خلاصه کتاب قدرت مثبت اندیشی

خلاصه کتاب قدرت مثبت اندیشی

خلاصه کتاب قدرت مثبت اندیشی نوشته ی نورمن وینسنت پیل

در این کتاب نگاه خوشبینانه ای به دنیا شده و طوری نوشته شده که انگار هیچ بدی وجود ندارد و یک لبخند خوشحال می تواند همه مشکلات را از سر راه بردارد. جمله تلقینی معروف که در این کتاب آمده: «هر روز از هر دید بهتر و بهتر میشم.» به نظر خیلی از مردم، سطحی و احمقانه!
با این حال وقتی کتاب را باز میکنیم میخوانیم که: « این کتاب با توجه عمیق به درد، سختی و اختلاف بشر نوشته شده.» در ادامه میگوید: « این کتاب مثبت اندیشی را نه به عنوان ابزاری برای رسیدن به معروفیت، ثروت یا قدرت بلکه برای کاربرد ایمان به خاطر شکست دادن شکست و رسیدن به ارزشهای خلاق در زندگی آموزش می دهد » این ها عقاید شخصی نیستند که نظر غیرواقعی در مورد زندگی دارد. نویسنده در زمانی که به عنوان یک کشیش در نیویورک به سر می برد با رنج و بدبختی های انسان های زیادی آشنا شد اما به آماده کردن نصیحت های هفتگی اش راضی نمیشد بلکه میخواست تغییر قابل سنجشی در زندگی افراد دور و برش ببیند. او در طول چندین سال «تکنیک های عملی ساده و علمی برای زندگی موفق » درست کرد که روی هزاران نفر از مردم درون و بیرون بخش مسئولیت او آزمایش شده و مورد اصلاح قرار گرفتند. برای نویسنده این کتاب هیچ منبعی به اندازه ی انجیل برای کسب قدرت فردی و راهنمایی به درد بخور نبود. قسمت بزرگی از کتاب به جملاتی از انجیل اختصاص داده شده است.

« اگز خدا با ما باشد چه کسی می تواند با ما دشمنی کند؟»

« اگر باور داشته باشید همه چیز ممکن میشود »

« به هر چه باور داشته باشید همان اتفاق می افتد»

نویسنده میگوید ما مجبور نیستیم فقط به خودمان تکیه کنیم، منابع باورنکردنی از قدرت وجود دارند که اگر به آنها باور داشته باشیم به کمکمان می آیند. ما خودمان زندگی را برای خودمان سخت میکنیم. اگر به توانایی هستی در جفت و جور کردن موفقیت، ثروت و چیزهایی که میخواهیم باور داشته باشیم زندگی را در جریان و پر از زیادی میبینیم . زندگی وقتی سخت هست که فقط به خودمان تکیه کنیم و فقط به خودمان باور داشته باشیم. او راز بزرگ خودیاری را این طور بیان میکند که به خاطر کسب قدرت فردی و رسیدن به آرامش باید آماده باشیم تا بالاتر از خودمان رفته و به نیروهایی که از ما برتر هستند باور پیدا کنیم. مطلب مشابه : باور داشته باشید که می توانید تغییر کنید. در ادامه کتاب از موارد و داستان هایی سخن گفته شده که بعضی از آن ها فوق العاده تأثیرگذار هستند. این کتاب که سراسر سخنانی درباره رنج و سعی بشری است می خواهد نشان بدهد که شکست، همیشگی نیست.
چطور ‌ انسانی باشیم که انرژی دائمی داشته باشیم؟ این کتاب منبع همه انسان های بزرگی را که میشناخت افشاء کرد:«وصل شدن به بینهایت». یعنی باخبر شدن از اینکه کاری که ما میکنیم خارج از وجودمان به وسیله یک نیرو حمایت شده و هدفمان هدفی الهی است و یک منبع قابل تجدید و دائمی از انرژی برایمان جفت و جور میکند و کارکردن به تنهایی و برای خودمان به خستگی و شکست منجر میشود.

قدرت دعا را امتحان کنید!

دعا شایدً با چیزی که شما فکر می کنین فرق دارد؛ دعا وقتی است برای اینکه هرچه در ذهنتان است را به هر زبانی که دوست دارید، بگویید. به جای خواسته کردن چیزهایی که دوست دارید، قبل از رسیدن به آرزوهایتان به خاطر برخورداری از آن ها از خدا سپاسگذاری کنید و نتیجه خوبی را که می خواهید، با خودتان تجسم کنید. فرمول این کتاب به این صورت است:« دعا کنید، تجسم کنید، به واقعیت تبدیل کنید.» از اثر این فرمول متعجب میشوید. انتظار بهترین را داشته باشید و آن را به دست بیاورید! از آنجایی که ما موجودات ترسویی هستیم همیشه انتظار بدترین چیزها را داریم. اما اگر انتظار بهترین ها را داشته باشیم نیروهایی در جهت کمک به ما با هم بسیج می شوند. ذهن نیمه هوشیار که خیلی از اعمال ما را کنترل میکند فقط عقاید ما را مشخص میکند. اگه نظرتان را در مورد نتیجه یک کار تغییر دهید اعمالتان در جهتی شکل خواهند گرفت که بتوانید به آن هدف برسید. نویسنده میگوید:« شک، جریان قدرت رو بسته میکند؛ ایمان را گشایش میدهد.» چگونه افکار جدید می توانند زندگی تان رو از نو بسازند؟
فقط به مدت ۲۴ ساعت امیدوار و مثبت باشید. از روز بعد مثل قبل « واقع بین» باشید. اگر این کار را به مدت یک هفته تکرار کنید می بینید چیزی که تا یک هفته پیش از نظرتان واقعی بود حالا به نظرتان بدبینانه می آید. به این نتیجه برسید که سختی ها و مشکلات فقط در ذهنتان وجود دارند. اینطوری درک جدیدی که از واقعبینی پیدا می کنید و باعث میشود که بیشتر از قبل و به طور دائم مثبت-اندیش باشید.
«ایمان قدرتی است که ترس نمی تواند در برابر آن مقاومت کند. وقتی روز به روز ذهنتان را از ایمان پر می کنید هیچ جایی برای ترس باقی نخواهد ماند. این حقیقت بزرگی است که هیچکس نباید فراموشش کند. ایمانتان را کامل کنید تا در آخر، ترس را از بین بردارید.»
« زمانی بود که این باور احمقانه را که هیچ ارتباطی بین ایمان و ثروت وجود ندارد قبول کرده بودم. قبول کرده بودم که اگر کسی درباره دین صحبت میکند نباید آن را به دستاوردهای مادی ربط بدهد و اینکه دین و مذهب فقط درباره اخلاقیات و ارزش های اجتماعی هستند. اما حالا میفهمم که چنین نظری قدرت خدا را محدود کرده و مانع از رشد افراد میشود. آموزه های دینی به ما میگوید قدرت فوق العاده زیادی در دنیا هست و این قدرت می تواند در ما وجود داشته باشد. این قدرت قدرتی است که می تواند همه شکست ها و مشکلات را از بین ببرد و انسان را از هر موقعیت بدی نجات بدهد.

جمع آوری و تلخیص مشاور عالی کسب و کار دکتر مازیار میر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *