خطاهای زبان بدن

خطاهای زبان بدن

خطاهای رایج در زبان بدن

حتما می دانید زبان بدن همان زبان بی زبانی است و امروز آموزش همین زبان بی زبانی از محبوبیت خاصی در جامعه ایرانی برخوردار شده است. متاسفانه با شایع شدن آموزش این علم از آموزش های تاریخ مصرف گذشته و غیر کاربردی، عده ای از اساتید بیسواد همه جامعه و جوان ایرانی را هدف قرار داده اند. در این مقاله کوتاه به برخی از خطا های زبان بدن خواهیم پرداخت.

اول: زبان تن تصنعی و دروغین هرگز کاربردی ندارد و بدرد بخور نیست؛ ژست الکی به خود گرفتن و فیلم بازی کردن و همیشه عصا قورت دادن، یا مثل یک ترقه بالا و پایین پریدن بسیار منفی و غلط بوده و از مهمترین خطاهای زبان بدن است.
دوم: هرگز با خواندن یک یا چند کتاب من و شما تبدیل به استاد و مدرس یا یک فرد حرفه ای در این علم نخواهیم شد، و مخصوصا
الن پیز که نه دانشمند است و نه چهره علمی کتاب های متعلق به پنج دهه پیش، بارها و بارها مردود اعلام شده است. پس هر کسی با اسم ایشان و به اعتبار کتاب های ایشان میخواهد به من و شما تدریس کند به بیراه می رود و این خود یک خطای نابخشودنی است.
سوم: در علم زبان‌بدن یا تن گفت یا تن گفتار یا ارتباطات غیرکلامی و….. همانطور که من یک اسم را با واژه های مختلف چندبار برایتان نوشتم، هر رفتار ده ها یا صدها تفسیر دارد که باید به آن بسیار توجه کرد و از تفسیر های خطی پرهیز کرد و به این مسئله بسیار بسیار توجه نمود.
چهارم: یکی دیگر از خطاهای زبان بدن این است که هیچ چیز هیچکس هیچ رفتار گفتار و کردار و حتی پنداری آنگونه که به نظر می رسد نیست؛ به همین دلیل آن را اولا علم ذهن خوانی تلقی نکنید و دوم شاید تفسیر شما و عینک و زاویه دید شما غلط باشد.
پنجم: آموزش زبان‌بدن ایرانی با زبان بدن هر قومیت و ملیتی در مناطق گوناگون کشور و یا سایر ممالک جهان کاملا متفاوت است.
و متاسفانه بیشتر افرادی که به مطالعه و تدریس زبان تن مشغول هستند یا این مورد را اساسا درک نکرده و نمی دانند و یا به آن اعتقادی ندارند.
ششم: دست دادن دو عاشق دلداده و دو کارمند و دو مدیر و… همه باهم متفاوت است؛ هرچند استانداردهایی در این زمینه وجود دارد که بازهم در ایران کمتر اساتید این نکته ظریف را به دانشجویان منتقل نموده و تدریس می نمایند و مردم هم این نکته را هرگزخوب درک نکرده اند.
هفتم: در بدو ورود چه کارمند و چه مدیر هرگز یا ترس و لرز و یا مغرورانه و یا متزلزل و با استرس و اضطراب وارد جلسه نشوید. سرعت قدم برداشتن و فاصله قدمها و…. همه و همه بسیار بسیار تعیین کننده است.
هشتم: نکته ی دیگری که در خطاهای زبان بدن رایج می باشد بحث اعتماد بنفس است؛ لطفا همیشه برای شروع سخنرانی یا مذاکره یا ورود به جلسه با بادی لنگوئج پویا و با اعتماد بنفس و با خوشرویی و تبسم و گشاده رویی پابه جلسه بگذارید، نه با صورتی عبوس و اخمو و گرفته. مراقب پلک زدن، خارش بدن و تیک های عصبی خود باشید و مخصوصا مستقيم و با پاشنه پا، نه سینه پا راه بروید و قدم هایتان نه تند و نه کند باشد.
نهم: چشم ها و نگاه های غلط؛ معمولا چشم ها آینه تمام نگاه درون قلب آدمها است. پس لطفا و حتما از نگاه كردن به افراد با چشم هایی خیره، نیمه باز یا لرزان و….. پرهيز فرمایید. لبخند و گشاده رویی با چشم ها تکمیل می گردد، پس با صورت و با چشمهایتان لبخند بزنید.
توصیه می کتم در این سایت زبان بدن چشم ها را مطالعه فرمایید. باید یاد بگیرید به صورت تکنیکی با چشم های خود شادی و نشاط را به دیگران هدیه کنید و درخشش از چشمهایتان ببارد. عدم ارتباط چشمی اولین قدم در شکست در هر ارتباطی از هر جنسی است پس در ارتباط چشمی هرگز بخل نورزید. البته به لحاظ شرعی و شرم اسلامی با نگاه مردم را هم نبلعید.
دهم: زبان تن زیادی داشتن نیز از جمله ی مهمترین خطاهای زبان بدن می باشد؛ دیروز در سخنرانی دوستی که مدعی مشاور کمپانی های بزرگ مثل بنز و بی ام و و یاهو و گوگل بود اجبارا چند دقیقه ای حضور داشتم. زبان تن غلط زیاد و تند و بالا و پایین پریدن زیادی، بیشتر او را شبیه دلقک ها نموده بود حر کات و ژست های هیتلری و…. خانم ها و آقایان لطفا از زیاد بالا و پایین پریدن و یا استفاده ی زیاد از دست ها پرهیز نمایید و یادتان باشد دروغ هرچه بزرگتر باور آن ساده تر…!

مازیار میر مدرس و مشاور عالی زبان‌بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *