما حس خوب آرامش و امنیت را ارزانی می کند حسی شیرین و مطبوع و غیر قابل وصف آه دیگر در آن سطح اساسا اینکه یک کارگر فقیر یا فرمانده و پادشاه و یا… شما لیلی و مجنون هستید و جز زیبایی و مهربانی نخواهید دید و اکسیر عشق از شما به شدت محافظت خواهد نمود. در چنین سطحی از عشق های حقیقی هرگز خبری از آزار دادن و آزار دیدن نبوده و نیست عشق حقیقی حتی می‌تواند به سطح بالترز دزت پیدا کند و زخم‌ها و درد وآلام هایتان را بهبود بخشیده و در نهایت راهی برای قویتر شدن شما ایجاد نموده و در نهایت جسارت مجددا عاشق شدن و حس کردن طعم شیرین عشق را زیر لبهایتان به شما ارزانی نماید.
آری عشق حقیقی و جاودانه عشقی است که باعث تعالی فردی و روحی و روانی ما خواهد شد. به نظر می رسد که آزادی و شادمانی بسیار بسیار ضرورت داشته و دارد. در این سیر عشق حقیقی و عشق های جاودانه علاوه بر اینکه فقط موجب تقویت آزادی و شادمانی نبواه و نیست، بلکه بر تمام ابعاد مادی و معنوی زندگی تأثیرات بسیار بسیار مثبتی می گذارد.
آری تجربه متفاوت از چنین عشق منحصر به فردی باعث رضایت مضاعف و شادی دوچندان خواهد شد بدون هیچ ترس و دلهره ای .
در مسیر عشق های جاودانه و عشق حقیقی ما با واژه شجاعت و نهراسیدن روبرو می شویم. آری در عشق حقیقی و عشق واقعی هرگز ترسی از تعهد و یا خطا کردن یا آسیب زدن به طرف مقابل هیچ معنی و مفهوم ندارد. باید اذعان کنم که متاسفانه رخنه ترس و دلهره و تردید در روابط عاشقانه، آنرا ناامیدوارکننده و لاینحل نموده و در نهایت به بن بست ختم خواهد نمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *