ضد تبلیغ Anti advertising

ضد تبلیغ    Anti advertising

سالها است در کشور مقالات متعددی پیرامون تبلیغ تهیه و تدوین شده است اما هرگز پیرامون ضد تبلیغ و اهمیت آن مطلبی نوشته نشده است در این مقاله کوتاه می خواهم مطالبی را با شما عزیزان و همراهان به اشتراک گذاشته و در قسمتهای بعدی به واکاوی این مهم بیشتر بپردازم.

امروز کشورهای پیشرفته از ضدتبلیغ برای تبلیغات گسترده و اثر گذار خود استفاده می کنند و به مراتب اثر ضد تبلیغ اثر مضاعفی روی مخاطب دارد و در تمام مسائل سیاسی اقتصادی و نظامی ابعاد این مسئله گسترش یافته و شاهد آن هستیم. این در حالی است که برخی افراد دانسته یا ندانسته دچار تله ضد تبلیغ می شوند و از اثرات زیانبار ان بسیار دچار خسارت های مالی و معنوی و بعضا غیر قابل برگشتی می شوند. اما ضد تبلیغ چیست؟ در این تصویر که ملاحظه می فرمائید عزیزانی نا آگاهانه دچار تله ضد تبلیغ شده اند و هرچند هدف آنان امر به معروف و نهی از منکر بوده است.

اما این کار فقط یک ضد تبلیغ مهلک است ضد تبلیغی که این روزها هم در جامعه بسیار باب شده است باید بخاطر داشت تبلیغ و استفاده از این ابزار برای جلب افکار و افراد نباید بدون در نظر گرفتن همه جوانب باشد و الا منتهی و محکوم به ضد تبلیغ شدن است و در نهایت شکست. امروز متأسفانه ما در مبحث برند سازی و تبلیغات هم اگر کمتر توفیق داشته ایم شاید بخاطر همین مسئله بوده است. برای نمونه چند مدت است که اتک بنر های رابرای تبلیغ سوسک کش خود در گوشه و کنار شهر قرارداده است که صحنه قتلی را نشان میدهد و قاتل سوسک همین افشانه اتک است. درحالیکه کل ماجرا از دید عموم و مسلمانان ناپسند و امری نکوهش شده است پس اینجا قاتل و قتل در دایره ضد تبلیغ قرار می گیرد و اگر مشاور ما در گروه رقیب اتک حضور داشتند حداکثر استفاده را از این مسئله می نمود یا حتی برای شما. یا شرکت کوکاکولا نوشابه قوطی کوکا که طراح معروف فرانسوی طرح آنرا داده است با زیرپوشی با برند پپسی در دنیا منتشر میکند تبلیغی مبتنی بر ضد تبلیغ.

در این نمونه شما استفاده هوشمندانه از ضد تبلیغ را به وضوح مشاهده می نمائید اما چرا این مسئله تا این حد مهم و حیاتی است؟ امروزه با تحقیقات فراوان متوجه شده اند نقش ضد تبلیغات برای تبلیغات مؤثر تر و پیچیده تر و در عین حال بسیار تأثیر گذارتر از انواع تبلیغات مستقیم است. مدتها پیش هم تبلیغی را دیدم که زن و مردی محصولات شرکتی را خریده بودند و در چرخ دستی قرار دادند که بچه شان هم بر آن سوار بود. چرخ دستی ناگهان براه افتاد و می رفت تا… و مرد پس از کلی تلاش و صحنه های زیبا به چرخ دستی رسید محصول شرکت تبلیغات کننده را برداشت و نفس راحتی کشید که خطر رفع شده است. و اما فرزند هیچ … به راستی قربانی مهر فرزند در قبال محصول در ایران کشوری با مردمان احساساتی و خانواده دوست و عاشق خانواده امری پسندیده است آیا اسلام خانواده را به هر چیزی رجحان نداده است پس اینجا هم با ضد تبلیغ روبرو هستیم یا یکی از بانکهای شبکه بانکی کشور تبلیغی را از اروپا دقیقاً کپی کرده آورده ایران و آنهم فقط ضد تبلیغ بود و لا غیر یا مواد غذایی و مخصوصاً تنقلات نمکی … که دیگر در آن اخلاق را در شرکت و سازمان و … بگذاریم و فقط به تجارت بیندیشیم.

اینگونه می شود که همه چیز را هم قربانی می کنیم تا شاید  فقط  محصولمان را بفروشیم البته شاید…

این در حالی است که شرکتهای پیش روی جهان مثل مایکروسافت و اینتل و ای بی ام  و… سعی نموده اند  علاوه بر تأکید بر اصول اخلاقی حاکم بر سازمانشان بصورت عملیاتی و نمادین در تبلیغ های گسترده خود حتی بر کارهای خیریه و بنفع اجتماع تأکید داشته آنرا زیر ذره بین تبلیغات ببرند. برای مثال ریچارد برانسون میلیاردر بزرگ در کتاب “درنگ نکن انجامش بده ” می گوید : به کسی صدمه نزنید و همواره به این فکر کنید که چه کارهایی می توانید انجام دهید تا به دیگران کمک کنید. و کارهای خیر انجام دهید. برای فروختن رب و مربا اصول اخلاقی را زیر پا می گذاریم. این شرکت چطور این نابغه تبلیغاتی را پیدا کرده که برایش این فیلم را ساخته؟ دقیقاً اتفاقی که متأسفانه در کشور ما در حال رخداد است.

طرح زیر را چند روز پیش دیدم. طرحی از یکی از دوستان دیدم که چون بسیار رایج شده انرا تحلیل نمودم در این گونه طرحها تقریباً اشکال عمده رنگ بندی  و استفاده از کلمات سنگین و غیر رایج ضمن اینکه مشاور عزیز وقتی در نوشتن دو خط تبلیغ از خود هم دچار اشکال هستی و مشکل داری یا گل و بوته با رنگ بندی غیر استاندارد استفاده می کنی در واقع بیشتر تبلیغات عبارتند از تصاویری که حس بلندی را به مخاطب القا نکرده؟ متأسفانه حس بدی را به مخاطب القاء می کند و دیگر جای هیچ شک و شبه ای ایجاد نمی شود که شما متبحر و حرفه ای نیستی و فقط یک آماتور تازه کار هستی ولاغیر. رنگ های پس زمینه ای که معمولاً غلط حاشیه دار و تند انتخاب میشود یا شلوغی بیش از حد همه پوستر یا بنر شما را برای اهل فن یک غیر حرفه ای و مخصوصاً تبلیغ شما یک ضد تبلیغ خواهد شد. اکثر پوسترها از طرح و ایده خاصی برای رنگ کادربندی استفاده نمی کنند و در این خصوص بسیار ضعیف عمل می نمایند و یا برای  توجه مخاطب هیچ برنامه ای ندارند. لوگوی برای خود طراحی نکرده اند و یا تمرکزی روی لوگوی خود نیز ندارند همه و همه آنها برای خواننده و بیننده حرفه ای فقط یک معنی دارد ضد تبلیغ.

البته در این مدل از تبلیغات همیشه شماره تماس با فونتهای عجیب و غریب و بزرگ و یا همه با یک طرح و فونت و به قول معروف یا از این طرف غش می کنند یا از ان طرف در هر دو حالت اینها همه ضد تبلیغ است. نکته آخر هیچ هوشمندی در اکثر تبلیغات و معرفی ها ندیده و نمی بینیم و خدا می داند که همیشه نه در نظر من و در نظر بیشتر دوستان و اهل فن که شاهد این پوسترها و معرفی ها هستند یک جمله میشنوم تخریب یک جامعه مشاور با یک ضد تبلیغ. به قول استاد بزرگوارم جناب مرحوم استاد کاتوزیان پدر علم حقوق اعتبار امامزاده به متولی آن است.

نکته مهم دیگر این است که متأسفانه در تبلیغات و معرفی خود همیشه به آشتی با جامعه هدف بیندیشیم نه اینکه خود را برتر از جامعه هدف و یک پدیده نو ظهور و یا تافته جدا بافته معرف کنید که این خود ضد تبلیغ است مقاله ای از استاد بزرگوارم جناب دکتر محمود محمدیان مطالعه کردم که استاد نیز به این مطلب در تحلیل فنی خود از تبلیغات یک شرکت صنعتی شوفاژ ارائه فوق العاده ای داشتند.

بیشتر اوقات تبلیغات مطرح شده را در ۵۰ گروه تجربیات کارآفرینی و گروههای وابسته مورد سنجش کیفیت و اثرگذاری قرار می دهم که اهالی خوب تلگرام همیشه از پرسشنامه های ما به خوبی استقبال نموده و در نظر سنجی شرکت می کنند و همیشه تبلیغات دوستان را که در گروهها تبلیغ می کنند بد و ضعیف و بسیار ضعیف ارزیابی می کنند که تعبیر همه اینها این است که شما تبلیغ نمی فرمائید اینها ضد تبلیغ است ولا غیر

لطفاً مواظب ضد تبلیغ ها باشید، شما چه تبلیغ می کنید تبلیغ یا ضد تبلیغ؟

مازیار میر مشاور و تحلیل گر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *