رهبری و مدیریت کارکنان

رهبری و مدیریت نوین کارکنان

شیوه ی رهبری و مدیریت نوین کارکنان

وظیفه رهبر آن است که مردم یا سازمان خود را از جایی که هستند به جایی که نبوده‌اند انتقال دهد” هنری کیسینجر”. پیوسته به این مسئله فکر می کنم چرا در مدیریت و رهبری سرمایه های انسانی موفق نبوده ایم. تجربه ثابت می کند که ما در به روز رسانی و تربیت رهبران آتی کاری نکرده ایم که اکنون انتظار معجزه داشته باشیم. این در حالی است که نیاز ما در این خصوص روز به روز بیشتر میشود. در این مقاله قصد داریم نگاهی نو و متفاوت به رهبری و مدیریت کارکنان داشته باشیم. یکی از زیباترین تعابیر امروزی این است که عملکرد مناسب رهبران در سازمان‌ها، شبیه به خون ماده حیات بخش، برای یک انسان است. تقریباً تمامی برندهای بین المللی و حتی برندهای تازه تأسیس، برای مهارت های رهبری برنامه ریزی و سرمایه گذاری گسترده ای می نمایند و برنامه های گسترده ای دارند که در ایران جای این مسئله بسیار خالی است. برای مثال انتخاب، هدایت و پرورش کوک به عنوان سکاندار اپل از مدت ها قبل انجام شده بود و استیو جابز در این زمینه نیز رفتارهای حرفه ای داشته است. لازم به یاد آوری است که این سرمایه گذاری ها حتی قبل از ایجاد مجموعه های بزرگ شروع و برای بهبود، توسعه  و رشد مضاعف با تکیه بر افزودن مهارت های رهبری نوین، جلوی ضرر و زیان های احتمالی را گرفته و به افزودن سود دهی در تمام بخش های شرکت ها و سازمان ها منتهی خواهد شد. مطالعات اخیر انجام شده در دانشگاه های هاروارد و استنفرد نیز بیانگر آن است که رهبری صحیح، اصولی، هدفمند و بر پایه اصول علمی و روز جهان، باعث اولاً ایجاد محیطی بدون تنش و آرام و آسوده برای کارکنان، و ثانیا باعث بهره بری بیشتر در این شرکت ها خواهد شد و در نهایت این رفتار به سود دهی بیشتر منجر می گردد.

شاید جالب باشد چکیده پایان نامه دانشجویان ایرانی را در این خصوص  نقل نمایم: در مطالعات پژوهشی پیمایشی از همه مدیران سطوح مختلف، معاونت توسعه مدیریت و منابع شرکت های خصوصی و دولتی، و نمونه‌ای از کارکنان آن که به روش آسان انتخاب شده بودند، و در پژوهش شرکت داشتند جهت سنجش، پرسشنامه های استاندار تهیه، و برای بررسی سبک رهبری پرسش‌نامه چند ‌عاملی ‌رهبری (MLQ) به کار گرفته شده بود. و از آزمون همبستگی اسپیرمن و رگرسیون خطی چند متغیره برای بررسی رابطه بین متغیرها استفاده شده بود و در نهایت طی این بررسی ها نتایج آزمون نشان داد معنویت و بهره وری در کار کارکنان با دو سبک رهبری تحول‌آفرین و تبادلی ارتباط معنا دار مثبت داشت. و مخصوصاً نظام پاداش‌های مشروط و مدیریت بر مبنای استثنای منفعل یعنی دو بعد سبک رهبری تبادلی، بر میزان معنویت کارکنان  هم بسیار تأثیر داشت. در ادامه باید بدانیم رهبری موفق و اثر گذار در سازمان ها از چه الگوهایی بیشتر یاری می جوید. یا معمولاً رهبران حرفه ای و حتی کاریزمایی چه رفتارهایی را بیشتر، مورد توجه قرار دهند؟ به نظر می رسد مدیریت و رهبری هم از اصول خاصی برخوردار است. این اصول کدام است؟

رهبری با اولویت بندی همراه است آیا این اولویت ها را می شناسید؟

و به عنوان سوال آخر  در این مقاله سبک رهبری شما چیست سبک رهبری جادوگری سرخها در فوتبال یا رهبری ارنستو چگوارا و یا رهبری جابز و گیتس را می پسندید؟

متأسفانه در بیش از صدها شرکت و هزاران شرکتی که برای اخذ رتبه پیمانکاری با مازیار میر مشاوره داشته اند همه و همه هرچند در زبان به آموزش و رهبری و مدیریت اعتقاد داشته اند اما در عمل کمتر از ۷۰% شرکتها در ایران به آموزش و رهبری و مدیریت نوین اعتقاد دارند و متأسفانه هزینه در این زمینه را به گفته مدیران از بین بردن سرمایه های شرکت تلقی می کنند.

شاید این تفکر باعث شده رتبه ما در جهان در زمینه مدیریت و رهبری و آموزشهای تخصصی در این حوزه هر سال دچار سیر نزولی باشد. بیش از دو دهه فعالیت در  زمینه آموزش و مشاوره مدیریت و رهبری شرکتها و مجموعه های بزرگ دولتی و خصوصی باعث شد به این نتیجه پی ببرم که باید در این ۳ گروه از مجموعه آموزشها هر رهبر و مدیری به توانایی و قدرت تجزیه و تحلیل دست پیدا نماید در غیر اینصورت محکوم به شکست هستند.

این سه مجموعه مهارتها عبارتند از :

۱-اولین ویژگی و در عین حال مهمترین ویژگی که در تمام رهبران برتر جهان به چشم می خورد در سیاست، ورزش، صنعت و کسب و کار ویژگی حامی و تحلیل گر است. بدون این ویژگی عملاً مجموعه در دراز مدت و یا حتی کوتاه مدت محکوم به شکست است شاید یکی از دلایل مهم برای از میان رفتن  برندها و کمپانیهای بزرگ نداشتن همین ویژگی بلقوه و بلفعل است.

محدوده ایی از ویژگیها که امکان ندارد بدون وجود آن در مدیریت و رهبری سازمانها و شرکتها به موفقیت رهنمون شوید.

اول حمایت‌کننده. رهبرانی که قدرت تجزیه و تحلیل و در عین حال حمایت را  حمایت‌کننده، احساسات و عواطف کارکنان خود را به خوبی درک می‌کنند. چنین رهبرانی با به‌ نمایش گذاشتن اصالت و علاقه صادقانه خود به مهم‌ترین ذی‌نفعان سازمان (کارکنان) و ایجاد اعتماد و الهام بخشی به آنها، کمک می‌کنند تا بر چالش‌های پیش‌روی خود غلبه کنند. آنها در کارهای گروهی سازمان با هدف افزایش بهره‌وری، از میان بردن ترس‌های بیجا از تهدیدات خارجی و جلوگیری از اتلاف انرژی کارکنان به دلیل بروز تعارضات داخلی شخصاً مداخله می‌کنند. تجربه نشان می‌دهد شرایط کسب‌ و کارهای مختلف به سبک‌های رهبری متفاوت نیاز دارد. با این حال، آخرین پژوهش انجام شده نشان می‌دهد چنانچه سازمان‌ها در شرایط فعلی کسب‌ و کار بخواهند برای توسعه رهبران آینده خود سرمایه‌گذاری کنند، تمرکز بر این چهار ویژگی نقطه شروع خوبی برای انجام این کار است روحیه جست‌ و جوگری رویکردهای متفاوت. این ویژگی در رهبران سازمانی شایسته به خوبی آشکار است. یک رهبر شایسته با در اختیار داشتن این ویژگی، روندهای تأثیرگذار بر سازمان را به خوبی رصد می‌کند، درک بسیار مناسبی از تغییرات محیطی دارد، کارکنان خود را برای مشارکت و ارائه ایده‌های نو برای بهبود عملکرد تشویق می‌کند، با دقت بین مسائل کم‌اهمیت و پر اهمیت سازمان تمایز قائل می‌شود و وزن‌دهی مناسب برای نیازها و انتظارات ذی‌نفعان سازمانی انجام داده و برای رسیدگی به آنها برنامه‌ریزی می‌کند. رهبرانی که در این ویژگی قوی‌تر هستند تصمیم‌گیری‌های خود را بر پایه تجزیه و تحلیل اطلاعات حاصل از جستجوگری و به دور از تعصبات انجام می‌دهند. رهبران حمایت‌کننده، احساسات و عواطف کارکنان خود را به خوبی درک می‌کنند. چنین رهبرانی با به‌ نمایش گذاشتن اصالت و علاقه صادقانه خود به مهم‌ترین ذی‌نفعان سازمان (کارکنان) و ایجاد اعتماد و الهام بخشی به آنها، کمک می‌کنند تا بر چالش‌های پیش‌روی خود غلبه کنند. آنها در کارهای گروهی سازمان با هدف افزایش بهره‌وری، از میان بردن ترس‌های بیجا از تهدیدات خارجی و جلوگیری از اتلاف انرژی کارکنان به دلیل بروز تعارضات داخلی شخصا مداخله می‌کنند. تجربه نشان می‌دهد شرایط کسب‌ و کارهای مختلف به سبک‌های رهبری متفاوت نیاز دارد. با این حال، آخرین پژوهش انجام شده نشان می‌دهد چنانچه سازمان‌ها در شرایط فعلی کسب‌ و کار بخواهند برای توسعه رهبران آینده خود سرمایه‌گذاری کنند، تمرکز بر این چهار ویژگی نقطه شروع خوبی برای انجام این کار است.

ویژگی اول- توانایی حل مسائل به صورت اثربخش.

یکی از مقدمات مهم در فرآیند تصمیم‌گیری، حل مساله است، زمانی که اطلاعات مرتبط گردآوری شده، مورد تجزیه و تحلیل و بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد با وجود در اختیار داشتن اطلاعات کلیدی مورد نیاز، اتخاذ تصمیم صحیح و اثربخش برای حل مسائل بزرگ و پیچیده سازمانی دشوار است؛ شاید جالب باشد بدانید بعضی رهبران حتی برای حل تعارضات معمول روزانه بین کارکنان عاجز هستند.

ویژگی دوم- کاملا نتیجه‌گرا.

درباره رهبری سازمانی نکته بسیار مهم و ظریفی وجود دارد، رهبری نه تنها ایجاد و برقراری ارتباط با چشم‌انداز و تعیین اهداف سازمان است، بلکه دستیابی به نتایج سازمان است. یک رهبر سازمانی شایسته که روحیه‌ای کاملاً نتیجه‌گرا دارد، تأکید بر کارآیی و اثربخشی (بهره‌وری) و اولویت بر انجام فعالیت‌هایی با بالاترین درجه اهمیت در سازمان را خواهد داشت…

 مازیار میر مشاور و تحلیل گر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *