خلاصه کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

خلاصه کتاب نابخردی های پیش بینی پذیر

به عنوان یک مشاورکسب و کار به شدت به کارآفرینان و مدیران و دانشجویان توصیه میکنم که مطالعه کنند مخصوصاً کتب فوق العاده که در آنها به فوت کوزه گری دست پیدا نموده و یا آنچه که در هیچ دانشگاهی نمی آموزند کتبی که افرادی نخبه دست به نگارش آنها می زنند.

کتاب نابخردی های یک کتاب فوق الهاده استثنایی است که به صورت حرفه ای به پیش بینی پذیر در حیطه ی تصمیم گیری در زندگی فردی و سازمانی پرداخته است.

پروفسور دن آریلی برای هر مطلبی که می خواهد بیان کند دست به یک سری آزمایش زده است و نتایج آزمایش، به علاوه ی توجیه آنها را به صورت کامل و ملموس ذکر نموده است و از این لحاظ یک اثر موثق و بدیع و نو را خلق کرده  که در نوع خود بینظیر است.

با خواندن کتاب دریافتم که طی بیش از ۴۵ سال سنی که دارم و سه دهه کسب و کار و تحصیل و… هرگز مسائل را از دریچه دنی ندیده بودم و زاویه ای جدید را دریافتم که بسیار ساده و در عین حال بسیار پیچیده بود و اثر  گذار.

دنی اریلی با این کتاب دریچه جدیدی از تصمیم گیری هایی را که در آن دچار مشکل می شویم را برای ما می گشاید او در این کتاب چالش تفکر پیرامون چالش و کلاً تفکر ما را و نحو تفکر و دید ما را مورد ارزیابی و نگاهی همه جانبه قرار می دهد.

دنی اریلی به ما نشان می دهد تصوراتی که فکر می کنیم کاملاً عاقلانه بوده اند. محیط بیرون می تواند تصمیم گیری های ما را دچار نقصان همه جانبه نماید.

نویسنده ابعاد استثنایی را به ما نشان می دهد که چگونه می توانیم برای محصولی پول بپردازیم  حال آن که اصلاً انتخاب ما نبوده است. چگونه یک ظرف گران و زیبا و… می تواند به شدت طعم و احساس و مزه ی نوشیدنی ما را تغییر دهد من باب مثال بستنی ۴۰۰ هزار تومانی با براده های طلا…؟بستنی که الزاماً خوشمزه تر نیست اما…

متأسفانه نویسنده این مقاله با خواندن این کتاب متوجه شد که بسیاری از استراتژیهای سنتی ما و یا رایج ما چقدر شکننده سطحی و غلط است اما ما برای تغییر آن هم برنامه ای نداشته و نداریم.

مثلاً پس از خواندن دقیق این کتاب شما متوجه خواهید شد تصمیماتی که در هنگام خرید دارید چگونه می تواند کاملاً نابخردانه باشد و چگونه می توانیم آنها را به صورت همه جانبه بر اساس یک تفکر سیستمی کنترل نمائیم.

بعد از خواندن این کتاب روی تصمیم گیری های خود بیشتر و بهتر دقت خواهیم کرد و بسیاری از نقاط تاریک برای شما روشن خواهد شد که تا دیروز نسبت به آن هیچ توجهی نداشته نداریم.

این کتاب می تواند برای همه مدیران و کارآفرینان و مخصوصاً دانشجویان بسیار بسیار مفید و کاربردی باشد چه کسانی که دارای کسب و کاری هستند یا یک استارتاپ را کلید می خواهند بزنند و چه  زنان خانه دار و یا حتی بازنشستگان و کارگران و کارمندان و… و خلاصه همه ی کسانی که در زندگی روزمره خرید می کنند و یا تصمیم به خرید داشته و یا ۲۴ ساعته مثل نویسنده این مقاله در حال مذاکره و تصمیم گیری هستند.

دکترمازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *