خلاصه کتاب هفت عادت مردمان مؤثر

خلاصه کتاب هفت عادت مردمان مؤثر

کتاب «هفت عادت مردمان مؤثر» استفان کاوی، شهرت جهانی دارد. استفان کاوی در آمریکا به دنیا آمد. لیسانس را از دانشگاه یوتاه، فوق لیسانس را در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه هاروارد و دکترا را از دانشگاه یانگ اخذ کرد. در همان دانشگاه سالها به تدریس در زمینه مدیریت کسب و کار و رفتار سازمانی اشتغال داشت. هنگام حضور در دانشگاه هاروارد به شدت به جنبه های انسانی سازمان‌ها علاقه مند شد و در آن زمینه به فعالیت پرداخت. پس از آن خود موسسه‌ای به نام کانون بین‌المللی رهبری کاوی تأسیس و فعالیت‌های وسیعی را به عنوان مدرس و مشاور در بیش از نیمی از ‌۵٠٠ شرکت موفق در آمریکا آغاز کرد. کاوی مقالات بسیاری در زمینه رهبری، کارایی فردی و سازمانی و روابط خانوادگی و اجتماعی تألیف کرده است. او سخنران زبردست و نویسنده‌ی برجسته‌ای است که همواره کتاب‌هایش درصدر پرفروش ترین کتاب‌های مدیریتی قرار گرفته و به زبان‌های مختلف منتشر شده است. او آموزش مدیران شرکت‌ها را در همه سطوح وجهه‌ی همت خود قرار داده و تاکنون جوایز متعدد و چندین دکترای افتخاری کسب کرده است. کتاب هفت عادت مردمان مؤثر او شهرت جهانی دارد و تاکنون به ‌۴٠ زبان زنده دنیا ترجمه و در بیش از ‌١۵ میلیون نسخه در ‌٧٠ کشور به فروش رفته است. این کتاب بیش از ‌١٠ سال در فهرست پرفروش ترین کتابهای جهان قرار داشت. مجله فوربس در سال ‌٢٠٠٢ کتاب هفت عادت را یکی از ‌١٠ کتاب مؤثر مدیریتی در قرن بیستم معرفی کرده است. در سال ‌١٩٩۶ مجله تایم او را به عنوان یکی از ‌٢۵ آمریکایی تأثیرگذار عنوان کرده است. کتاب هفت عادت به نکات ظریفی می‌پردازد و نیازهای باطنی انسان را پاسخ می‌گوید. کنت بلانچارد درباره‌ی او گفته است کاوی موجودی خارق العاده است. نوشته های او پرمحتوا و پرمعناست. او به مردم توجه دارد.

الگوهای همبستگی – بخش اول

وقتی مستقل، یعنی پویشگر و پیرو اصول و ارزش هایی صحیح شدیم و توانستیم بر مبنای اولویت هایمان در زندگی با استفاده از واسپاری برنامه ریزی و عمل کنیم، در این مرحله است که می توانیم همبستگی را انتخاب کنیم. می توانیم روابطی سرشار، ماندگار و بسیار با دیگران برقرار سازیم.

عادت مردمان موفق – بخش دوم

حساب بانکی عاطفی

بگذارید شش سرمایه ای که حساب بانکی عاطفه را انباشته می سازد نام ببرم.

۱٫ درک دیگران: تلاش برای درک واقعی فرد دیگر، شاید یکی از مهم ترین سرمایه های شما و پیش درآمدی برای هر بازگشایی سرمایه دیگری باشد.

۲٫ توجه به جزئیات: مهربانی ها و محبت های پیش پا افتاده بسیار مهم هستند. بی احترامی، بی مهری و حتی بی علاقگی باعث کم شدن مقدار قابل توجهی از سرمایه شما خواهد شد. در رابطه با انسانهای دیگر چیزهای کوچک نقش های بزرگی ایفا می کنند.

۳٫ تعهد به قول و قرارها: پایبندی به تعهدات و فاداری یا تعهد به قول و قرارها یکی از بزرگترین سرمایه های شخصی است و خلف وعده و یا نادیده انگاشتن تعهدات ضرر هنگفتی به سرمایه شما وارد می سازد.

۴٫ تعهد به قول ها و تعهدات: مردم به قول ها و تعهدات دل می بندند، به خصوص به تعهداتی که اساس زندگی آنها را تشکیل می دهد. عدم شفاف سازی انتظارات و توقعات و یکی از دلایل مشکلاتی که در روابط انسان پدیدار می شود، ریشه در ناسازگاری و ابهام در انتظارات مان را دیگران به خوبی فهمیده اند و در جهت عملی شدن آنها با ما همکاری خواهند کرد، شرایط بسیار بدی را در روابط خود با آنان به وجود می آوریم.

۵٫ ابراز بزرگواری: بزرگواری و رفتار درست و شایسته موجب اعتماد می شود و اساس سرمایه های دیگر را تشکیل می دهد. بزرگواری شامل صداقت و درستی هم می شود، اما ارزشی فراتر از آن دارد. وقتی از حساب بانکی عاطفه تان سرمایه ای کم می کنید، باید عذر خواهی کنید و این کار را صمیمانه و صادقانه انجام دهید.

۶٫ روش برنده: برندگی فقط یک روش نیست، بلکه فلسفه کامل روابط انسانی را می سازد. در واقع یکی از شش الگوی رابطه انسانی است.

عادت مردمان موفق – بخش سوم

الگوهای دیگر عبارتند از :

برنده – بازنده، بازنده – برنده، برنده – برنده، بازنده –بازنده و یا فقدان هر نوع ارتباطی.

برنده – برنده : این الگوی زندگی را به صورت مشارکت می بینید نه رقابت.

بیشتر افراد به مفاهیم و تقسیم بندی های متضاد و مخالف با یکدیگر می اندیشند. قوت و شعف، خشونت و بی رحمی یا نرمش و مهربانی، برنده یا بازنده این نوع تفکر اساساً نادرست است. بیش از آنکه بر مبنای اصول باشد بر مبنای قدرت و موقعیت استوار است. برنده – برنده بر مبنای الگویی قرار دارد که همه چیز را برای همه مهیا و در دسترس می داند و موفقیت یک فرد به قیمت شکست یا ناکامی دیگری تمام نمی شود.

برنده – برنده، همیشه به راه حل سومی باور دارد. این راه من یا تو نیست، راه عادت افرادی است که توانایی همبستگی دارند. این روش بهتر است، راهی برتر.

شطوه تفکر برنده – برنده تلاش و موهبت های فردی هر یک از افراد را ارج می نهد و بر خود آگاهی، تخیل، آگاهی واراده مستقل در روابط دیگران تأکید می ورزد. این روش باعث یادگیری و تأثیر و بهره گیری متقابل نیز می شود.

جنبه های مختلف برنده – برنده

شما به طور کامل به چیزی که می خواهید دست خواهید یافت. اگر می خواهید به هدف های خود برسید و ارزش هایی را که برای تان اهمیت دارد عملی کنید، باید برای این ارزش ها و اهداف نام پاداشی تعریف کنید.

اگر این نظام به طور اصولی تعریف و تبین نشود، شما مطابق باورها و حرف هایتان عمل نخواهید کرد. جوهره اصلی گفتگوی اصولی ، جدا کردن فرد از مسئله است. تمرکز بر علایق و موارد مورد نظر، نه بر موقعیت ها و شرایط و ایجاد امکاناتی برای دستاوردهای مشترک و پافشاری بر معیارهای واقع بینانه بلکه معیارها و اصول عینی که هر دو طرف در مرد آنها اتفاق نظر داشته باشند.

عادت مردمان موفق – بخش چهارم

رابطه همدلانه و عاطفی: اگر بخواهیم تمام آن چیزی که در زمینه روابط بین فرد می دانیم در یک جمله بسیار مهم خلاصه کنم باید بگویم: در درجه اول در پی درک دیگران باشید تا شما را به خوبی درک کنند. این اصل کلید رابطه کارآمد بین افراد مختلف است.

تشخیص پیش از تجویز

هر چند ممکن است کار دشوار و پرمخاطره باشد، اما ابتدا سعی کنید بفهمید یا تشخیص دهید. پیش از آنکه تجویز کنید. این اصل در بیشتر زمینه های زندگی صحیح بوده و نشانه کمال تجربه است.

پیش از برخورد با هر مسئله ای، پیش از ارزیابی، تجویز ارائه راه حل، پیش از آن که تلاش کنید نظرات خود را مطرح کنید، سعی کنید بفهمید.

این عادت قدرت همبستگی کارآمد است.

عادت مردمان موفق – بخش پنجم

همکاری: اشتراک مساعی و همکاری جوهره اصلی رهبری اصول گراست. شیوه بنیادین تربیت فرزند اصول گراست. این امر والاترین و برترین نیروهای درون افراد را آشکار و متحد می سازد. همکاری و شریک مساعی چیست؟ تعریف ساده آن یعنی کل، بهتر و برتر از جزء است.

اساس همکاری در ارزش نهادن بر تفاوت هاست. احترام به این تفاوت ها، تقویت توانایی ها و جبران ضعف و کاستی هاست.

همکاری و مشارکت مانند این است که افرادی به صورت گروهی و جمعی تصمیم بگیرند الگوها و روش های کهنه را کنار گذارده و روش های نوینی تنظیم و تدوین کنند.

ماهیت همکاری و مشارکت در ارج نهادن به تفاوت هاست. تفاوت های فکری، عاطفی و روانی میان افراد و کلید ارج نهادن به این تفاوت ها درک این نکته است که تمام افراد جهان را نه آن طور که هستند، بلکه آن طور که می خواهند می بینید.

فردی که به راستی کارآمد باشد، فروتن و متواضع است و محدوده های بینش و ادراک خویش را به خوبی می شناسد و موهبت های عظیمی را که در تقابل و کنش با قلب و ذهن انسان های دیگر به دست می آورد، بسیار ارزشمند می شمارد.

همکاری و مشارکت عادتی کارآمد و اصلی درست است. این الگو سرآمد دستاوردهای تمام عادات گذشته قرار می گیرد. این کارآمدی در واقعیت اتکای متقابل و همبستگی است. این همان کار گروهی و تلاش جمعی برای ایجاد یگانگی و خلاقیت با انسان های دیگر است.

عادت مردمان موفق – بخش ششم

رشد تدریجی: تعادل در بازسازی، جریان بازسازی فردی باید درهر چهار جهت از وجود ما به طور متعادل پیش رود، جنبه جسمی،جنبه معنوی، جنبه ذهنی و جنیه عاطفی – اجتماعی .

جنبه جسمانی

جنبه جسمانی شامل مراقبت کارآمد از جسم خود است. خوردن غذاهای مناسب، استراحت کافی و آرامش و ورزش منظم.

عادت مردمان موفق – بخش هفتم

جنبه معنوی: جنبه معنوی هسته اصلی وجود شماست. مرکز وجود، تعهد شما به کل نظام ارزشی خودتان است. جنبه ذهنی: تحصیلات ادامه تحصیل و گسترش و گرامی داشتن دانش و گسترش معلومات برای بازسازی ذهنی ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *