داعش اسرائیلی

داعش اسرائیلی

تاریخ تشکیل گروهک تروریستی داعش به پس از حمله نظامی آمریکا به عراق در بهار سال ۲۰۰۳ برمیگرده. در سال ۲۰۰۴ این گروه رسماً اعلام وجود کرد و بیعت خودش رو با القاعده اعلام کرد و در آن زمان با نام القاعده عراق و سپس حکومت اسلامی عراق فعالیت داشت فعالیت این گروه رو میشه به دو قسمت تقسیم کرد: قسمت اول از سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۱ و قسمت دوم از سال ۲۰۱۱ به بعد.

در طول مدت هفت سال از تشکیل این گروه در سال ۲۰۰۴ تا سال ۲۰۱۱ که زمان خروج نظامیان ائتلاف به رهبری آمریکا از عراق بود این گروه مسبب مرگ تعداد بسیار زیادی از مردم عادی و همچنین نظامیان خارجی در این کشور بود سال ۲۰۱۱، دو اتفاق منجر به گشوده شدن فصل تازه ای از فعالیت های این گروه شد، یکی خروج نظامیان ائتلاف از عراق و دیگری آغاز جنگ داخلی سوریه که با توجه به شیر تو شیر شدن اوضاع امنیتی سوریه دست این گروه برای ورود به سوریه هم باز شد. حکومت اسلامی عراق در این سال پهنه فعالیت خودش رو وسیع تر کرد و به دولت اسلامی عراق و شام تغییر نام داد.

داعش اسراعیلی

از سال ۲۰۱۱ فعالیت داعش در عراق کمتر که نشد هیچ، بیشتر هم شد و جنبه فرقه ای اون با هدف قرار دادن همزمان ارتش عراق و شیعیان این کشور آشکارتر شد.

در ژانویه ۲۰۱۴ سنی های استان انبار عراق در اعتراض به دولت عراق در برخی میادین شهرهای سنی نشین انبار مثل رمادی و فلوجه تحصن کردن، ارتش عراق دخالت کرد و چادرشون رو به هم ریخت. همین بهانه ای برای داعش شد که زیر نام دفاع از حقوق سنی ها بخش هایی از این دو شهر رو اشغال کنه.

مناطق تحت کنترل داعش در عراق :

تا پیش از ژانویه ۲۰۱۴ حوزه فعالیت داعش پهنه وسیعی از مناطق بیابانی استان انبار(حد فاصل مناطق کویری بین عراق،سوریه و اردن نظیر وادی حوران و وادی ایبض) بود و هنوز وارد رویا رویی مستقیم با ارتش عراق نشده بود و به تاکتیک بزن و در رو با استفاده از خودروهای بمبگذاری شده یا انتحاری اکتفا میکرد ولی پس از این تاریخ داعش با استفاده از طبیعت جغرافیایی منطقه که پوشش بیابانی داره و همچنین بافت سنی و عشایر عام و بی سواد و فریفتن و تطمیع اونها تونست جایگاهی برای خودش پیدا کنه از این تاریخ به بعد حوزه فعالیت داعش به سرعت گسترش پیدا کرد، به طوری که الان بر دو استان انبار و نینوی تقریباً به طول کامل و بر استان صلاح الدین حدود ۵۰% مسلط شده.

مناطق تحت کنترل داعش در سوریه :

در ابتدای جنگ داخلی سوریه داعش و سایر گروه های پیکارجوی سوری در اتحاد و ائتلاف با هم بودن ولی در اواخر سال ۲۰۱۳ به تدریج خوی جاه طلبی داعش باعث بروز اختلافات شدید بین داعش از یک طرف و سایر گروه های مسلح سوری از سوی دیگه بود. در ژانویه ۲۰۱۴ داعش شهر رقه رو که ۹ ماه بود گروه های مسلح سوری تصرف کرده بودن اشغال کرد و به مانند انبار در عراق اونجا رو به عنوان پایگاهی برای تصرف سایر مناطق سوریه قرار داد.

داعش اسراعیلی

قلمرو داعش به سرعت گسترش یافت تا اکنون که بخش وسیعی از سوریه از جمله استان رقه تقریباً به طور کامل، شرق و بخش هایی از شمال استان حلب، بیش از نیمی از استان دیرالزور،بخش های شرقی و جنوبی استان حسکه، بخش های شرقی استان های حمص و حماه در تصرف داعش هست. هرچند امروز از تمام این مناطق در حال عقب نشینی است اما سوال اینجا است همه دنیا به ظاهر با داعش مخالف است اماخودروهای جدید و نو از کجا وارد مرزهای داعش می گردد؟ آذوقه و تدارکات بهداشتی و بیمارستانی از کجا به دست داعش می رسد؟

تدارکات نظامی و مهمات نظامی از چه کانال و از کجا میلیاردها هزینه این جنگ و جذب و آموزش مهیا می شود؟ عربستان سعودی یکی از مهمترین یاوران داعش است حتی برخی کشورها اروپایی مانند فرانسه اما سوال اینجا است چرا با توجه به جدیدترین مدارک به نظر می رسد اسرائیل و عربستان دو متحد پشت پرده داعش هستند و داعش اسرائیلی می رود که دنیا را فتح کند با نگاهی که هر کسی را از اسلام زده نماید و چهره سیاه و جلاد و قاتل از اسلام و مسلمانان نشان دهد  تا جنایات خود را در فلسطین بصورت کامل پوشش دهد.

هزینه های آموزش های ساده و تخصصی که در پروژه منافقین شاهد آن بودیم و امروز روی گروهک تروریستی داعش در حال اجراء است کاملاً مشخص می کند که پشت پرده تمام آموزش تدارکات و اطلاعات برای مبارزه که داعشی ها به آن نیار دارند فقط و فقط از طریق اسرائیلی ها تأمین و تهیه می گردد…

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

Mazyar Mir professional consultant and analyst

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *