خلاصه کتاب قدرت عادت

خلاصه کتاب قدرت عادت

کتاب قدرت عادت استارتاپی

بعنوان یک مشاور کسب و کار نسخه ای که برای هر کارآفرین و یا افرادی که می خواهند وارد دنیای کسب و کار شوند توصیه می کنم  مانند وارن بافت …

کتاب قدرت عادت یکی از کتابهای بسیار مهمی است که هر کارآفرینی باید آن را مطالعه نماید.

قدرت عادت؛ چرایی کارهایی که انجام می‌دهیم، در زندگی و کسب‌وکار

( The Power of Habit) نام کتابی است که در توسط چارلز داهیگ در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این کتاب که در زمینه نحوه شکل گیری عادت‌ها و تغییرات آن است و به بررسی علمی پیرامون این موضوع می‌پردازد.

کتاب پس از نشر، موفقیت‌های زیادی کسب کرد و حدود ۶۲ هفته در لیست پرفروش ترین‌های نیویورک تایمز قرار داشت؛ از طرفی در لیست تاثیرگذارترین کتاب‌ها برای مدیران از طرف دانشگاه هاروارد قرار گرفت.

این کتاب در ایران توسط انتشارات نشر نوین، و همچنین نشر هورمزد در سال ۱۳۹۲ ترجمه و منتشر شده است.

فهرست کتاب قدرت عادت

بخش اول: عادات افراد

فصل اول: چرخه‌ی عادات

چگونگی عملکرد عادات

فصل دوم: مغز محتاج

چگونگی به‌وجود‌آوردن عادات جدید

فصل سوم:‌ قاعده‌ی طلایی تغییر عادات

چرا تغییرات صورت می‌پذیرند؟

قوانین طلایی تغییر عادت

عادات چگونه تغییر می‌کنند؟

بخش دوم: عادات سازمانی موفق

فصل اول: عادات اساسی یا سرود پاول اُنِیل

کدام عادات از اهمیت بیشتری برخوردارند؟

فصل دوم: شرکت استارباکس و عادت موفقیت

هنگامی که اراده خودکار می‌شود

فصل سوم:‌ قدرت بحران

مدیران چگونه از طریق حوادث عادت ایجاد می‌کنند؟

فصل چهارم: شرکت تارگت چگونه از پیش می‌داند که شما چه چیزی را می‌خواهید؟

شرکت‌‌ها عادات را پیشگویی می‌کنند

بخش سوم: عادات جوامع

فصل اول: تحریم اتوبوس‌رانی مونتگومری

جنبش‌ها چگونه شکل می‌گیرند؟

فصل دوم: عصب‌شناسی اختیار

آیا ما مسئول عاداتمان هستیم؟

پیوست

راهنمایی خواننده برای استفاده از این نظریه‌ها

هر عادتی قابل تغییر است، فقط باید طرز کارش را بشناسیم.

مقدمه کتاب قدرت عادت

ما توسط عادت‌های‌مان کنترل می‌شویم. اگر این طور نبود و قرار بود تک‌تک کارهایمان را آگاهانه انجام دهیم، زیر حجم زیاد کارها دوام نمی‌آوردیم. اما خوشبختانه عادت‌ها به کمک ما می‌آیند. چارلز دوهیگ، در کتابش «قدرت عادت» نشان می‌دهد که چطور نیروی عادت را مهار کرده و عادت هایمان را طوری تغییر دهیم که به نفعمان عمل کنند.
وقتی یک عادت را به اجزایش تقسیم کنید، آن را تحت کنترل خواهید داشت.

کتاب قدرت عادت، صفحه ۲۰

عادت‌ها سرنوشت ما را می‌سازند. اغلب مردم آن‌طور که دل‌شان می‌خواهد یا آن‌طور که می‌دانند صحیح است زندگی نمی‌کنند-در خوابیدن و خوردن و کار کردن و بچه‌داری- و دلیل آن عادت‌های افراد هستند. در این کتاب، دوهیگ به ما می‌آموزد که عادت‌ها قابل تغییر هستند و به محض اینکه متوجه می‌شویم که عادت‌ها قابل تغییرند، در انتخاب آزاد هستیم.کلید ایجاد یک عادت یا شکستن آن چیزی است که دوهیگ آن را «چرخه عادت» می‌نامد.
«عادت‌های جدید به این ترتیب ایجاد می‌شوند: ایجاد حلقه‌ای متشکل از یک محرک اولیه، یک عمل یا فعالیت تکراری و یک پاداش؛ به علاوه میل و اشتیاق که این چرخه را به حرکت در می‌آورد.

کتاب قدرت عادت، صفحه ۴۹

محرک اولیه، شروع‌کننده چرخه عادت است. روندهای تکراری در واقع همان عادت‌ها هستند. پاداش‌ها اتفاقات مثبتی هستند که بعد از انجام روندهایی تکراری می‌افتند.

وقتی برای خود اهدافی تعیین می‌کنید، باید هم زمان در خود عادت‌هایی ایجاد کنید که رسیدن به آن اهداف را تضمین کند. اصلاً بگذارید این‌طور بگوییم: مثلاً به جای این‌که با خود قرار بگذارید که از این به بعد بیشتر ورزش می‌کنم (تعیین هدف)، سعی کنید عادت کنید که هر روز زمان ناهار ۱۵ دقیقه پیاده‌روی کنید (ایجاد عادت). یا به جای این‌که تصمیم بگیرید وزن کم کنید، تصمیم بگیرید عادت کنید به جای چای شیرین صبحگاهی، چای سبز بخورید. آسان‌تر می‌شود، نه؟
عادت‌های کاری، میزان بهره‌وری در کار را تعیین می‌کنند، عادت‌های تغذیه‌ای تعیین‌کننده میزان سلامت شما هستند و عادت‌های ورزشی مشخص می‌کنند که چه میزان وزن می‌توانید کم کنید. به طور کلی، عادت‌ها سبک و کیفیت زندگی هر فرد را رقم می‌زنند. در واقع، به اعتقاد چارلز دوهیگ، نویسنده کتاب پرفروش «قدرت عادت»، حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد فعالیت‌های روزانه ما از عادت‌های‌مان تشکیل شده است. این بدان معناست که «اگر عادت‌های درستی نداشته باشید، به اهدافتان نمی‌رسید.
نکته طلایی
عادت‌های کوچک می‌توانند فرد را بسازند یا او را نابود کنند.
«مربی مایکل فلپس به او چیزی داد که او را از دیگران کاملا متمایز کرد؛ در او عادت‌هایی به وجود آورد که باعث شد مایکل از نظر ذهنی تبدیل به قویترین شناگر شود.

کتاب قدرت عادت، صفحه ۱۱۱

شاید بگویید توان تغییر عادت‌های بد را ندارید. اما باید بدانید تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد سوخت تغییرات بزرگ، عادت‌های کوچک است. هر عادت کوچکی یک مزیت کوچک ایجاد می‌کند که خود عامل ایجاد یک عادت کوچک دیگر و یک مزیت دیگر می‌شود. عادت‌های کوچک الگوهایی می‌سازند که به فرد می‌قبولانند که موفقیت‌های بزرگتری در راه است. دوهیگ در کتابش تعریف می‌کند که چطور عادت‌های کوچک منجر به مدال طلای شنای المپیک برای فلپس شد. عادت‌های کوچک مایکل باعث شد که صبح مسابقه درست مثل روزهای دیگر بیدار شود، بدون هیچ نگرانی و فقط تک‌تک عادت‌های همیشگی اش را انجام دهد و به پیروزی برسد.

الماس اول

ارزش اشتیاق را دریابید، بقیه مسایل خودشان درست می‌شوند.
عامل اصلی اشتیاق است. بازاریاب‌های شرکت پروکتر اند گمبل فیلم‌هایی از مردم را در حال مرتب‌کردن تختخوابشان تماشا کردند. آنها سخت تلاش می‌کردند که محصول جدیدشان فبریز را بفروشند؛ محصولی که انتظار داشتند سود سرشاری نصیب شرکت کند اما در واقع داشت به یکی از بزرگترین شکست‌های شرکت تبدیل می‌شد. ناگهان یکی از محققان متوجه نکته ظریف اما مهمی شد. مردم از بوی اتاق تمیز لذت می‌برند. آنها در سیستم بازاریابی خود تغییراتی دادند و در آن سال فبریز یک میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد.
چرا هر روز دندان‌های خود را مسواک می‌زنید؟ قبل از اینکه کلود هاپکینز عادت مسواک‌زدن را ایجاد کند، کسی مسواک نمی‌زد. دندان‌های تمام سربازان آمریکایی در جنگ جهانی اول پوسیده بود، و بهداشت دهانی ضعیف یک خطر جدی و فراگیر بود. هاپکینز چطور این مشکل را برطرف کرد؟ با ایجاد اشتیاق. حتماً احساس مور مور یا قلقلک بعد از مسواک زدن را در دهان خود تجربه کرده اید. صبح‌ها بعد از بیدار شدن از خواب مشتاقانه منتظر آن حس هستید. جالب اینجاست که این حس قلقلک یا مورمور لازمه داشتن دهان تمیز نیست! اما ما آن را به عنوان پاداش دندان تمیز می‌شناسیم و همین مسأله ما را تشویق به مسواک زدن می‌کند. خمیر دندان او، پپسودنت، استاندارد بهداشت دهان را برای همیشه تغییر داد.

شما برای تغییر عادت‌ها چه نوع اشتیاقی می‌توانید ایجاد کنید؟

الماس دوم

می‌توان عادت‌ها را ایجاد کرد یا از بین برد. محرک و پاداش را ثابت نگه دارید و فعالیت را تغییر دهید.
«عادت ها -حتی وقتی که در ذهنمان ریشه دوانده‌اند- قرار نیست تبدیل به سرنوشتمان بشوند. وقتی راهش را بدانیم، می‌توانیم عادت‌هایمان را تغییر دهیم.

کتاب قدرت عادت، صفحه ۲۷۰

برای تغییر عادت‌ها، باید محرک‌ها را شناسایی کنید، و همچنین کشف کنید که هر محرک با هدف رسیدن به چه پاداشی عمل می‌کند.
چارلز دوهیگ در مصاحبه‌ای گفت: محرک‌ها معمولاً در یکی از این پنج دسته می‌گنجند:
۱.زمان خاصی از روز.
۲.مکانی خاص.
۳.حضور افرادی خاص.
۴.یک حس خاص.
۵.یک رفتار خاص که به شکل سنت درآمده است.

مثالی بزنیم: فرض کنید در سال جدید تصمیم گرفته اید که بیشتر مطالعه کنید. «می‌توانید کتاب خود را کنار تخت قرار دهید تا به محض بیدار شدن چشم‌تان به آن بیفتد و برنامه‌ریزی کنید که صبح یک یا ۳۰ دقیقه زودتر از خواب برخواسته و به همراه همسرتان مطالعه نمائید و یا شبها قبل از خواب به همراه همسرتان چند صفحه ای کتاب بخوانید.

در این مثال چند محرک با هم همراه شده‌اند؛ یک زمان و یک مکان خاص به علاوه حضور فردی خاص.
تشخیص پاداش‌ها به راحتی تشخیص محرک‌ها نیست. فرض کنید عادت دارید هر روز بعدازظهر مدام سراغ یخچال بروید و دنبال چیزی برای خوردن بگردید. محرک این رفتار ممکن است آن زمان خاص (هر روز بعدازظهر) باشد. اما مغز شما با این رفتار به دنبال چیست؟

آیا واقعا گرسنه هستید و دنبال غذا می‌گردید؟ یا به نوعی می‌خواهید یک کار تفریحی کوچک انجام دهید؟ فقط زمانی می‌توانید رفتاری را جایگزین کنید که بدانید با آن رفتار به دنبال چه پاداش یا نتیجه‌ای هستید. در این مثال، رفتار جایگزین می‌تواند خوردن یک سیب، چند دقیقه پیاده‌روی یا گشت‌زدن در اینترنت باشد.
وقتی که محرک و پاداش را بشناسید می‌توانید آنها را ثابت نگه داشته و فقط رفتار را تغییر دهید.
دوهیگ اذعان دارد که تغییر ممکن است سریع اتفاق نیفتد و البته آسان هم نیست، اما اعتقاد دارد که با وقت و تلاش کافی می‌توان عادت‌ها را تغییر داد. عادت‌ها را نمی‌توان ریشه‌کن کرد، اما می‌توان آنها را جایگزین کرد. قانون طلایی تغییر عادت این است که همان محرک اولیه و همان پاداش را حفظ کنید، فقط روند فعالیت بین این دو را تغییر دهید.

نکته طلایی

برای تغییر عادت‌ها برنامه داشته باشید. از قبل به طور دقیق تصمیم بگیرید که اگر آن میل به سراغ‌تان آمد چه خواهید کرد. سپس از برنامه خود پیروی کنید.
ما هم توان و هم مسئولیت تغییر زندگی و دنیای خود را داریم. تنها انتخاب ما در این مرحله این است که شروع به کار کنیم، به توصیه دوهیگ عمل کنیم، عادت‌های خود را در هم بشکنیم و عادت‌های جدیدی در خود ایجاد کنیم.
یکی‌یکی عادت‌های خود را تغییر دهید و این‌گونه زندگی خود را از نو بسازید.
چارلز دوهیگ کتاب را به سه بخش تقسیم می‌کند و با موضوع عادت‌های فردی شروع می‌کند و در بخش‌های بعدی به سازمان و شرکت و در نهایت به جامعه می‌پردازد.

خوب حالا باید عادات بد خود را بنویسید البته بد نیست عادات خوبتان راهم یاد داشت کنید و مطابق فرمولهای بالا جلو بروید.

خلاصه نکات بسیار مهم کتاب قدرت فکر

۱٫ افکار انسان نقش بسیار مهم و حساسی در تعیین سرنوشت انسان دارد.

۲٫ طرز فکرها رابطه مستقیم با رفتار شدنی و پذیرا بدانیم و با اعتماد به نفس و شجاعت جلو برویم و فریاد بزنیم :من موفق می شوم

۴٫ اگر می خواهیم نیروی جذب عمل کند با تمام وجود به آن اعتماد داشته باش و از آن پیروی کن و به خدا توکل کن.

۵٫ کل رفتار آدمی وابسته به تفکر اوست.

۶٫ یکی ازبهترین راه های قدرت تفکر: به افکار مثبت و جدی روی آورده  که همراه با اعتماد به نفس کافی و ایمان کامل به اثرات آن داشته باشیم

۷٫ از جملات منفی و منفی بافی بپرهیزید و از جملات مثبت به شدت استفاده کنید مثل :

می توانم قادرم خیلی آسان است موفق می شوم و آن ها را با خطی درشت در صفحه ذهنتان بنویسید.

۸٫ در راستای هدف فکر کردن=در راستای هدف حرکت کردن.

۹٫ هدف خود را در زندگی تعیین کنید.

۱۰٫ امید و اعتماد به نفس باعث سعی و تلاش و در نتیجه موفق و پیروزی میشه.

۱۱٫ تمام انسان ها از نظر حافظه یکسان هستند.

۱۲٫ هر انسانی باید به خود بقبولاند که واقعاً دارای قدرت و توانایی تمرکز فکر می باشد.

فقط باید آن را به کار بیندازد.

۱۳٫ خداوند انسان را قادر به هر کاری کرده.

۱۴٫ سعی کنید به خود و توانایی هاتون اعتمادکامل داشته باشید

۱۵٫ به حافظه خود اعتماد و اطمینان داشته باشید تا کارکرد آن چند برابر شود.

۱۶٫ اگر یادگیری درسی برایتان آسان نیست به خود القا کنید که قادر هستید هر درسی را به راحتی یاد بگیرید و حفظ کنید.

۱۷٫ با طرز فکر خود میتوانید درسی را برای خود آسان یا سخت کنید.

۱۸٫ رسیدن به سعادت و خوشبختی با اعتماد به توانایی های خود و توجه به آب در کوزه و ما تشنه لبان میگردیم، یار در خانه و ما گرد جهان میگردیم.

۱۹٫ تفکرات منفی را ریشه یابی کنید و آن ها را به تفکرات مثبت تبدیل کنید.

۲۰٫ اگر به ضمیر ناخود که قدرت بالقوه و فوق العاده ای دارد نفوذ کنید میتوانید در مسیر دلخواه خود حرکت نموده و موفق شوید.

چگونه می توان به ضمیر ناخود آگاه نفوذ کرد و آن را تحت تاثیر قرار داد؟

فکر و تصور و بعد عمل مداوم است که می تواند در ضمیر ما تأثیر و باعث بوجود آمدن عادتی شود.از اونجایی که ضمیر ناخود آگاه تفکرات و تصورات و اعمال انسان تو خودش منعکس و  ضبط می کنه موجب عادت ما میشه و در نتیجه هر کسی بتونه به کاری عادت کنه به راحتی می تونه در آن کار موفق بشه.

فکر+عمل=عادت=نفوذ در ضمیر ناخود آگاه

تلقین اثربالایی داره و مقدمه ای برای تصور و باوره و تصوراثرش بیشتر از تلقینه وتلقین در صورتی مفید است که تصور و باور رو در شما بوجود بیاره.

و ما می توانیم با تفکرات و تلقینات و تصورات مثبت به صورت مداوم می تونیم به عمق وجود خود نفوذ کنیم و تغییرات لازم را ایجاد کنیم.

ضمیر ناخود اگاه نمی تونه یه جمله ی خوب رو از بد تشخیص بده و هر چی از تفکرات ما رو دریافت کنه اون و ضبط میکنه پس گلم جمله های مثبت بگو نه منفی.

بهترین زمان برای نفوذ به ضمیر ناخود آگاه زمانیه که در استراحت و تعمق فکری کامل قرار دارید در این زمانه که ضمیر شما به راحتی آن را می پذیردو باور می کند.

تا حالا دقت کردید که وقتی به چیزی مطمئن هستید اون اتفاق می افته این به خاطر اینه که ما به هر چی فکر کنیم و اونو تصور کنیم ضمیر خود آگاه آن را پذیرا میدونه تمام افکارو اعمال فیزیکی شما در جهت اون پیش میره.تلقین تو باعث تغییر رفتارت میشه و اون یعنی فکری که به ذهن اثر میکنه و مورد قبول واقع میشه.امام علی می فرمایند تلاش و کوشش کن که خود به قیامه کسانی که صابر و با استقامت هستند در آوری زیرا خیلی کم می شود که انسان خود شبیه به جمعیتی درآوردو در زمره انها قرار نگیرد

پس از همین حالا نقاط ضعف خودتونو شناسایی کنید و اونا رو از بین ببرید و به نقاط قوتتون بیشتر اهمیت بدین و اونو تقویت کنید از امشب وقتی میخوای بخوابی و خیلی خسته ای از افعال و جملات مثبت استفاده کن تا خوابت ببره البته اینو بگم که برای به حقیقت در اومدن تلقینات باید به اون ایمان داشته باشی و هر چی تمرکز فکری بیشتر باشه تلقین پذیریت بیشتره و با شورو اشتیاق  زندگیتو بساز.

تلقیناتتو به فیلم یا تصورات شیرین در بیارو تصورات با عمل در راستای اون همراه باشه بزرگ مردان تصورات خود را عملی کرده اندبا تلقین و تصور عمل به اونها آسانتر می شود.

قدرت عادت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *