رمز و رازهای یک فروشندۀ حرفه ای

رمز و رازهای یک فروشنده حرفه ای

بعنوان یک مشاور کسب کار فکر میکنم یکی از مهمترین تکنیک‌های فروش الگو برداری از بزرگان است.
معمولاً آینده بسیاری از رفتارهای غلط یا درست را در لابلای کتب تاریخی و دیگر می توان دید رویه های درست و جوابهای عالی و در مقابل رویه های غلط و در مقابل شکست های فاحش حالا شما کدام رویه را انتخاب میکنید؟

هرچند شاید غربی یا شرقی یا عناوین پروفسور را هم نداشته باشند و فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد هم نباشند اما قصه امروز و فردا و دلایل شکست ما در دل این مطالب نهفته است.

نقل شده که خدایا ارزشمندترین زندگی را از من بگیر یعنی جان من.
اما چرا جان؟
اگر قبل از جان اگر راستی و درستی و یا عقل و یا انصاف و شرف و عدالت و یا…. را بگیری جان دیگر چه سودی دارد.

آری پروردگارا قبل از هر چیزی جانم را بستان و نه هیچ چیز دیگر که در غیر اینصورت خدایا از میان چیزهای شریف، اولین چیزی را که می‌گیری، جانم باشد و نه هیچ چیز دیگر چرا که اگر این جایش را با هر چیز دیگری عوض شود این جان و این زندگی دیگر هیچ ارزشی ندارد.

شاید بد نباشد بدانید این تفکر، شبیه به جمله حضرت عیسی ع است که می‌فرماید:
نمی‌ ارزد جهان را بگیری و در مقابلش روح خودت را بفروشی، ولو جهان را در مقابل روحت به تو بدهند و شاید در این رابطه اقتباس زیبای دکتر فاستوس هم بد نباشد بخوانیم حتی سرانجام کار را ببینیم.
متأسفانه امروز پس از مدتها در یک شرکت چنین استراتژی را دیدم.
اما چرا متأسفانه؟ چونکه این باید رویه کل شرکتها و مجموعه ها باشد.

فروش به هر قیمتی و در هر شاخه ای و به هر قیمتی و با زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی.

امروز یکی از برترین فروشگاه های اینترنتی مورد هجوم سیل مقالات منتقد قرار گرفته چراکه زیاده خواهی و زیر پا قرار دادن اصول اخلاقی و شرافت کاری و انسانی دستاوردی غیر از این هم نداشته و ندارد. «آنکه باد بکارد طوفان درو می کند.»
بیایید در کسب و کارها و استارتاپهای خود با نگاهی به گذشته درست عمل کنیم جان بدهیم اما اخلاقیات را زیر پا نگذاریم.
بعنوان یک مشاور کسب و کار چند روز پیش با چند مدیر مجموعه های آموزشی و آموزش مجازی برخورد کردم جوابهای جالبی دادند. یکی از آنها به من گفت من خلاف میکنم با مجوز… راستی ما قرار است به کجا برویم و چرا…
درس اول در فروش و بازاریابی، و مخصوصاً برند سازی، پایبندی به ارزش های اخلاقی و انسانی در طول مدت زمان است.
بعنوان یک مشاور کسب وکار به شدت معتقدم امروز فرمول واهی جذب و ثروت و قدرت و… با آسانسور به مردم ندهیم با فریبکاری و دغل بازی افراد ساده لوح و بی تجربه و بی تخصص را سرکیسه نکرده و به آنها با شعار یخچال به اسکیمو نفروشیم و مخصوصا یخچال خراب نفروشیم…

مازیارمیر مشاور وتحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *