سیر برندها و لوگوهای جهان قسمت سوم

این مقاله در ادامه مطلب سیر برندها و لوگوهای جهان قسمت دوم نگارش شده است:

سیر برندها و لوگوهای جهان قسمت سوم

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت سوم

در این مقاله کوتاه داستان تمام لوگوها و برندهای برتر جهان مورد واکاوی قرار داده شده است لطفاً به یاد داشته باشید همه این برندها علاوه بر نوآوری قصد دارند بیشتر دیده شوند و معروف تر شوند.

فورد

آرم بیضوی فورد یکی از معروفترین مارکهاست که به مدت ۵۰ سال به همین صورت استفاده شده است. تاریخچه آرم به زمانهای اولیه تأسیس کارخانه بر می گردد زمانی که همکار و دوست فورد کلمه Ford Motor Company را با فونت خاصی نوشت. این دوست آقای فورد، Harold Wills مردی بود که در زمان جوانی به چاپ کارتهای تجاری پرداخته بود و این فونت نیز در حقیقت فونتی بود که وی سالها پیش برای کارت کاری خود ایجاد کرده بود در سال ۱۹۱۲ بیضی به آرم اضافه گشت و در سال ۱۹۲۷ رنگ آبی برای مدل A به آن اضافه شد دایره آبی بعدی در سال ۲۰۰۳ به مناسبت صدمین سال وجود کارخانه در دورتادور دنیا به لوگو اضافه شد و آن را Centennial Blue Oval می نامند .

VolksWagen یا فولکس واگن امروزه پنجمین کارخانه بزرگ اتومبیل سازی در جهان است. فولکس در زبان آلمانی به معنی “مردمی” یا “متعلق به مردم ” است و واگن نیز به معنی “اتومبیل” میباشد. آرم کارخانه از یک حرف V که اول کلمه Volks و یک حرف W که اول کلمه Wagen است تشکیل شده که داخل یک دایره هستند.

بعد از به قدرت رسیدن هیتلر او همیشه تأکید میکرد که آرزو دارد آلمان بهترین و سریع ترین اتومبیل ها را بسازد. سرانجام او این ایده را با مهندسی آلمانی به نام فردیناند پورشه که یکی از نوابغ مکانیک آن زمان بود در میان گذاشت . پورشه در آن زمان بهترین تانک ها , نفربر ها را برای ارتش آلمان طراحی میکرد. پورشه طی مدت زمان کوتاهی اتومبیلی که هیتلر آرزو داشت را آماده کرد; اتومبیلی دو در و موتور عقب با متور چهار سیلندر تخت و با حجمی کمتر از ۱۰۰۰ سی سی. پورشه قیمت این ماشین را ۱۵۰۰ مارک اعلام کرد ولی هیتلر قیمت را به ۱۰۰۰ مارک کاهش داد.
” اگر میخواهید صاحب اتومبیل شوید هفته ای ۲۰ مارک پس انداز کنید” … این شعار تبلیغاتی کارخانه فولکس واگن بود.

کوکاکولا

کوکاکولا نیز یکی از معروفترین مارکها و لوگوها در تمام دنیاست. در طول تاریخ کوکا بزرگترین و پرفروشترین تولید کننده نوشابه های سبک بوده است. این کارخانه در آتلانتا توسط Dr. John S تأسیس گشت. شعار کارخانه توسط یک فرد آماتور به نام Frank Robinson ( کتابدار جدید کارخانه ) طراحی گشت. او از شعار تجاری و مناسب Delicious and Refreshing استفاده نمود.
شیشه موجود در آرم یکی از معروفترین سمبلهای دنیا می باشد ( و خیلی واضح و توضیح نمی خواد که چیه ). با وجود تغییرات زیادی که در آرم کارخانه داده شده ولی آرم ماندگار آنها در حقیت یک ظرف مورب است که توسط Root Glass Company of Terre Haute در سال ۱۹۱۵ طراحی گشت. کوکاکولا در سال ۱۸۸۷ به عنوان یک آرم تجاری شناخته شد و در ۱۸۹۵ در تمام امریکا شناخته گشت .

گوگل

لوگوی گوگل، لوگوی بسیار ساده ایست که از یک فونت ساده و چندین رنگ اصلی و پایه تشکیل شده است. که البته این لوگو به عقیده بعضی تا حدی آماتور وار طراحی شده است. شاید بتوان گفت که سادگی این لوگو نمادی از سادگی کار با این موتور جستجوی قدرتمند بوده است.
سایتها و وبلاگهایی زیادی وجود دارند که در مورد معنی و مفهوم لوگوی گوگل به بحث می پردازند و یکی از بحثهای محوری آنها در مورد وجود دو حرف O کنار هم در نام و لوگوی این سایت است.
نکته جالب در مورد لوگوی گوگل این است که به مناسبتهای مختلف مثل المپیک و یا کریسمس این آرم را تا حدی تغییر می دهند به طوری که با مناسبت مربوطه هماهنگ باشد. این لوگو ها را Google doodles می نامند. Google doodles در حال حاضر توسط Dennis Hwang طراحی می شود و بیش از ۱۵۰ نمونه از آنها وجود دارد. البته اولین Google doodles توسط خود Larry و Sergey طراحی گشت. این لوگو به مناسبت فستیوال Burning Man در تابستان ۱۹۹۹ طراحی شد. لوگو بدین صورت بود که شکلک جدیدی به آن اضافه شده بود به نحوی که سایت مورد حمله قرار گرفته بود و کسی می خواست بداند چرا تلفن جواب داده نمی شود.

ابتدا نامش Googol بود، به معنای عدد ۱۰ به توان ۹۹ که بیانگر تعداد اطلاعات موجود در این موتور جستجو بود، اما در نخستین چکی که در وجه این شرکت کشیده شد، Googol اشتباها Google نوشته شده بود و مدیران این شرکت نیز این نام اشتباهی جدید را ترجیح دادند کمپانی معروفی به علت دوربینهای خود می باشد هرچند کمپانی Canon در حقیقت بسیار بزرگتر بود و محصولات زیادتری مانند دستگاهای جانبی کامپیوتر نیز تولید می کند.
لوگوی فعلی به صورتی که مشاهده می کنید کلمه Canon را به رنگ قرمز درخشانی نشان می دهد. در سال ۱۹۳۳ کمپانی Precision Optical Instruments نام دوربین جدید خود را برگرفته از خدای بودایی رحمت Kwanon نامید و آرم اولیه نیز همان طور که می بینید تصویری از خدای Kwanon با ۱۰۰ دست و شعله بود.

اما زمانی که کمپانی جهانی شد و مارک آنها شناخته گشت به این نتیجه رسیدن که باید از یک اسم مورد قبول در جوامع جهانی استفاده نمایند. در سال ۱۹۳۵ کلمه Canon که ترجمه و نمادی خوبی از اسم اصلی Kwanon بود متولد گشت .

LAMBORGHINI

اینم از کمپانی جذاب LAMBORGHINI با ماشینهای بسیار زیبا و جذاب و شیک. لوگوی این کمپانی هم جزء لوگوهای واضح است تصویر یک گاو خشمگین. آقای Lamborghini از طرفداران سرسخت مسابقات گاوبازی است و این موضوع را نه تنها در لوگوی کمپانی خود بلکه در اسامی ماشینها نیز به کار برده است.
در حدود سال ۱۹۶۰ تولید کننده تراکتور آقای Ferruccio Lamborghini تصمیم به ایجاد اتومبیلهای اسپرت و با کیفیت نمود. اون فردی علاقه مند به ماشین بود و ماشینهایی مثل Oscas, Maseratis, and Ferraris را هم داشت اما از هیچ کدوم راضی نبود داستانهای زیادی در مورد علت تصمیم وی برای ایجاد یک کارخانه جدید نقل شده اما همه داستانها اعتقاد دارند که Ferruccio پس از دعوا با صاحب کارخانه فراری جهت رقابت با وی شروع به این کار نمود. پسر Ferruccio نقل می کند که پدرم به کارخانه فراری رفت تا به Enzo Ferrari در مورد کلاچ ماشین Ferrari 250 GT ( که یکی از آنها را داشت ) شکایت کند اما آقای فراری او را از کارخانه بیرون کرد و به او گفت که بهتر است به تراکتور سواری خود برسد وی به کارخانه خود برگشت و پس از بررسی ماشن فراری خود متوجه شد کلاچ فراری از همان کارخانه ای تأمین می شود که کلاچ تراکتورهای وی و به علت تجربه قادر به رفع مشکل شد. و این گونه بود که شروع به طراحی مشخصات ماشین مورد نظر خود نمود. تعریف ادامه ماجراهای کارخانه از حوصله بحث ما خارج است اما شاید بد نباشد یک لیستی از مدلهای کارخانه را بگیم :
۳۵۰GTV (1963), 350GT (1964), 400GT (1965), Miura (1966), Flying Star II (1966), Marzal (1966), Espada (1968), Islero (1968), Jarama (1970), Countach (1974), Bravo (1974), Silhouette (1976), Jalpa (1982), LM002 (1986), Diablo (1990), Cala (1995), Murciélago (2001) and the Gallardo (2003).

تویوتا

خود کارخانه که خیلی باحاله یکی از سرچشمه های علم همون طور که می دونید اصلاً اسم دیگه تولید JIT هست سیستم تولید تویوتا و کتابهایی به این اسم هم در بازار هست. تعابیر مختلفی برای این لوگو وجو دارد ساده ترینش این که شکل این لوگو ما را یاد حرف T اول کلمه تویوتا می اندازه بعضی ها نیز آن را به صورت یک کابوی تعبیر می کنند. اما در حقیقت آرم از ۳ بیضی تشکیل شده است یکی به معنای مشتری یکی به معنای محصول و دیگری به معنای تکنولوژی پیشرفته و فرصتهای در حال گسترش تویوتا ( ۳ موردی که در کنار هم به معنای تویوتاست )
در زبان ژاپنی Toyo’ به معنای abundance of و ‘ta به معنای rice است. چون در آسیای شرقی این باور وجود دارد که کسی که که با وفور برنج برکت یابد بسیار ثروت مند شده و در همه موارد برکت می یابد.
البته زمانی که در سال ۱۹۳۷ کارخانه تویوتا نام گذاری شد نام خود را از فامیل Toyoda الهام گرفت و این تغییر در نام اصلی به ۳ منظور بود :
۱- جدا کردن زندگی فامیلی و کاری تا حدودی
۲- راحت تر شدن تلفظ
۳- استفاده از یک نام فرخنده و تبرک شده برای شروع کار زیرا علاوه بر موارد گفته شده عدد ۸ عدد مقدسی در ژاپن است و کلمه تویوتا در Katakan با ۸ ضربه نوشته می شود اما کلمه تویوتا با ۱۰ ضرب برای طراحی داستان مناسب حرفه ای و یا کیفیت نوین و پیشرفته و طراحی لوگو و مطابق با برند های برتر جهانی و یا بروز رسانی برند و لوگو و یا تغییر ساختار برند لطفا با ما مشورت کنید .

مازیار میرمشاور و تحلیلگر

قسمت های دیگر این مقاله را از اینجا دنبال کنید:

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت اول

سیر برندها ولوگوهای جهان قسمت دوم

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت چهارم

یک توصیه دوستانه لطفا مطالب زیر را مطالعه فرمائید:

سیربرندها و لوگوهای جهان قسمت چهارم

زبان بدن در بازاریابی قسمت اول

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی کثیف بازاریابی سیاه

نکات طلایی برندینگ شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *