رنگ های اصلی و مناسب برای کراوات

رنگ های کراوات

چه رنگ هایی برای کراوات مناسب هستند؟

کراوات به انواع پارچه اطلاق می شود که به صورت طولی و با عرض های متفاوت در زیر کت و شلوار و روی پیراهن بسته می شود. به روایتی مبدع کراوات ایرانیان بوده اند و به روایتی کوروات ها آن را به فرانسه و فرانسویان نیز به انگلستان بردند و بعد از آن، کراوات تبدیل به پوشش رسمی برای آقایان شد. البته در برخی مواقع کودکان و خانم ها هم در اماکن خاص و بصورت غیر رسمی از کراوات استفاده می کنند. اما امروز ما به دنبال این مهم هستیم که تفسیر هر رنگ کراوات چیست، چه کاربردی دارد و چرا ترامپ پیوسته از کراوات قرمز استفاده می کند. قبل از اینکه به دنبال چرایی های رنگ کراوات برویم، بهتر است بدانیم که طیف های قرمز، سیاه و خاکستری، بنفش و آبی بیشتر برای رنگ کراوات مورد استفاده قرار میگیرند. همانطور که می دانید برایند و تفسیر هر رنگ ابعاد گوناگونی دارد؛ هر فرد و هر جنسیتی می تواند تفسیر متفاوتی را با پوشیدن رنگهای مختلف در دیگران ایجاد کند.

کراوات قرمز

مثلا رنگ کراوات قرمز ترامپ با رنگ کراوات قرمزی که مازیار میر در یک عروسی به تن می کند می تواند تفاسیر فوق العاده متفاوتی داشته باشد. باید اذعان نمود در مدل اول، کراوات اغلب برای برتری، سلطه، قدرت، و ارائه مدلی از رهبری خود در جوامع مترقی و پیشرفته استفاده می شود. اما در مدل دوم که نویسنده خود را مثال می زند، هدف بیشتر فان و برای زیباتر به نظر رسیدن، متفاوت بودن و نشان از فرح و شادی است. بیشتر سیاستمداران کشورهای جهان و حتی رهبران اقتصادی، فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، پیوسته از رنگ کراوات قرمز برای ابراز این سلطه و قدرت، و حتی افزایش محبوبیت و یا بالا بردن ضریب نفوذ خود استفاده می کنند. مانند هر رویه انسانی که داستان طولانی دارد، رنگ کراوات قرمز نیز همیشه نشان از اقتدار، بزرگی و رهبری نداشته است. باید یادآوری کنم حدود سالهای ۱۹۰۰ میلادی و در اوج زوال اخلاقی در جهان غرب، همجنس‌بازان از عینک هایی با شیشه و فرم قرمز برای نشان دادن همجنس باز بودن خود سود می بردند. که امروز تک حلقه در گوش این معنی زشت و کریه را با خود یدک می کشد. باید بدانید قرمز رنگی است که نشانه تشنگی شدیدی باخود داشته و برای علاقه و میل بسیار آتشین به کاری تفسیر شده است. معمولا قرمز رنگ جذابیت، خون و مایع حیات بخش بدن، و عشق است؛ حتی در ایران نیز فیلمی عاشقانه با عنوان قرمز ساخته شد. در کنار این تفاسیر باید بدانید که قرمز رنگی برای جنگ و یا نشان دادن جسارت است. برای همین موضوع بیشتر خانم ها و آقایان جوان در لباس هایشان از قرمز استفاده می کنند. قرمز رنگی بسیار جذاب و هوس انگیز بوده و لباس زیر، لباس عروسی و نماد شادی هم تفاسیر دیگری از قرمز است. نکته مهم دیگر این است که به جرئت میتوان گفت که یکی از رنگهای نفسانیت و در HSE رنگ اعلام خطر است. در تمام جهان آتش‌نشانان همیشه از آژیر قرمز استفاده می کنند؛ چرا که نماد و نوعی اعلام خطر است. در بسیاری از دانشگاه های جهان تحقیقات گسترده ای پیرامون پوشش قرمز مردم انجام شد. شاید بد نباشد بدانید در یکی از همین تحقیقات، در یکی از دانشگاه های معتبر و معروف آمریکایی متوجه شدند که افرادی که با لباس های قرمز در مجالس مختلف حضور پیدا می کنند بیشتر دچار پرخاشگری و خشم می شوند، و یا بسیاری از شبکه ها و بنگاه های سخن پراکنی غربی و آمریکایی با رنگ کراوات قرمز جلوی دوربین ظاهر می گردند، و با این رفتار قدرت و مقام و در نهایت جاه طلبی خود را به بیننده منتقل می کنند. این مجریان شاید با رنگ کراوات قرمز خود در حال ارسال صداقت و حتی پیام های بسیار قوی تری به مخاطب هستند. یادمان باشد که هر کراوات قرمزی می تواند صدها تفسیر دیگر را در کنار نوع جنسیت و سن و پوشش برای ما ایجاد نماید.

کراوات قرمز ترامپ

کراوات آبی

ابتدا باید کمی پیرامون آبی و تفاسیر آن به تحقیق بپردازیم.
اساسا رنگ آبی تمایل مردانه داشته و در جنس مذکر بیش از مونث تاثیر گذار است و رنگی بسیار آرامش بخش میباشد. همیشه قرمز را نماد عشق، و آبی را نماد اعتماد و شاید هم تابلویی برای صداقت، وفاداری، اعتماد به نفس، ایمان و…. میدانند. شاید یکی دیگر از تعابیر پر کاربرد آبی آسمانی یا به اصطلاح آبی روشن، معرف روح و جسم سلامت و در کنار آن نمادی برای آرامش هرچه بیشتر و شفا باشد. در زمان های قدیم شفاخانه ها را آبی روشن می ساختند. باید بدانید طیف رنگی آبی تفاسیر کاملا متفاوت و حتی گاها متضادی دارد؛ مثلا برخی آبی را نماد ارتباط یک سویه دانسته و برخی دیگر آن را ارتباطات دوسویه تفسیر می کنند. برخی آبی فیروزه ای را نماد آرامش، جوانی، زیبایی، و در نهایت قدرت تفسیر کرده و انگشتری با سنگ فیروزه به دست کردن نیز به عنوان نمادی برای اثبات همین مهم است. البته این رنگ انگشتر به عنوان رنگی مذهبی و دینی نیز بسیار مرسوم است؛ چرا که رنگ پرستش و مطالعات دینی هم تفسیر شده است. افرادی که از کراوات ها و پوشش آبی تیره استفاده میکنند، انسان های قابل اعتماد و مخصوصا دارای اعتماد به نفس هستند. در مقابل کسانی که از کراوات و پوشش آبی روشن سود می برند معمولا ساکت و آرام تر بوده و شرایط محیط هم به ندرت باعث تحریک پذیریشان می شود. مردانی که از رنگ کراوات آبی استفاده میکنند، شاید می خواهند اینطور نشان دهند که پیرامون مسئولیت های خود بسیار جدی و سخت گیرند. شاید به همین دلیل است که البسه بیشتر پلیس ها و خلبانان آبی است. در انتها باید این مهم را به عنوان جمع بندی بگویم که رنگ کراوات آبی، سهل الوصول ترین مسیر برای برقراری ارتباط موثر و اخذ اعتماد مردم میباشد. مجریان شبکه صدای آمریکا، یا بنگاه سخن پراکنیbbc، سیاستمداران غربی و مخصوصا آمریکا و انگلیس، بیشتر از رنگ کراوات آبی استفاده می کنند.

کراوات آبی

کراوات خاکستری و سیاه

ابتدا باید بدانیم که خاكستری از دو رنگ سياه و سفيد تشکیل شده و به سایه معروف شد؛ چرا که رنگی خنثی و فاقد هرگونه حرارتی بوده و شاید به همین خاطر زیاد محبوب نیست. رنگ کراوات خاكستری نشان از عدم مشاركت، همكاری، و همچنین سستی و بی تفاوتی دارد. البته بسیاری هم آن را استقبال از افکار و پدیده های جدید تفسیر می کنند. در صنعت خودرو سازی و هنری و…. طیف های خاكستری و مخصوصا خاکستری متالیک، برای شو مدل های جدید بیشتر مورد بهره برداری قرار می گیرد. معمولا کراوات با ترکیب سیاه و سفید انتخابی بسیار جوان پسندانه و در عین حال فانتزی است. در مقابل استفاده از رنگ کراوات خاکستری یک انتخاب حرفه ای تر در جلسات پرزنت و یا سخنرانی های رسمی و حتی نیمه رسمی است؛ چرا که به صورت هوشمندانه انتخابی حرفه ای، زیبا و بسیار مدرن و متفکرانه را پیش روی مخاطب خواهد گشود. کراوات های تیره و مخصوصا کراوات مشکی ساده، برای مواقع خاص و زمانی که شما در پیچیدگی خاصی قرار گرفته اید می تواند انتخابی مناسب به نظر برسد. یک انتخاب بسیار حرفه ای تر کراوات هایی از طیف خاکستری است.

کراوات خاکستری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *