زبان بدن لبخند

زبان بدن خنده

معنای لبخند چیست؟

ما در زبان بدن لبخند زیادی به واژه ای بنام تبسم، گشاده رویی، خنده، لبخند و….. برخورد می کنیم. دایره این واژه ها و اساس دروغ و حقیقت خنده تا کجاست؟ تاثیر خنده، لبخند و تبسم روی جذب و اقناع مخاطب تا کجاست؟
برقع از رخ به یک طرف افکند     عالمی زنده کرداز لبخند. “میرزا طاهر وحید”
لبخند نهاد بر لب من     بر غنچه ی گل شکفتن آموخت. “ایرج میرزا”
اما اساسا معنی لبخند در ادبیات فارسی چیست؟ لبخند یا لبخنده، لبخنداندک، خنده کم، تبسم، خنده کوتاه
( اسم ) تبسم، شکر خنده: بخودش می بالید و با لبخند بزرگ منشی جواب سلام می گفت.
لبخند زدن (مصدر) تبسم کردن، شکر خند زدن: زنها … هر یک مرد خود را می خواستند و آهو پیاپی لبخند میزد.
حالتی از چهره ی انسان است که با تکان خوردن عضلات نزدیک به دو گوشه ی دهان، شکل تبلور یافته و ما آن را ملاحظه می کنیم. باید اذعان نمود که لبخند، تبسم و یا خنده را می‌توان در کنار چشم‌ها نیز بصورت کاملا مشهود ملاحظه نمود. معمولا در موقع خندیدن و یا لبخند زدن ما شاهد شادی و تفریح و لذت درونی انسان‌ هستیم. البته باید خنده و لبخند عصبی و عصبانی را که پس از درد و غم عارض می شود کاملا از این دسته بندی ها جدا نمود. محققان دانشگاه کمبریج انگلستان پس از تحقیقات گسترده در مقالات مختلف خود، لبخند را روشی برای برقراری ارتباط حسی، عصبی و احساسی توصیف نموده اند؛ که در سرتاسر جهان گسترده شده و هرچند در جزئیات دارای تفاوت های زیادی است اما باید گفت که اساسا خنده برایند حس شادی و نشاط و توصیف اتفاقی خوشایند است.

لبخند و زبان بدن خنده

مازیارمیر معتقد است با وجود تفاوت های بسیار زیادی که در فرهنگ‌های مناطق مختلف جهان وجود دارد، لبخند یک زبان بین المللی است. هرچند هرگز نباید لبخند فیک یا دروغین را از مدنظر دور نمود. پژوهشگران ايالات متحده آمریکا معتقدند که پیدایش خنده در سیر تکامل انسان به دوران بلز می گردد که انسان از حیوان، و یا انسان از شامپانزه ها و میمون ها جدا شد. آنها دریافتند که اولین جمعیت انسان‌نما، چند میلیون سال پیش پدید آمده است. اما آن خنده هیچ تشابهی با خنده امروزی نداشته؛ چرا که در آن زمان انسان قدرت چنین کاری را از لحاظ جمجمه، عقل، دستگاه صوتی و حنجره خود نداشته است. به نظر می رسد که در آن زمان فقط حالتی مثل قلقک را تجربه نموده و به مرور زمان و با گذشت میلیون ها سال، اجداد نسل بشر احساس و حالت را بصورت بیانی و در چهره از خود بروز داده، خندیده، روی آن کنترل داشته و یا حتی ژست خنده داشته باشند. اما هنوز باید سالیان متمادی بگذرد که نسل بشر در سیر تکامل خود به سطح بالاتری از شعور رسیده، و درک خنده و شوخی و رابطه این دو با مزاح کردن را یاد بگیرد. و یا خنده دروغین را تجربه نموده و در مواردی خنده دروغین تحویل هم نوعان خود بدهد. یا حتی برای فرار از برخی موانع یا مناطق خنده سر دهد یا خنده عصبی بنماید. در این رابطه و در قرن ۱۹ گیلام بنجامین آماند دوشن فرانسوی دانشمندی، که چندبار در رابطه های احساسی خود شکست را تجربه کرده بود، به عنوان یک عصب‌شناس در حین تحقیقاتش- (تحریک الکتریکی عضلات با استفاده از الکترودهای پوستی که عکس های این آزمایش به تیتر اول محافل گوناگون آن زمان تبدیل شد)- به این مهم پی برد که اساسا لبخند واقعی، با نوع دروغین و فیک آن کاملا متفاوت و متمایز بوده و منحصر به فرد است. تصویر دوشن عصب شناس فرانسوی

این عصب شناس فرانسوی پس از سالها تحقیق و مطالعه، سرانجام لبخند اصیل و واقعی را به نام خود (لبخند دوشن) نام گذاری نموده و برای آن چارچوب خاصی را تعیین نمود. یکی از کاربردهای مهم تبسم و گشاده رویی و مخصوصا لبخند و خندیدن، دقیقا این است که روی سلامت روح و روان انسان تاثیر مثبتی دارد. خندیدن ظرفیت ریه‌های افراد را تا سطح قابل قبول و باورنکردنی ای بالا برده و متعاقبا ظرفیت اکسیژن بیشتری وارد ریه ها، مغز و جسم انسان شده و باعث نشاط و شادابی، و مخصوصا سلامتی افراد می گردد. دوست عزیز و بزرگ، آقای پزشکی، با توجه به این مسئله که خنده کمک قابل توجهی به درمان انواع بیماری های روحی و جسمی می نماید، بنیان گذار یوگای خنده در ایران است. البته هیچکدام از این موارد هنوز به اثبات نرسیده اند. به نظر می رسد که اکسیژن بیشتر طی پروسه خنده وارد ریه ها و در نهایت خون شده و از آنجا به سلول‌های مختلف، مخصوصا سلول‌های مغزی منتقل می گردد. تحقیقات گسترده محققان نشان می دهد که خنده از انواع سکته‌ها و حتی تنگی رگ‌های قلبی و انواع بیماری‌های مختلف پیشگیری و یا به درمان آن ها کمک قابل توجهی می نماید. البته فقط خنده مدل دوشن! باید اذعان نمود که خنده، سیستم ایمنی و دفاعی بدن را به شدت فعال نموده و نقش قوی تری در تندرستی و سلامت افراد ایفا میکند. هورمون سایتو – کنیاز که به آن هورمون شادی، نیز اطلاق میشود، در نتیجه ی شادی و خنده ترشح شده، و به قوی تر شدن دستگاه ایمنی بدن کمک مینماید. در پایان اذعان می کنم که هورمون اندورفین که نقش تعیین کننده ای در افزایش رشد اعتماد به‌نفس و سرخوشی دارد، پس از یک خنده واقعی و یا به قولی بعد از خنده از ته دل اتفاق می افتد. البته نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که افزایش ترشح این هورمون رابطه منطقی و معنا داری با ورزش و فعالیت‌های نشاط‌ آور نیز دارد.

 زبان بدن لبخند ها

لبخند خشک: اين نوع لبخند را مى توان ساختگى در نظر گرفت كه خيلى سريع ظاهر شده، بيش تر از خنده ى طبيعى روى لب نگه داشته مى شود و به نظر مى رسد تا چشم ها گسترده نمى شود. در واقع به نوعى، رضايت اجبارى و توافق ناشى از نارضايتى را نشان مى دهد.

خنده با دهان گشوده: در اين حالت دندان هاى بالا نمايان شده و به شخصى كه با شما گفت و گو مى كند، مى فهماند كه مايل هستيد بيش تر با او آشنا شويد.

لبخند با لبان بسته: اين لبخند درواقع میخواهد احساسات را به نوعى پنهان كند. به اين ترتيب در سراسر صورت مى توان خطى مستقيم را مشاهده كرد كه در آن دندان ها پنهان هستند. فردى كه به این صورت لبخند مى زند، رازى دارد كه دوست ندارد، يا به دليل عدم اعتماد نمى خواهد آن را بيان كند.

لبخند پيچيده و سخت: اين چنين لبخندى، مخلوطى از احساسات و سرزنش است. در اين نوع لبخند هر قسمت از صورت احساسات متناقضى را نشان مى دهد. بنابراين فرد مقابل به راحتى نمى تواند از احساس واقعى شخص آگاهى پيدا كند.

لبخندى با فک افتاده: اين هم، لبخندى جعلى است. اين مدل لبخند بيش تر از اين كه غريزى باشد، حاصل تمرين براى داشتن لبخند است. در اين حالت فك كم تر از حالت طبيعى مى افتد.

لبخندى با دهان كج: نشان دهنده ی بازيگوشى و به قصد اذيت كردن است. اين لبخند بيش تر در خانم ها اتفاق مى افتد. گوشه ی لب كج شده و به سمت پايين است. در اين حالت لبخند همراه با چشمانى است كه به فرد مورد نظر نگاه مى كند.

لبخندى با لب پايين جلو آمده: مانند ماليدن چشم كه نشانه گريه كردن است، جلو آوردن لب پايين هم يكى از نشانه هاى گريه است. به ياد داشته باشيد مردم به دلايل واقعى گريه مى كنند و ناراحت مى شوند يا به دنبال كسب همدردى و درمان اين كار را مى كنند.

خنده زوركى: نشان ناآرامى و در عين حال همكارى است. خنده ی زوركى معمولاً پيام عصبى بودن و استرس را انتقال مى دهد و به عنوان تلاشى براى بر طرف كردن تنش و تغيير جو است. خنده ی مصنوعى هم چنين پيام همكارى و آرزوى هم دردى را مخابره مى كند.

مازیار میر منتور و مشاور کسب و کار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *