زبان بدن ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل

سخنرانی ترامپ در سازمان ملل

زبان‌بدن

امروز میخواهیم پیرامون زبان‌بدن، همان علمی که در مورد زبان بی زبانی یا body language مشهور است با شما سخن بگوییم. دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امروز سه شنبه در سازمان ملل متحد سخنرانی عجیب و بسیار جالبی را ایراد نمودند که برای بسیاری از کارشناسان اقتصادی، سیاسی و حتی نظامی پیامدهای متعدد را در بر داشت. مازیار میر نویسنده و محقق ارتباطات غیرکلامی در سایت خود تحلیلی را نوشته بودند که ما در اینجا برای شما نقل می کنیم. در این سخنرانی ترامپ با یک نمایش قدرت و مثل همتایان شومن خود با غرور و خودشیفتگی مضاعف و بسیار دیرتر از زمان مقرر، با خودرو لیموزین مخصوص وجدید خود به مقر سازمان ملل حاضر شد. دونالد ترامپ هنوز هم شم اقتصادی و شومنی خود را حفظ نموده و مانند یک مجری شوهای تلویزیونی و یا یک فروشنده املاک و مستغلات، که جنس او هم همین است به تعریف و تمجید گسترده و خودستایی از دولت خود پرداخت. که بر خلاف انتظارش علنا مورد تمسخر شدید مقامات سیاسی کشورهای سرتاسر جهان قرار گرفت. تا جایی که بعلت صدای خنده حضار مجبور شد سخنانش را قطع نموده و پوز خند تلخی بزند وکمی سکوت کند. در این لحظه گویی کودک درون ترامپ آزاد شده، به طرفین و ریاست مجمع هم نظر کرده و همراه حضار به دروغ ها و بلند پروزای هایش می خندد.

ترامپ در ماشین لیموزین در سازمان ملل

در فیلم ها وعکس ها روحیه و غرور و نخوت و مخصوصا خودشیفتگی دونالد مشخص است او با میمیک صورت خود مانند کودکی که داد و فریاد می زند با اصحاب رسانه روبرو می شود. او با ژست باز مثل یک خواننده اوپرا در حالیکه ژست قدرت به خود گرفته و سر از پا نمی شناسد، در سازمان ملل حضور یافته و پا به میدان می گذارد. انگار که این کودک دقیقا نمیداند کیست و کجا است. شاید مانند همتای خود رونالد ریگان ..! . البته زبان بدن ترامپ بسیار بدتر، تندتر و مغرورانه تر از ریگان است.

میمیک صورت ترامپ و پوزخند او

دونالد ترامپ قبل از سخنرانی و در حال آماده نمودن خود است تا سخنرانی اش را شروع کند. حالت الفا در نگاه و ژست نشستنش به شدت موج می زند. بی تاب است و در عین حال که خود را تنها فرض نموده، اما با ‌ژست و فرم بدنی خاصی که دارد و مخصوصا زانوها را بسیار از هم با فاصله قرار داده و در حالیکه فضای زیادی را اشغال نموده به عادت همیشگی خود و همراه با دستانی با حالت سلطه جویانه و برتری جویانه انسان را به یاد پادشاهان عصر رنسانس می اندازد. اما مدل و سبک سخنرانی دونالد ترامپ شخصیت افراد به شدت خودشیفته مزمن ومغرور را نشان می دهد. او در حالیکه داستان سرائی و خودستایی بیش از حد را در دستور کار خود قرار داده، با دهانی باز که سفیدی و ردیف دندانها را هویدا می کند مست از قدرت و با خشونتی وصف ناشدنی همگان را به مبارزه در لایه پنهان سخنرانی خود با ایالات متحده آمریکا دعوت می نماید. حالت سر و صورت و مخصوصا دست های دونالد ترامپ هم در این سخنرانی نسبتا طولانی و البته خسته کننده هم بسیار جلب توجه می نماید. او سرش را با ریتم خاصی به چپ تا راست مجمع، مانند یک سخنران کاملا حرفه ای، و بدور از هرگونه استرس و ترسی می چرخاند. دونالد ترامپ در طول ارائه بیشتر به تریبون متصل بود، مانند خوانندگان پاپ! این رفتار را می توان نشانه بزرگ خودشیفتگی و مخصوصا قدرت طلبی وخشونت او ارزیابی نمود. البته یادمان نرود در موقع گرفتن میکروفون، او پیوسته انگشت شستش را به طرف بالا قرار داده بود که این هم تفسیر کودک درون ترامپ بود که از ته دل و بی حد و حصر احساس سرخوشی و شادی را نزد طرف مقابل متبلور می شود. یادمان باشد هیچ چیز، هیچکس، هیچ رفتار، گفتار و حتی کرداری آنگونه که به نظر می رسد نیست.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر زبان‌بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *