سازمان و مدیریت

کتاب تئوریهای سازمان و مدیریت

برای آنکه مدیریت بتواند درایجاد هماهنگی بین سازمان و محیط موفق باشد باید حل سه شکل را در دستورکارداشته باشد:

۱٫ خلاقیت کارآفرین

۲٫ مشکل فنی ومهندسی

۳٫ مشکل اداری

مشکل کارآفرینی مشکل گزینش یک قلمرو کلی برای فعالیت است در آن چارچوب قلمرو گشوده بازار هدف دقیق، کالاها و خدمات قابل دسترس را به گونه ای مشخص کند که بقای پویای سازمان تضمین شود.

مشکل فنی و مهندسی: یافتن راه های مناسب برای تولید کالاها و عرضه خدمات ضروری است و فناوری مناسب لازم است.

مشکل اداری: یعنی حل سازماندهی و اداره کارها

هدف باید ایجاد دوره تطابقی باشد یعنی راه حل های کارآفرینی، مهندسی و اداری باید به هم منطبق و سازمان را قادر به ادامه حیات نمایند.

اسنو دریافت سازمانها از یکی ازچهار نوع راهبرد تطبقی تبعیت می کنند (مدافعان، پیشگامان یا مهاجمان، تحلیل گران و واکنش گران)

مدافعان ومهاجمان دو سر طیف راهبرد احتمالی تحلیل گران در جایی میان آنها (دو رگه هستند)، واکنش گران به این دو حالت نیستند آنها پس از وقوع هر نوع رویداد منفعلانه نسبت به آنها واکنش نشان می دهند.

مدافعان: مسأله کارآفرینی خود را با هدف قلمرو با ثبات و محدود حل می کنند تأکید آنها بر قیمت، کیفیت مدیران این حالت درونگرا هستند و توجه به دنیای بیرون ندارند.

مسأله مهندسی: موفقیت مدافعان در گرو حل مساله مهندسی است بهبود کنترل کیفیت، برنامه ریزی تولید، برنامه ریزی تهیه مواد اولیه شدیداً تأکید دارند آنها فناوری محوری خود را در برابر نوسانات بازار و فشارهای بیرونی حفظ می کنند.

راهبرد تدافعی که شرکت در قبال بالا بردن کارایی شرکت اتخاذ می کند دوره بازگشت سرمایه برای فناوری به مصرف رسیده را طولانی می کند این راهبردها عموماً مشکلات زیادی را فراهم می کند و باعث کنترل متمرکز در سازمان می شود (دستورات ازبالا به پائین، گزارشات از پائین به بالا) و واحدهای تخصصی ستادی پرقدرت می شوند، هر چند سازمان تدافعی خطراتی را دربر دارد و از نظم بالایی برخوردار است اما امکان آنکه فرصتهای نو و کارساز را ازدست بدهد بعید نیست.

مهاجمان یا پیشگامان: مهاجمان برخلاف مدافعان دائما” برای استفاده از فرصتهای جدید تلاش می کنند مهاجمان به جای پرداختن به کارائی (انجام درست کارها) به اثربخشی (انجام کارهای درست) می پردازند آنها بیشتر به کسب شهرت می پردازند تا کسب سود.

توسعه و رشد می تواند با عرضه محصولات و خدماتی جدید و یافتن بازارهایی نو محقق شود، مهاجمان به دلیل تأکید زیاد بر نوآوری بعید است بتوانند هیچ یک از کارهای خود را با کارایی کامل انجام دهند.

مهاجمان کارهایی گوناگونی انجام می دهند و به همین دلیل می توانند موقتا” کارایی را رها و به کار دیگر بپردازند.

راه هایی که مهاجمان برای حل مسائل کارآفرینی و مهندسی به کار می برند استفاده از راه حل رایجی برای رویارویی با مسأله اداری ایجاب می کند.

مهاجمان ‌بر خلاف ‌مدافعان که ‌از روش‌های ‌متمرکز ‌استفاده ‌می‌کنند از روش‌های فعال ‌و شیوه‌های‌ کار آفرینی‌، مهندسی ‌و اداری ‌‌نامتمرکز ‌سود ‌می جویند ‌تحلیل‌گران ‌از بخش و از مزیت های‌ مدافعان ‌و مهاجمان ‌به ‌شیوه‌ای خاص استفاده‌ می‌کنند آنها ‌سعی‌ دارند ‌میان ‌میل‌ خود‌ به ‌کاهش‌ ریسک و پیشینه سازی سود به وجود آورند تحلیل گران نوعاً در هیچ زمینه ای پیشگام نمی‌شوند بلکه به عنوان دنباله روها و تقلیدگران عمل می‌کنند.

در مورد مسأله مهندسی، مدافعان و مهاجمان سود می‌‌برند سازمان تحلیل گر برای خطوط تولید معمول خود شیوه‌های کنترلی دقیق را به کار می برد اما در کنار آنها به برنامه‌ریزی وسیع برای نوآوری هم می پردازد.

ویژگی راهبردهای واکنش گران تزلزل آنها‌ست (راهبردهای مدافعان، مهاجمان و تحلیل گران را می‌توان کارساز و مؤثر تلقی کرد (اما راهبرد واکنش گران را نمی توان کارساز به شمار آورد) واکنشگران صرفاً می توانند دربرابر تغییر منفعلانه عمل کنند از واکنش گران عملکردی ضعیف سر می زند آنها نمی دانند پس از کاری که فعلا دردست دارند چه کاری دیگری را باید انجام دهند دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد.

مایلز و اسنو توجه خود را علاوه بر راهبرد های فوق به برخی آثار و علائم ظهور یک گونه راهبرد دیگر تطابق با محیط را در آینده تحمل می دانند آنان راهبرد جدید را در قالب سازمانی به شکل آرایه بازار مجسم کرده‌اند. این سازمان با ساختارهای مختلط از راهبردهای مختلط تبعیت می‌کنند، شرکت های خوشه‌ای، چند ملیتی، فضایی و برخی از موسسه‌های آموزشی از جمله این سازمان‌ها هستند این سازمان ها واحدهای آرایه‌ای دایر‌ کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *