صورتجلسه وکلا

تنظیم صورتجلسه بین وکیل و موکل

وکیل باید هنگام قبول دعوا حتماً صورتجلسه ای حاوی اظهارات موکل تنظیم و موکل آن را امضا کند. همینطور بطور دقیق مشخص باشد قرارداد بین آنها راجع به چه کاری در خصوص دعوا است. یکی از کلیدی ترین ابزارهای حل مناقشه بین وکیل و موکل و یا به اصطلاح جنگ اول به از صلح اخر استفاده از تکنیک نگارش صورتجلسه است. جهت عدم اختلاف نهایی باید کلیه روابط بین موکل و وکیل یا مشاور حقوقی باید مکتوب باشد آن هم با ذکر ریز جزئیات موجود. جناب کشاورز این صور‌تجلسه را صورتجلسه پذیرش دعوا نام نهاده است. اما استاد بزرگوارم جناب دکتر ناصر کاتوزیان آن را صورتجلسه موکل نام نهاده است. یک وکیل حرفه ای و کارکشته با نگارش یک صورتجلسه کامل تمامی نقشه راه را رسم نموده و افقی هم از آینده به موکل نشان می دهید و با تحریر این صورتجلسه که در ةن تلویحا به موکل القا می گردد که پرداخت‌های شما هیچ ارتباطی به نتیجه کار و طول مدت زمان رسیدگی نداشته و ندارد٬ شما از بسیاری از اتهامات مبرا خواهید شد. موکل باید حتما در زیر صورتجلسه با دست خط خودش بنویسد متوجه شدم و یا در صحت و سلامت کامل خواندم و متوجه شدم یا این رفتار حرفه ای شما هرگز دچار دعوای پایانی نخواهید شد یا دلایل کافی برای ارائه در دست خواهید داشت. در زیر نمونه هایی از صورت جلسه را مشاهده میکنیم.

بنام خدا
صورتجلسه
بدینوسیله کلیه مطلعين ائمه از شخصی و یا سازمانی كه در خصوص موضوع پرونده کلاسه………..(( نام و نام خانوادگی افرادی که موکل اعلام می کند را کامل اخذ نموده و در صورتجلسه نقل نمایید))
مطلعین فوق رأس ساعت هشت صبح شنبه ۱۳۹۷۹۱۰در محل تهران خیابان…. کوچه…. پلاک….. در محل اجراي قرار تحقيق و تفحص و معاینه حضور یافته و ((کلیه عواقب ناشی از عدم حضور و یا حضور بموقع شرح داده شود بسته به نوع پرونده))

بنام خدا
صورتجلسه

جناب آقای دکتر سید مازیار میر بدینوسیله اعلام مینماید که لازم است در ساعت هشت صبح روز شنبه دهم آذر ماه یکهزار سیصد و هشتاد و هشت به جهت حرکت به سوی محل اجراي قرار تأمين (با ذکرکامل جزئیات) در دفتر شعبه پنجم. دادگاه شماره واقع در تهران خیابان ولیعصر میدان ونک پلاک ۰۰ حضور بهم رسانده و وسايل اجراي قرار را با ذکر کامل جزئیات مانند تعداد و نوع وسيله نقليه ، تعداد كافی كارگر و همراه جهت حمل اقلام، كليد ساز ، جرثقيل و . . . در صورتجلسه بسته به نوع و مورد شرح دهید بدیهی است در انتها حتما باید فرد یا افرادی را بسته به موضوع پرونده براي سمت حافظ انتخاب و معرفی نموده و پیش بینی محل انبار یا جایی مناسب برای نگهداری اموال توقيفی در نظر گرفته و تمهیدات لازم اتخاذ شود.
در کلاسهای فن دفاع ما به ده ها مورد صورتجلسه از این دست اشاره می‌کنیم که هر کدام بسته به موضوع دارای نکته های خاص خود می باشد. متاسفانه برخی از همکاران تازه کار و یا قدیمی این قبیل کارها را زائد وقت گیر دانسته و حتی برخی ما را متهم به رفتارهای ماکیاولیستی می کنند که اساسا این تفکر اشتباه است. من به شما تضمین می دهم این رفتار به ظاهر وقت گیر محبوبیت شما را در دل موکل دو چندان نموده و کلاس کاری شما را در بین همکاران کاملا متحول نموده و راهی برای جذب موکل خواهد بود. بسیاری از وکلای حرفه ای و کهنه کار و مخصوصا وکلای رتبه یک جهان از این تکنیک برای تسهیل و تشویق موکلین خود استفاده می نمایند. شاید بد نباشد این نکته را مورد اشاره قرار دهم که مثلا اگر در مورد یا مواردی امكان دعوت موكل و دسترسی به او پيدا نشد و مخصوصا در این موارد این رفتار به شدت حرفه ای در ذهن موکل به شدت نقش بسته و شما را هرگز فراموش نخواهد نمود. شما باید برای چنین موکلینی همين وحدت رویه های بالا را انجام داده و صورتجلسه را طی نامه ای سفارشی دو قبضه با پست پيشتاز به نشانی موکل همانگونه که در وكالتنامه اقرار گردیده است ارسال نموده و فیش پستی را ضمیمه پرونده نمایید و با ارسال پیامک و یا پیگیری از طریق منشی نسبت به رسید مراسله مطمئن شوید چرا که پس از شکست در پرونده این موارد هرگز مسموع نمی باشد.
تلفن زدم٬ پیامک زدم٬ ایمیل زدم با شما قبلا صحبت کرده بودم و…..همه و همه اشتباه آماتور و یا ناشی بودن شما را رسانده و هر گونه دلیل برهانی از این دست هرگز  مسموع و رافع مسئوليت شما نخواهد بود. یادتان باشد در این مواقع یک موکل را از دست نداده اید بلکه با رفتار غیر حرفه ای این موکل صدها موکل احتمالی شما را حذف نموده و صدها موکلی که برایتان باید می اورد را نیز از دست داده اید. حال انتخاب با شما است..

مازیار میر مدرس و مشاور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *