خلاصه کتاب بیاندیشیم تا ثروتمندشویم

خلاصه کتاب بیاندیشیم تا ثروتمندشویم

کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، اولین نسخه اش در سال ۱۹۳۷ منتشر شد. امروز در رتبه بندی پرفروش ترین کتاب های تاریخ بعد از «انجیل» و «هری پاتر» پرفروش ترین کتاب در حوزه موفقیت فردی است. اما چه چیزی در این کتاب خارق العاده وجود دارد که چنین فروش بالایی داشته؟ تمام آنچه را که لازم دارید راجع به این کتاب با ارزش بدانید در ادامه میخوانید… کتاب در سال ۱۹۳۷ توسط ناپلئون هیل نوشته شد که به گفته خودش با همکاری تاجر ثروتمند آمریکایی «اندرو کارنگی» نوشته شده. این کتاب تعالیمی در خود دارد که به خواننده کمک میکند توسط نیروی فکرش به ثروت و موفقیت در زندگی اش دست یابد.افراد مشهوری همچون «محمد علی کلی» بوکسور مشهور این کتاب را تحسین کرده اند و راز موفقیت شان دانسته اند. این کتاب در دوران رکود و یاس اجتماعی سال های جنگ جهانی نوشته شد و در زمان مرگ نویسنده آن توانست ۲۰ میلیون نسخه بفروشد و تا سال ۲۰۱۳ این رقم به ۹۰ میلیون کپی رسید. محتوای این کتاب چیست؟
این کتاب به گفته ناپلئون هیل، حاصل  ۲۰ ساله تحقیق اش بر زندگی افراد ثروتمند و موفق است که توانسته ۱۶ قانون موفقیت را کشف کند که هر فردی فقط با اجرای این قوانین میتواند به موفقیت و ثروت دست یابد. در این کتاب ۱۳ گام برای رسیدن به رویاهایتان ترسیم شده که به تریتیب:

۱٫ اشتیاق

۲٫ ایمان

۳٫ پیشنهاد

۴٫ علم و تخصص

۵٫ تصویر سازی

۶٫ برنامه ریزی سازماندهی شده

۷٫ تصمیم

۸٫ پافشاری

۹٫ قدرت ذهن برتر

۱۰٫ راز میل جنسی

۱۱٫ ضمیر ناخودآگاه

۱۲٫ مغز

۱۳٫ حس ششم

هرکدام از این ۱۳ گام یک فصل از کتاب را به خود اختصاص داده اند که توصیه باب پراکتور، مرد شماره یکِ افکار ثروتمند (حتماً در فیلم راز، او را دیده اید) میگوید سالی ۲ بار این کتاب را میخواند تا تمام قوانین وارد ضمیرناخودآگاه اش شود.

چه چیزی «بیندیشید و ثروتمند شوید» را خاص میکند؟

نویسنده این کتاب در اولین سطر هایش مینویسد :

«…در هر بخش این کتاب من به راز رسیدن به ثروت اشاره کرده ام که خودم به شخصه از مطالعه زندگی ۵۰۰ نفر از ثروتمند ترین افراد کره زمین کشف کرده ام اما هیچ اشاره مستقیمی به آن نکرده ام. شما میتوانید با خواندن هر فصل یک قسمت از پازلِ این رمز بزرگ را درک کنید و قطعات پازل را در ذهن تان در کنار هم قرار دهید…»

لازم به ذکر است که این کتاب راجع به قانون جذب نیست!
اما به اصولی اشاره میکند که قدرت فوق العاده ای دارند. این کتاب بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد همانطور که نویسنده کتاب میگوید برای اثبات تمام حرف هایش مثال هایی میزند و تمرین های کاربردی به شما میدهد تا خودتان اصول را تجربه کنید.

نویسنده این کتاب به همراه مشاور و راهنمای زندگی اش اندرو کارنگی هر دو متفق القول هستند که هر کسی میتواند به موفقیت و ثروت دست یابد زیرا در دنیا یک سری قوانین موفقیت و ثروت حاکم است که فقط تنها کاری که باید بکنید اجرای آنهاست.

در واقع، ناپلئون هیل معتقد است میزان بسیار زیادی ثروت و پول در دنیا وجود دارد و تنها کاری که باید انجام دهید، گشودن درب های زندگی تان به روی آنهاست تا به زندگی تان جریان پیدا کنند.

چرا باید «بیندیشید و ثروتمند شوید» را چند بار بخوانید؟

شما باید فکرتان را ثروتمند کنید قبل از اینکه جیب هایتان پر از پول شوند، به همین منظور این کتاب قصد دارد بنیان ذهنی قدیمی شما را تخریب و یک بنیان قدرتمند و ثروتمند برای شما ایجاد کند.

برای مثال، شما باید یاد بگیرید به هر کسی کمک کنید ! حتی کسی که کمک به او برای شما سودی ندارد. چون در این کتاب میخوانید «هرکاری برای دیگران و این دنیا انجام دهید، در واقع برای خودتان انجام داده اید، حتی اگر تأثیر آنرا به صورت ملموس درک نکنید…»

این کتاب برعکس کتاب های دیگر کیفیت اش نسبت به خواننده اش تعیین میشود.
شما اگر بدنبال راز موفقیت و کسب ثروت هستید، هرآنچه را که میخواهید از این کتاب درک خواهید کرد. اگر بدنبال راهی برای رهایی از زندگی روزمره تان هستید، جوابتان را از این کتاب دریافت خواهید کرد. اما اگر بدنبال مباحثی مانند مدیریت زمان هستید این کتاب طبیعتاً برای شما کارساز نخواهد بود.

این کتاب راجع به قانون جذب (راز) صحبت نمیکند. برعکس بیشتر بر روی عمل و اراده شما تکیه میکند و راز موفقیت شما را عمل در کنارِ تصورات ذهنی صحیح اعلام میکند.

ناپلئون هیل با الهام از اندرو کارنگی که رمز موفقیت خود را برای او شرح داده بود، کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید را به رشته تحریر درآورده است. هیل برای نوشتن این کتاب به مدت ۲۰سال به تحلیل زندگی صد مرد نامی پرداخت و حاصل آن را به‌صورت ۱۳ گام برای رسیدن به ثروت شرح داده است. این کتاب چگونگی دست‌یابی به هدف را توضیح می‌دهد. در این کتاب می‌توان به این پی برد که توانگری تنها با معیار پول قابل اندازه‌گیری نیست و دوستی‌های ادامه‌دار، مناسبات خانوادگی و احساس درک همدلانه میان همکاران نعمت بزرگی است که اسباب آرامش ذهن می‌شود.

بنا به گفته هیل، ثروت نصیب کسانی می‌شود که سخت‌کوش‌اند و از مداومت لازم برخوردارند. وقتی اندیشیدن را شروع می‌کنید و ثروتمند می‌شوید درمی‌یابید که ثروت با یک حالت ذهنی آغاز می‌شود، باید هدف مشخصی داشته باشید. یکی از نقاط ضعف اشخاص این است که از غیرممکن حرف می‌زنند. همه آن چیزهایی را که به نتیجه نمی‌رسند می‌دانند، همه از نشدنی‌ها حرف می‌زنند. موفقیت از آن‌ کسانی است که ذهنیت موفق دارند و شکست از آن‌کسانی است که بی‌تفاوت اجازه می‌دهند ذهنیت شکست در آن‌ها نفوذ کند.

آنچه را مغز انسان تصور و باور کند، به آن می‌رسد.

گام‌های ارائه شده در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

گام اول

اشتیاق نقطه شروع همه موفقیت‌ها

هیل در گام اول، اشتیاق را نقطه شروع همه موفقیت‌ها می‌داند و رمز موفقیت ادوین بارنس (کسی که با افکاری سلاطین‌گونه به ثروت زیادی دست یافت) را در این می‌داند که برای خود راه بازگشتی باقی نگذاشت، یا باید پیروز می‌شد و یا از بین می‌رفت.

هر کس که طالب پیروزی است باید کشتی‌ها و پل‌های پشت سرش را در آتش بسوزاند و راه‌های عقب‌نشینی را بر خود ببندد. این‌گونه است که می‌توان ذهن را در شرایط اشتیاق سوزان برای پیروزی قرار داد و این شرط لازم موفقیت است. خواستن تنها به ثروت نمی‌انجامد، اما مشتاق ثروت بودن، با ذهنیتی وسواس گونه و آنگاه برنامه‌ریزی دقیق و تدارک راه‌های رسیدن به هدف و در کنار همه این‌ها مداومت در پایداری در برابر شداید و مشکلات اسباب غنا می‌گردد.

شش راه برای تبدیل اشتیاق به طلا

۱٫مبلغ موردنیاز خود را دقیقاً مشخص سازید. گفتن اینکه «من پول می‌خواهم» کافی نیست. باید رقم آن را مشخص سازید. برای این تصمیم‌گیری قطعی دلایل روانی متعددی وجود دارد.

۲٫دقیقاً مشخص کنید که برای دست‌یابی به این پول چه مبلغ سرمایه می‌گذارید. توجه داشته باشید که برای رسیدن به هر چیز باید چیزی را از دست بدهید.

۳٫تاریخ مشخصی برای دستیابی برای هدف خود در نظر بگیرید.

۴٫برنامه‌ای قطعی برای اجرای برنامه خود بریزید و بی‌درنگ دست‌به‌کار شوید. باید بی‌درنگ این برنامه را به مرحله اجرا بگذارید.

۵٫رقم پول مورد نیاز را بنویسید و زمان دستیابی به آن را مشخص سازید. درباره ازخودگذشتگی خود تصمیم بگیرید، آنگاه برنامه‌ای را که می‌خواهید برای رسیدن به این پول به اجرا بگذارید در نظر بگیرید.

۶٫یادداشت خود را به صدای بلند، روزی دو بار، قبل از خواب و به هنگام بیدار شدن بخوانید. در حال خواندن ببینید و باور کنید که صاحب این پول و دارایی شده‌اید.

ادیسون این ۶ مرحله را بررسی کرده است و نه‌تنها معتقد بود که این‌ها برای انباشت ثروت لازم هستند، بلکه برای رسیدن به هر هدفی می‌توان از این ۶ مرحله استفاده نمود.

در کار برنامه‌ریزی برای ثروتمند شدن به کسی اجازه ندهید که رویای شما را از بین ببرد. اگر کاری که می‌خواهید بکنید درست باشد و به آن باور داشته باشید درنگ نکنید، قدمی به‌پیش بگذارید و رویای خود را جامعه عمل بپوشانید. هرگز به گفته‌های این و آن توجه نکنید. توجه نکنید که ممکن است موقتاً شکست بخورید زیرا شاید دیگران ندانند که هر شکست بذرهایی از موفقیت و پیروزی به همراه دارد.

اشتیاق سوزان برای بودن و انجام دادن نقطه شروعی است که باید صاحب رویا از آن آغاز کنند. رویا از بی‌تفاوتی، تنبلی، یا نداشتن الهام و آرزو ناشی نمی‌شود. هر قدر در زندگی بخواهیم و توقع داشته باشیم همان اندازه به دست می‌آوریم. توقع زیاد یا کم داشتن تفاوت فکری چندانی ایجاد نمی‌کند.

محدودیت ذهن ما همان محدودیتی است که ما برای آن در نظر می‌گیریم. فقر و تنعم، هر دو نشأت‌گرفته از ذهن ما هستند.

گام دوم

ایمان

گام دوم را ایمان می‌داند. ایمان مهم‌ترین عنصر ذهن است، وقتی با اندیشه در هم می‌آمیزد ذهن نیمه هوشیار بی‌درنگ ارتعاش آن را درک می‌کند و آن را به فراست لایتناهی تبدیل می‌نماید. ایمان حالتی از ذهن است که می‌توان آن را به کمک تأیید یا آموزش‌های تکراری برای ذهن نیمه هوشیار و به کمک اصل تلقین به خود ایجاد نمود.

حقیقت شناخته‌شده‌ای است که انسان هر چه را به خود تلقین کند، خواه مطلبی دروغین یا حقیقی باشد آن را باور می‌کند. برنامه یا هدف با تکرار اندیشه در ذهن کاشته می‌شود، جملاتی را درباره هدف اصلی خود بنویسید. هدف اصلی خود را مشخص سازید و آن را به حافظه بسپارید. جزییات آن را کلمه به کلمه و روزبه‌روز آن‌قدر برای خود بگویید تا ارتعاش صدا به ذهن نیمه هوشیار شما برسد. مصمم شوید که عوامل ناخوشایند محیط و شرایط را از ذهن خود دور نگه‌دارید، برای خود زندگی موردعلاقه‌تان را سفارش دهید. شاید به این نتیجه برسید که بزرگ‌ترین نقطه‌ضعف شما کمی اعتمادبه‌نفس است. برای چیره شدن بر این کمبود از اصل تلقین باید استفاده کرد، کافیست اندیشه مثبت را روی برگه کاغذی بنویسید و آن را آن‌قدر به تکرار بخوانید تا بخشی از ذهنیت شما شود.

فرمول اعتمادبه‌نفس

۱٫من مطمئن هستم که می‌توانم به هدفی که در زندگی دارم برسم. من از خود انتظار دارم که با مداومت در راستای این خواسته حرکت کنم.

۲٫من می‌دانم که اندیشه‌های غالب ذهن من خود را بازتولید می‌کنند. وسیله‌ای برای عمل و اقدام می‌شوند و به‌تدریج به یک واقعیت فیزیکی تبدیل گردند. ازاین‌رو هر روز ۳۰دقیقه به شخصیت دلخواهم فکر می‌کنم تا تصویر ذهنی مناسبی از این شخصیت دلخواه در من ایجاد شود.

۳٫من به استناد اصل تلقین به خود می‌دانم هر میلی که من به‌گونه‌ای آن را در ذهن داشته باشم، با ایجاد میل، عمل مرا در راستای هدفم هدایت می‌کند. به همین دلیل روزی ۱۰دقیقه از وقتم را به ایجاد اعتمادبه‌نفس در خودم اختصاص می‌دهم.

۴٫من هدف‌های قطعی و مشخصم را روی برگه کاغذی نوشته‌ام. هرگز دست از تلاش برنمی‌دارم تا برای رسیدن به خواسته خود از اعتمادبه‌نفس کافی برخوردار شوم.

۵٫من خوب می‌دانم که هیچ ثروت یا مقامی اگر بر اساس واقعیت‌ها نباشد و اگر راعی عدالت نباشد بادوام نیست. بنابراین سعی می‌کنم اقدامی که به همه افراد سودی عاید نکند انجام ندهم.

گام سوم

تلقین به خود راه نفوذ بر ذهن نیمه هوشیار

تلقین به خود مفهومی است که ارتباطی میان ذهن هوشیار و نیمه هوشیار برقرار می‌سازد.

تلقین به خود، خودبه‌خود به ذهن نیمه هوشیار می‌رسد و آن را تحت تأثیر افکار قرار می‌دهد. تلقین به خود عاملی کنترل‌کننده است که انسان به کمک آن می‌تواند ذهن خود را با افکاری خلاق تغذیه کند.

برای استفاده از اصل تلقین به خود ۳ اقدام زیر را انجام دهید:

اول: به مکانی آرام بروید، در شرایطی باشید که کسی مزاحم شما نشود و سپس چشمان خود را ببندید و با صدای بلند مبلغ درخواستی را به زبان بیاورید و محدوده زمانی تعیین‌شده برای تحصیل این پول را مشخص سازید و همچنین ببینید که برای کسب این دارایی از چه می‌خواهید مایه بگذارید. و وقتی‌ که این دستورالعمل‌ها را به کار می‌برید خود را ببینید که این پول را به دست آورده‌اید.

دوم: این برنامه را آن‌قدر در ذهن خود مجسم کنید تا بتوانید در ذهن پولی را که قصد انباشت آن دارید ببینید

سوم: هدف نوشته‌شده خود را درجایی بگذارید که بتوانید آن را شب و صبح ببینید. آن را قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب ببینید؛ آن‌گونه که در خاطره شما سپرده شود.

هر بدبیاری، هر شکست و هر دل‌شکستگی با خود به همان اندازه یا بیشتر امتیازی مثبت دارد.

گام چهارم

دانش تخصصی

دانش به‌خودی‌خود اسباب تنعم نمی‌شود مگر آنکه به کمک‌ برنامه‌های عملی مشخص این دانش سازمان بگیرد و به سمت هدف قطعی کسب درآمد هدایت شود. دانش قدرتی بالقوه است و تنها زمانی به قدرت بالفعل تبدیل می‌شود که آن را به شکل برنامه‌ای قطعی در راستای هدفی معین هدایت کنیم.

انسان تحصیل‌کرده لزوماً کسی نیست که دانش عمومی و تخصصی زیاد دارد بلکه کسی است که ذهنش را وسعت بخشیده است و به کمک آن می‌تواند به خواسته خود برسد؛ می‌تواند بی‌آنکه حقوق دیگران را زیر پا بگذارد به آنچه می‌خواهد دست یابد.

قبل از حصول اطمینان از اینکه می‌توانید میل و اشتیاق را به معادل پولی آن تبدیل کنید، باید درزمینهٔ کارتان اطلاعات تخصصی کافی داشته باشید. انباشت ثروت مستلزم قدرت است و قدرت از دانش تخصصی سازمان‌یافته حاصل می‌شود. اما این دانش لزوماً نباید در محدوده ذهنی کسی که می‌خواهد به هدف برسد ثابت‌شده باشد.

باید دانش را سازمان‌دهی کرد و از آن برای رسیدن به هدف مشخص استفاده کرد، دانش اگر به‌سوی هدفی ارزشمند هدایت نشود بی‌ارزش است.

گام پنجم

تخیل: کارگاه ذهن

خیال کارگاهی است که در آن تمام برنامه‌های ناشی از انسان شکل می‌گیرد. عمل به کمک قوه تخیل ذهن جاری می‌شود. انسان هر چه را در ذهن تصور کند و در خیال ببیند ایجاد می‌کند.

ذهن خیالی انسان به دو شکل تصور خلاق و تصور مصنوعی عمل می‌کند.

تصور مصنوعی: این ذهنیت چیزی را خلق نمی‌کند بلکه انسان مفاهیم، نقطه‌نظرها و یا برنامه‌های گذشته را با ترکیبی جدید ارائه می‌دهد، این ذهنیتی است که اغلب مخترعین از آن استفاده می‌کنند.

تصور خلاق: به کمک این ذهن انسان با فراست لایتناهی در ارتباط می‌شود و الهامات را دریافت می‌کند، نقطه‌نظرهای جدید به انسان منتقل می‌شود و شخص می‌تواند با ذهن نیمه هوشیار سایرین ارتباط برقرار کند.

ممکن است تصور شما اگر از آن استفاده نکنید ضعیف شود، اما می‌توانید با استفاده از آن، آن را قوی کنید

میل یک انگیزه فکری است. انگیزه‌های فکری اشکالی از انرژی هستند. وقتی با انگیزه فکری میل به انباشت پول شروع می‌کنید از همان قوانینی که طبیعت برای ایجاد این جهان از آن استفاده کرد سود می‌جویید.

نقطه شروع هر موفقیت، وجود یک نظریه با نقطه‌نظر است که این نیز ناشی از تصور می‌باشد.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *