زبان بدن عادل فردوسی پور

عادل فردوسی پور

زبان تن عادل فردوسی پور، چهره محبوب برنامه ۹۰

حتما می دانید body language یا همان زبان تن چیست؟ همان زبان بی زبانی است و امروز می خواهم برایتان از زبان بی زبانی عادل بگویم. راستی چرا این آقا مجری چرا انقدر محبوب شد؟! اول به بیوگرافی ساده عادل فردوسی پور خواهم پرداخت. او متولد ۱۰مهر ۱۳۵۳ و زاده رفسنجان در استان کرمان میباشد. دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف بوده و مدرس، مترجم، روزنامه نگار و مجری محبوب تلویزیونی است. عادل فردوسی پور در فهرست پر قدرت ترین افراد در ایران و در رده ۱۹ قرار دارد. عادل همیشه بی پروا همه گان را به چالش آب یخی دعوت می کند که خود اول بار آن را امتحان کرده است. این در حالی است که همیشه بی طرفی خود را حفظ  کرده و شاید از زبان مردم سخن می گوید، و این رجحان اساسی عادل است. عادل فردوسی پور منافع شخصی را دنبال نکرده و نقاد بسیار توانایی است. اما امروز بیشتر نگاه من به حرکات زبان بدن عادل فردوسی پور خواهد بود. البته سرعت زیاد عادل و عدم تلفظ کامل، برخی افراد را عصبی می کند که شاید جزء اصلی ترین معایب عادل باشد.

عادل فردوسی پور

البته همیشه می توان با نگاه و زبان بدن عادل فردوسی پور، به سادگی به اندرون او و تمایلاتش پی برد. استفاده از لحن کلام که تاثیر بسیار زیادی در جذب مخاطب دارد، اولویت اصلی او می باشد. مخصوصا اوج صحبت های عادل همراه با سرعت دادن به کلام، به حد اعلای تاثیر خود می رسد. شاید چون نسل جوان ما بی نهایت به سرعت علاقه دارد این لحن تند کلام عادل برنامه را جذاب تر نموده است. برنامه ورزش و مردم در دهه ۶۰ و ۷۰ سال ها برنامه مورد علاقه من بود، اما رجحان این برنامه با آن فکر میکنم همین نکات بود. باید اذعان کرد که عادل بسیار هوشمندانه عمل کرده و در موقع استیضاح و پرسش، هم زمان و بسیار هنرمندانه از حرکات دست، و با نشان دادن کف دست مخاطب را جادو می کند. زبان بدن عادل فردوسی پور در بعضی مواقع بسیار اغراق امیز و گاها جسورانه است و مانند یک خلبان یک مانور را با حداکثر قدرت انجام می دهد و حرکات دست، تکان دادن سر و حتی جابجا شدن هایش روی صندلی این حس و انرژی را به همه منتقل می کند. نکته ظریف دیگر در مورد عادل فردوسی پور، زبان تن تهاجمی او می باشد. در مباحث بادی لنگوئج همیشه این مسئله را برای دانشجویانم بیان نموده ام که زبان تن هجومی، آن دسته از عملکردهاست که بسیار ملموس و تاثیر گذار است. فرود فرازهای ماهرانه با حداکثر قدرت، که حداکثر تاثیر را روی بیننده می گذارد. نکته دیگر بدعت در مجری گری است که صاحب سبک جدید و بنیان گذار نوعی از گویش است که البته برای مخاطب جوان بسیار جذاب است و برای مسن تر ها غیر قابل قبول است. البته شاید چون نسل جدید عاشق سرعت است… عادل را همه می شناسند، چون نگاه متفاوت و صادقانه ای دارد. یکی از دانشجویانم پای برگه نوشته بود استاد من بخاطر عادل دیشب تا ساعت یک و نیم بیدار بودم و درس نخواندم!

نود

عادل هرچند از جنس ورزش است اما به نظر می رسد هنوز هم کمی خجالتی است؛ چیزی که در حسنی نمیبینیم. آنچه او را با هم ردیفان متفوت می کند، صداقت کلام یا القاء حس صداقت در مخاطب است. چیزی که در افراد مختلف کمتر دیده می شود. عادل فردوسی پور به زبان انگلیسی آشنایی داشته و مدت ها به عنوان خبرنگار ورزشی فعالیت داشته است. جناب خطیب که به عنوان یک پیشکسوت ورزشی، با سابقه طولانی ۳ دهه مدیریت ورزش استان تهران، و سکان دار کشتی جمهوری اسلامی شناخته شده اند طی نشستی در مورد زبان بدن عادل فردوسی پور می فرمودند: عادل طرفدار حق و حقیقت، بسیار خلاق و نوگرا، کاملا صادق و به دور از هر تعارف و تمجید و تملق و چاپلوسی حرف خود را بدون ترس و رعایت مصلحت می زند. عادل در خانواده اصیل و معتقد به دنیا آمده است و به اصول اخلاقی اسلامی و ایرانی کاملا پای بند می باشد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد عادل فردوسی پور سرعت در ارائه کلام است. من عاشق سرعت عادل هستم، چرا که خودم نیز در ارائه ی مطالب سرعت زیادی دارم و همین ویژگی مرا کاملا منحصر بفرد نموده است. سرعت بالا و معنی دار در ارائه گزارش ها و ناگهان سکوت معنی دارتری که عادل فردوسی پور در بین در صحبت هایش می کند، جیغ لاستیک ها را برایمان تداعی میکند که با سرعت بالا ناگهان ترمز کرده و همه نگاه ها به او متمرکز میشوند.

فردوسی پور

اینجاست که مردم باید قضاوت کنند، هر چند سعی می کند رفتار صورت و کلامش بی طرف باشد، اما همیشه با تکان های معنی دار دست مخاطب را به سوی حقیقت کشانده و تاثیر خود را روی بیننده و شنونده می گذارد و حسی خاص را القا می کند. در اوج سخنانش با روی صندلی جابجا شدن و نگاه به طرفین و سریع الانتقال بودنش، تیز هوشی مضاعف او را به بینندگان می رساند. یکی از مباحثی که از آن پیوسته برای آموزش به سیاستمداران و مدیران به عنوان یک حرکت استراتژیک استفاده می کنم، نحوه استفاده از دست ها به صورت هم زمان و تکی و تائید آن با کل بدن است. این موارد همیشه بسیار تاثیر گذار بوده و نظر مخاطب را جلب می کند. این ویژگی های زبان بدن عادل فردوسی پور در استفاده از این ابزارها بسیار با دیگر بزرگان متفاوت بوده و حتی اعتماد همه گان را با این ترفندهای ساده جلب کرده است. خبرنگار ساده دیروز، امروز با ترفند های فوق العاده بادی لنگوئج ما را به آسمان میبرد و نقاب هارا ماهرانه و محترمانه از صورت ها پایین می کشد. حتی هارمونی سرعت ارائه کلام با بازی حالت نگاه که بعضا هیجان را به مخاطب القا می کند، و یا جابه جا شدن های گاه و بیگاه که به مخاطب و مهمان می فهماند، (من که قبول ندارم بیننده ها خودتان قضاوت کنید) و جالب تر تائید گرفتن ها با نگاه به اطراف و دوربین است. تائید گرفتن هایی که مخاطب را بیشتر مهیج می کند و راه را برای ورود بیشتر نظرات خود اماده می کند. جالبترین نکته این شوی تلویزیونی ۹۰ هم شاید همین باشد و بس! در تمام جلسات مذاکراتی، همیشه از جایی که برای یکی از طرفین بحث مثبت و یا مفید نباشد و یا همه با گاردی بسته، اخم های درهم و… ظاهر میشوند، نکته مثبت دیگر عادل این است که همیشه با روی گشاده و بدون گارد گرفتن علیه طرف مقابل، و با دستانی باز به استقبال افراد می رود. افرادی که گاها مشخص است دل خوشی هم از آن ها ندارد. عادل فردوسی پور یک شنونده و مجری فعال و همیشه با قدرت یا به عبارتی پر قدرت و پر توان است. برخی از رفتارهایش مانند خنده ها، تکان ها ی سر، تایید دادن ها و یا تائید گر فتن چشمی از مردم و.. مرا به یاد اپرا می اندازد.

عادل فردوسی پور

با این جمع بندی زبان بدن عادل فردوسی پور می تواند مخاطب را جذب و مهمان های خود را تخریب، تائید، و  یا بی اثر کند. یاد ضرب المثلی افتادم که می گوید اگر هواپیمای اف ۱۶ مانوری کامل با تمام توان انجام دهد، خلبان در کابین از بین می رود و این کنایه از قدرت اف ۱۶ در آن زمان بود. استفاده از تکنیک های ویژه بادی لنگوئج و اجرای صحیح آن هم می تواند فرد مورد نظر ما را نابود کند. کاری که عادل با ایجاد هارمونی در تن صدا و کلام خود و ارتباط معنی دار آن هر بار با زبان بدنش اجرا می کند. به یاد داشته باشید تن صدای عادل و سرعت و بالا و پایین رفتن ها همه و همه ما را به اوج میبرد. کاری که اکثر افراد از اجرای آن ناتوان و عاجز هستند. مطمئن هستم راه معروفیت اگر میان بری داشته باشد تلفیق این فنون است که عادل راه آن را به خوبی فرا گرفته است و مثلا هرگز دست به سینه و یا با اخم به استودیو و ورزشگاه وارد نمی شود. همیشه تا او را در میادین مختلف میبینم لبخند را از لبانش دور نمیبینم. در مصاحبه ای که با یکی از پیشکسوتان ورزشی و از اهل قلم های نامدار و صاحب روزنامه ورزشی نور داشتم، جناب استاد نصر الله زاده عزیز به حسن خلق نیکوی عادل و این لبخند همیشگی ایشان اشاره داشتند. شاید این افعال باعث شده همه گان به عادل دل ببندند و اعتماد کنند. در علم بادی لنگوئج مبحث گسترده ای به عنوان شنونده فعال داریم و این فعال بودن می تواند از تمام بدن باشد. سر و چشم تا دست ها و حتی پاها. تائید چه با چشم ها و سر و حتی نیم تنه کل بدن باشد و تکرار کلام بی معنی و یا بله و اری و احسنت و افرین، هر مدل با توجه به منظر کار ما بسیار عمیق روی طرف مقابل تاثیر می گذارد و در نهایت حس تحسین و اعتماد بر می انگیزد.

عادل فردوسی پور

ساده و بی تکلف آری من تو را قبول دارم، چون تو نیز ساده و بی تکلف بر من منت نهاده و مرا اکرام می کنی. این راهکارها حتی یک انسان به شدت عصبانی و ناراحت را به آرامش برده و تائید این مشتری را نیز شما اخذ می نمائید. عادل فردوسی پور با عشق و علاقه کار می کند و آنقدر به کارها و اجراهای متفاوت خود عشق می ورزد که همه را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی دشمنان خود را چرا که حتی آشپزی که با عشق غذا را طبخ می کند، غذایش خوشمزه میشود؛ هرچند مصالح و مواد مناسبی نداشته باشد. در حالی که آشپزی که باری به هر جهت کار کند، کاری در خور توجه ارائه نمی دهد. اینکه من چگونه با عشق باید کار کنم معقوله ای جدا است، اما عادل از ته دل و با عشق کار می کند و این جدیت و عشق همیشه خوب جواب می دهد. عادل با تکنیک های خاصی آشنا است و از تکنیک های بدیع و کاملا متفاوتی سود می برد که در نوع خود بی نظیر است. مستمع را با خود و تائید هایش میبرد و ناگهان به عقب بازگشته و به اصطلاح مچ طرف را می گیرد که یک کار ابتکاری و در نوع خود بی نظیر یا کم نظیر است. هرگز در سخنانش افراد را گوشه ای گیر نمی اندازد که مانند یک بوکسور حرفه ای بکوبد، اما اگر طرف زیاد اصرار بر حقانیت خود کند، از این کار هم گریز ندارد. عادل فردوسی پور کم کم با افراد وارد بازی میشود که در هر حال برد با اوست. امروز اما تلویزیون و شبکه سه بخاطر مدیریت جدید و بقول عادل : (از دست دادن پدر معنوی خود , تلویحا اشاره عادل فردوسی پور نسبت به بازنشستگی مدیر قبلی و تغییر مدیریت) دیگر این شبکه بدون نود شبکه ای جوان پسندی نیست. میتوانید ویدیوی مرتبط با زبان بدن عادل فردوسی پور از دکتر سید مازیار میر را در اینجا مشاهده فرمایید. همچنین برای مطالعه ی مقاله ی مناظره ی ساکت علی کریمی با عادل فردوسی پور اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *