زبان بدن دکتر علی رضایی

حتما می دانید زبان بدن body language  یا تن گفتار به کلیه ژست ها وحالت های بدن حتی راه رفتن ونگاه کردن و مخصوصاً مدل سخن گفتن بدون کلام اطلاق می گردد. اما دیروز اتفاقی پای درس علی رضائی بودم استاد دانشگاه تهران مرکز و تصمیم گرفتم  زبان بدن او را تحلیل ونقد کنم علی رضائی فرزند فرمانده محترم اسبق سپاه پاسداران سردار محسن رضائی است و فرزند ایشان هم  از نوادگان حضرت امام خمینی (ره) می باشد او اینک اما بعنوان یک استاد دانشگاه و به گفته خودش فقط یک دانشجویی که همیشه و همه جا طالب آموزش است به تدریس مشغول است و در کلاس هایش معمولاً دانشجویان آزادانه نظرات موافق و مخالف خود را بیان می کنند و او را به چالش می کشند جالب تر اینکه او بسیار مفید در پاسخگویی است.

به ندرت جلوی دفتر دکتر رضائی از ازدحام جمعیت خالی است و هیچکس از این در بی نصیب هم بیرون نمی رود شاید تواضع بی حد و حصر او مرا تحت تاثیر قرار داد مخصوصاً که پس از یک گپ و گفتگوی دوستانه وقتی به ایشان گفتم من زبان بدن همه وزرا و مدیران ارشد و هنرمندان کشور را از دریچه ارتباطات غیر کلامی نقد و تحلیل می کنم با همان تواضع خاص گفتند شما مختارید .

با توجه به اینکه علی رضائی یک استاد با تجربه وکارکشته دانشگاه است که هم در صنعت و کسب وکار وهمراه با بسیاری از جوانان همراه است و هم روزانه تعداد زیادی از کارآفرینان و صاحبان کسب و کار برای مشاوره های تخصصی و یا برای جستجوی یک شتاب دهنده واقعی به سراغ او می آیند.

اما سبک وسیاق او بیشتر از استاد و شاگردی سبک وسیاق یک استاد منتور است او بیشتر با دانشجویانش مانند یک کوچ برخورد می کند و در نهایت آرامش وصداقت آنچه می داند را با آنها به اشتراک می گذارد.

در جلسات هم بیشتر شنونده خوبی است شاید عدم ارتباط چشمی مناسب یکی از نقاط ضعف بارز او است ژست های سیاسی دکتر رضائی بسیار شبیه سایر ساستمدارن وطنی است اما دکمه سرآستین باخود نکته های بسیار دارد و پس از دکتر ظریف این اولین سیاستمدار داخلی است که به رسم و رسوم بین الملل هم کاملا پایبند است.

فکر می کنم زمان آن رسیده است که هر استاد دانشگاهی با آداب واصول تشریفات در چهار چوب حداقل های خود کاملا آشنا باشد بر خلاف بسیاری پوشش دکتر رضائی بسیار ساده و از کت وشلوارهای داخلی است علاقه ای به برند و برند بازی ندارد حتی اهل چند تا انگشتر دست کردن هم نیست و تا ما را می بیند حتی تسبیح خود را در جیب می گذارد.

با روی باز و گرمی به استقبال ما آمد و نکته بسیار مهم دیگر این است که او فضای کمی اشغال می کند و در ارتباط چشمی زیاد دقت و وسواسی بخرج نمیدهد او اکت خوبی ندارد و از میمیک صورت ایشان نمیتوان چیز زیادی خواند شاید سال ها همراه یکمرد جنگ بودن از او یک انسان پوکر فیس تمام  عیار خلق نموده است.

علی رضائی بیشتر اوقات گارد بسته دارد یا دست هایشان زیر میز است یکی از نکات فوق العاده او این است که به آنچه می گوید کاملاً ایمان دارد انگار از دهان او حرفی بیرون نمی آید، با اطمینان کامل قلبی در تمام سخنانشان رد پای سخن بزرگان  و یا کلامی از قرآن مستتر است وآنچه وجه ایشان را در نزد من بیشتر بالا می برد این بود که موضوع بحث را با سخن بزرگان و آیات و روایات بسیار ملموس وجذاب پاسخ می دادند پختگی در کلام و زبان بدن و حتی در نگاهشان کاملا موج می زند.

به نظر می رسد که دکترعلی رضائی میتواند سکانداری بسیار فوق العاده از نسل نوی انقلاب برای انقلاب و بخاطر انقلاب باشد. مردی

برای تمام فصول

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *