جن

جن

جن

همه چیز پیرامون جن

اولین انسانی که خلق شده حضرت آدم (ع) می باشد و همه ی ما از نسل آن حضرت هستیم و آن حضرت را ابوالبشر یعنی پدر تمام انسان ها می گویند. آیا اجنّه هم این چنین پدری دارند که دیگر اجنه از نسل او باشند؟ اجنه نیز دارای پدری هستند که اولین مخلوق جن می باشد و نام او « شومان » است. در روایتی شخصی از حضرت علی (ع)  پرسید: « پدر اجنه کیست ؟ » حضرت در جواب آن شخص فرمودند: « نام پدر اجنه ، شومان است . »

اجنه از نظر خلقت و ترکیب همانند انسانها که دارای شکل ها، نژادها و رنگهای مختلف هستند، دارای انواعی هستند که از جمله آنها عبارتند از :

۱٫ جن : « اذا اراد العرب الجنّ خالصاً » ، وقتی عرب وجود جن را به تنهایی در نظر بگیرد لفظ جن را بکار می برد.

۲٫  عامر : به گروهی از اجنه گفته می شود که با مردم نشست و برخاست دارند و با آنان زندگی می کنند.

۳٫شیطان : به گروه بد ذات و خبیث اجنه گفته می شود.

۴٫عفریت : به آن گروه از اجنه می گویند که دارای مقام و منزلت والایی بوده و از قدرتهای فوق العاده ای بهره مند هستند. از امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند: « اجنه امیرانی دارند که به آنها عفراء می گویند.» اگر از قدرت تسلطتون به جن ها مطمئنید. میتونید حتی فکر تمسخر رو هم از ذهنتون بیرون کنید. از دخالت جن ها در زندگیتون نگرانی ندارید زیرا برای ارتباط با جن ها هنوز هم مصر هستید. باید با یکی دیگر از ملزومات این ارتباط آشنا بشید. کسانی که قصد ارتباط با جن ها رو دارند. باید اعصاب و قلب قوی داشته باشند. صحنه های دلخراش و ترسناک‌: آشفتشون نکنه. و جرأت زیادی داشته باشند.
جن ها موجوداتی بی اندازه حساس هستند. و اکثراً اخلاق تندی دارند. محبت و خشم شون در منتهای درجه است. برای همین باید در مورد جن ها با احتیاط زیادی رفتار کرد. در علوم خفیه هم پله پله و مرحله به مرحله سطح آگاهی و قدرت بالا میره. در شروع هر مرحله حقایق تلخی در مورد ارتباط با دنیای {ماورالطبیعه}به شما گفته میشه و بعد مطالب ارتباط با جن. ذره ای از همون حقایق تلخ هستند. و مینویسم تا این شوق و اشتیاق اولیه که طبیعیه و در همه نو آموزهای علوم خفیه هست. کمی تعدیل بشه. شما در هیچ کتابی نمی توانید مطالبی راجع به محدودییتهای ارتباطی که جنها ایجاد میکنند پیدا کنی.
تنهایی در زندگی شخصی. ازدواج برای کسانی که وارد دنیای جنها بشن خطرناک و سخته. اولاً بخاطر اینکه ممکنه مجبور به مخفی کردن تمام حقایق و مکنونات قلبی و آگاهی ها از همراه زندگیتون باشید. بعد هم بخاطر اینکه هر خطای کوچکی که باعث دلخوری یا دشمنی جنها بشه، خطری برای زندگی خانواده و عزیزان شماست. خودخواهی نیست که آدم برای تنها نبودن خودش دیگری رو با خطر مرگ روبرو کنه؟ بگذریم از عوارض دیگه ی این وادی که مثلاً می تونه شما رو دچار مشکلی مثل “پرش” کنه که آن وقت تحمل کردن موجودی که معلوم نیست خودشه یا در حال “پرش” صبوری زیاد می خواهد.

ارتباط انسان با جن


جن یک موجود خیالی نیست. یک موجود واقعی مادی است که ارتباط با او امکان پذیر است. عده ای هم با او ارتباط برقرار کرده اند. اگرچه از روزگاران قدیم بین انسان و جن، شیوه ‏های مختلفی از روابط تصور می شده است، اما ما تنها شیوه ‏هایی را که در روایات  معتبر آمده است می توانیم بپذیریم.


مفهوم و ماهیت جنّ، مفهوم واژه‏ جنّ

این کلمه ۲۱ بار در قرآن مجید آمده است. جن در لغت به معناى پوشیدگى و پنهانى است و از آتش و یا آمیخته‏اى از آتش آفریده شده است. جن در عرف قرآن موجودى است با شعور و اراده که به اقتضاى طبیعتش از حواس بشر پوشیده می‏باشد و در شرایط عادى، قابل درک حسى نیست. او مانند انسان، مکلف است و در آخرت برانگیخته می‏شود. او می‏تواند مطیع یا عاصى، مؤمن یا مشرک و… باشد.

ماهیت جنّ

جن همانند انسان داراى روح و بدن است و داراى شعور و اراده و حرکت می‏باشد. برخى از آنها مرد و برخى دیگر زن هستند، تولید مثل می‏کنند و مکلف و مسئول مىیباشند. در زندگى آنان مرگ و زندگى جریان دارد و از ایمان و کفر برخوردارند، و مؤمنین آنها در خدمت ائمه(ع) بوده و انسانهای مؤمن و شیعه را برادر خود می‏خوانند.

جن چون شیطان داراى محدوده اى از قدرت است. از جمله میتواند با سرعت زیاد کارهاى خارق العاده انجام دهد. جن گرچه از نظر قدرت فکرى ضعیف است، ولى قدرت تحریکى او زیاد است، او می‏تواند بار سنگینى را در کمترین زمان جابه ‏جا کند. درک او، درکى عقلى و قوى نیست و حداکثر خیالى و وهمى است و از آیات قرآن مادى بودن جن (مانند انسان) استفاده مىیشود.

بنابراین جن از موجودات واقعی است که برای هدایتشان رسولانی فرستاده شده است و همچون انسان، مأمور به عبادت خداوند هستند و در اثر اطاعت و یا سرپیچی از دستورات خدا، به گروه کافر و مسلمان تقسیم می شوند. ابلیس نیز که در داستان خلقت، بر آدم سجده نکرد از طایفه جنیان بود.

درباره هدف آفرینش انسان و جن در آیات قرآن بیانات مختلفی آمده از جمله: «من جن و انس را نیافریدم مگر این که مرا پرستش کنند»

توانایی جن

جن چون شیطان داراى محدوده ‏اى از قدرت است. از جمله مىیتواند با سرعت زیاد کارهاى خارق العاده انجام دهد. جن گرچه از نظر قدرت فکرى ضعیف است، ولى قدرت تحریکى او زیاد است، او می‏تواند بار سنگینى را در کمترین زمان جابه‏ جا کند. درک او، درکى عقلى و قوى نیست و حداکثر خیالى و وهمى است و از آیات قرآن مادى بودن جن (مانند انسان) استفاده میشود. در داستان حضرت سلیمان (علیه السلام) وقتى عفریتى از جن مدعى میشود، حضرت سلیمان آن جن را تکذیب نمیکند؛ اگر چه در قرآن نیامده است که آن جن تخت را آورد.

قدرت شیطان در محدوده‏ وسوسه و القائات او است و هرگز سبب سلب اختیار از انسان نیست. بله محور اندیشه ‏هاى شیطانى نفس اماره است، در واقع نفس اماره به منزله‏ عامل نفوذى براى شیطان محسوب مى‏شود: ”‌و ما انسان را آفریده‏ایم و می‏دانیم که نفس او چه وسوسه ‏اى به او میکند، و ما از شاهرگ (او) به او نزدیکتریم.

همان گونه که خداوند تبارک و تعالى می‏فرماید: ”‌در حقیقت، تو را بر بندگان من تسلطى نیست مگر کسانى از گمراهان که تو را پیروى مىیکنند.

تسخیر جنیان و به خدمت گرفتن آن ها، گرچه ممکن است، اما میان فقها درباره این که آیا چنین کاری جایز است یا نه؟، بحث است. قدر مسلم آن است که این کار نباید از راهی که شرعاً حرام است صورت گیرد، یا باعث آزار و اذیت آنها شود. نیز نباید به کارگرفتن آنها برای کارهای نامشروع و حرام باشد؛ زیرا انجام کار نامشروع، حرام است چه با واسطه باشد یا بی واسطه.

امکان ارتباط انسان با جن

قرآن مجید وجود جن را تصدیق کرده و ویژگی ‏های زیر را برای او برمی شمارد:

۱٫ جن موجودی است که از آتش آفریده شده، بر خلاف انسان که از خاک آفریده شده است.

۲٫ دارای علم، ادراک، تشخیص حق از باطل و قدرت منطق و استدلال است.

۳٫ دارای تکلیف و مسئولیت است.

۴٫ گروهی از آنها مؤمن و صالح و گروهی کافرند.

۵٫ دارای حشر و نشر و معادند.

۶٫ قدرت نفوذ در آسمان‏ها و خبرگیری و استراق سمع داشتند و بعداً منع شدند.

۷٫ با بعضی از انسان‏ها ارتباط برقرار می کردند و با آگاهی محدودی که نسبت به بعضی از اسرار نهایی داشتند، به اغوای انسان‏ها می پرداختند.

۸٫ میان آنها افرادی یافت می شوند که از قدرت زیادی برخوردارند، همان گونه که میان انسان ‏ها چنین است.

۹٫ قدرت بر انجام بعضی از کارهای مورد نیاز انسان را دارند.

۱۰٫ خلقت آنها روی زمین قبل از خلقت انسان ‏ها بوده است.

۱۱٫ در داستان حضرت سلیمان (ع) وقتى عفریتى از جن مدعى میشود که می تواند تخت بلقیس را به نزد سلیمان آورد، پیش از آن که از مجلسش برخیزد حضرت سلیمان آن جن را تکذیب نمىیکند، اگر چه در قرآن نیامده است که آن جن تخت را آورد.

۱۲٫ مقام و منزلت انسان از آنها برتر است و از این جهت خداوند به ابلیس دستور داد که بر انسان سجده کند و ابلیس از بزرگان طایفه جن است.

از مجموع این آیات استفاده می شود که جن یک موجود خیالی نیست. یک موجود واقعی مادی است که ارتباط با او امکان پذیر است. عده ای هم با او ارتباط برقرار کرده اند. اگرچه از روزگاران قدیم بین انسان و جن، شیوه ‏های مختلفی از روابط تصور می شده است، اما ما تنها شیوه ‏هایی را که در روایات  معتبر آمده است می توانیم بپذیریم.

جن جانوریست دارای شعور؛ و فیزیکی غیر ارگانیک ؛ که از لحاظ شأن وجودی؛ از دید ادیان پایینتر از انسان و بالاتر از حیوان جای می گیرد. در فرهنگ فارسی به آن دیو و در فرهنگ عرب به آن جن و در فرهنگ لاتین demon یا jinn نام گرفته است. جن به معنای چیزی است که؛ پوشیده شده ؛و منظور پوشیده ماندن او از حواس ماست.

خصوصیات فیزیکی جن از دید انسان؛ اعجاب آور است. عنصر اصلی وجودی جن آتش است و به علت نداشتن عنصر خاک؛ در وجودش مانند بارباپاپا؛ می تواند به هر شکل و اندازه ای تبدیل شود. و بسیاری از چیزها را در یک آن؛ جا به جا کند. همچنین سرعت نقل مکان بسیار بالایی دارد. می تواند مثلاً ظرف ۵ دقیقه فاصله بین لاهور و تهران را طی کرده و برگردد.

جن ابزار ساز نیست؛ و به علت خصوصیات فیزیکی منحصر بفرد؛ قادر است در هر مکان و شرایطی زندگی کند؛ و برای همین به خانه و مسکن نیازی ندارد. زیرا سرما و گرما و باد و بوران بر او کارگر نیست. جن به وسایل حمل و نقل بی نیاز است؛ و از اینجا می توان فهمید که جن ها دارای صنعت و تکنولوژی نیستند؛ و شهر و کاشانه ای ندارند مکان معمول زندگی آنها کوه وجنگل و دشت است.

جن مانند همه جانداران غذا مصرف می کند. اما به مقداری بسیار کمتر از انسان.

جن ها مثل انسان جنسیت و نر یا ماده دارند. تولید مثل می کنند و تشکیل خانواده می دهند؛ و به صورت جماعت زندگی می کنند و جامعه ندارند.

جن نسبت به انسان زیاد عمر می کند. حدود ۱۰۰۰ سال به بالا. جن هایی که در سوره ی جن از آنها نام برده شده؛ که وقتی اولین بار آیات قرآن را شنیدند؛ از شدت ازدحام داشتند بر سر هم خراب می شدند؛ احتمالاً هنوز زنده اند. جن ها مانند انسان دانا و نادان؛ فرمانده و فرمانبردار؛ ارباب و بنده؛ کافر و متدین؛ شفیق و شرور دارند. وقتی که مردند از بین میروند و نیازی به قبر و گورستان ندارند.

جن دارای عقل است. اما نه عقل ابزار ساز و عقل فلسفی و خلاقیت هنری. عقل جن به معنای قوه ی ارزیابی امور روزمره یا همان عقل معاش؛ و قوه تشخیص است؛ به اضافه هوشی سرشار؛ اعم از قدرت خواندن فکر و جستجو و یافتن گذشته و آینده.

جن ها مانند انسان نامگذاری می شوند؛ و دارای اسم و رسم و شهرت هستند دارای زبان خاص؛ و قوه تکلم هستند و قادر به فهم زبان آدمیان.

معروف ترین جن؛ ابلیس؛ یا همان شیطان نام دارد؛ که وصف حال او را شنیده اید؛ که چون بسیار در قرب به حق کوشید به جایگاه فرشته های مقرب رسید؛ اما چون حاضر به سجده بر انسان؛ یعنی شریک قرار دادن بر خدا نشد از درگاه رانده شد.

جن در شرایطی قادر به تسخیر انسان؛ و انسان در شرایطی؛ قادر به تسخیر جن است. انسان مسخر شده را مجنون؛ یا دیوانه؛ یا دیو زده؛ و جن تسخیر شده را؛ موکل می نامند. گویند خود جنیان بر سه قسمند: دیو، جن وپری؛ که از لحاظ مکانی؛ مادون فرشته هستند.

جن می تواند در مواردی تربیت شده؛ به انسان خدمت کند. چنین سنتی در میان جنگیران ایران و پاکستان وهند وجود دارد. اما به طور کل ؛ نه بودا ؛ نه دالای لاما ؛ نه اولیا الله ؛ و نه عرفاً و نه پیامبران هیچکدام ؛ به مدد خواستن از موجوداتی که مثل انسان ؛ خطا و اشتباه و گناه می کنند ؛ توصیه نکرده اند اما همگی؛ وجود آنها را تأیید کرده اند.

جنیان مانند امواج رادیویی و ماهواره ای ؛ با ما هستند ظاهر نمی شوند؛ اما حاضر می شوند و بعضی از آنها ؛ در خانه ها و بدن شخصیت های ضعیف ؛ رفت و آمد می کنند. یکی از راه های دور کردن جنهای مزاحم ؛ خواندن و آویختن ۴ آیه از قرآن است ؛ که با قل شروع می شوند. و بسیاری ادعیه ؛ که درکتب مختلف وجود دارند. اما راه دورکردن انسان شرور چیست!؟

جن ها ؛ بعضی از ما را؛ به شکل همزاد و غیر همزاد دوست دارند؛ کمکمان می کنند ؛ همینطور جواهرات و اشیای قیمتی ما ؛ ازجمله انگشترهایی با نگین سنگ (مخصوصاً عقیق) را بسیار دوست دارند (و مخصوصاً اگر بر آن آیات و اوراد حک شده باشند) . اگر دوستمان داشته باشند و سخنی با ما داشته باشند ؛ بیشتر به خوابمان می آیند و دلسوزی خود را اعلام می کنند .خیلی از آنها خدمتگذار ارواح اولیا هستند و دست ما را گرفته اند و خیلی ها هم به کردار اکثر آدمیان اهل شیطنت. بیشتر آنها بی ضررند و مثل ما گرفتار این دنیا و درگیر و دار تقدیر خویشند.

اما آنان که ماورای طبیعت ؛ و موجوداتش را باور ندارند؛ چند دسته اند : کسانی که آنچه که نمی بینند را باور ندارند. اینها معمولاً فقط قصه های جن و پری مادربزرگ ها هستند؛ که حتی زحمت دانستن کوچک ترین اطلاعاتی جز نقد داستان گرمابه های تاریک وکوتوله های پاسمی و عروسی جن ها را به خودشان نداده اند. این تیپ آدمها از ۷ سالگی که مادر بزرگه داستان های جن و پری را برای ترساندن و خواب کردنشان تعریف می کرده ؛ هنوز زیر لحاف هستند. و یا اینکه هارد دیسک کوچکشان از مسئله پر شده و دیگر تاب و یارای درک و پذیرش راز را ندارند. مثل من چهارتا کتاب خوانده اند و تمام ماجرا را در همان چهارتا دیده اند. و گروهی که پوچ یا ابسورد هستند: کسانی که خویش را منکرند چه رسد به ماورای خویش . و گروه آخر کسانی که جنها ؛ دستشان می اندازند و در مجالس احضار ارواح ؛ در نقش یک روح برایشان شیرین کاری می کنند ؛ تا فردا در مدح روح ؛ کتاب چاپ کنند و جایزه بگیرند.
جن برای انسان ؛ از انسان خطرناک تر نیست . همانطور که انسان برای کوسه ؛ از کوسه خطرناک تر است! (در تاریخ بشر حتی یک مورد مرگ انسان به دست جن گزارش نشده در حالی که فقط در دوره حکومت استالین ۳۵ میلیون روس به قتل رسیدند آمار کشتار جنگ های مذهبی صلیبی و جنگ های جهانی و قومی و قبیله ای پیش کش) در حقیقت هیچ چیز ؛ هراس ناک تر و هوس ناک تر از انسان نیست ؛ که به قول توماس هابز : انسان گرگ انسان است.

در کل؛ و بدون در نظر گرفتن موارد خاص ؛ آنها به ما کاری ندارند . ماهم به آنها کاری نداریم از دود و دم و سر و صداهای شهر و بوی فاضلاب و … فراریند . مثل ما کار و مکافات دارند. و دست آخر اینکه ؛ به عقیده من: با تمام این اوصاف ؛ تفاوت اساسی با ما ندارند زیرا که : آنها هم رنج می کشند.

در این جا به بعضی از گونه ‏های این روابط که در قرآن و روایات و سخنان دانشمندان ذکر شده، اشاره می کنیم:

ألف. پناه بردن به جن؛ در قرآن مجید آمده: ”‌و همانا مردانی از انس به مردانی از جن پناه می بردند، پس به سختی ‏های ایشان می افزودند.

رسم عرب چنین بود که هرگاه به بیابان هولناکی می رسیدند، به جن آن وادی پناه می بردند. اسلام این کار را نهی کرده و پناه بردن به آفریننده جن و انس را امر فرموده است.

ب. تسخیر جن؛ تسخیر جنیان و به خدمت گرفتن آن ها، گرچه ممکن است، اما میان فقها درباره این که آیا چنین کاری جایز است یا نه؟، بحث است. قدر مسلم آن است که این کار نباید از راهی که شرعا حرام است صورت گیرد، یا باعث آزار و اذیت آنها شود. نیز نباید به کارگرفتن آنها برای کارهای نامشروع و حرام  باشد؛ زیرا انجام کار نامشروع، حرام است چه با واسطه باشد یا بی واسطه.

رسم عرب چنین بود که هرگاه به بیابان هولناکی می رسیدند، به جن آن وادی پناه می بردند. اسلام این کار را نهی کرده و پناه بردن به آفریننده ی جن و انس را امر فرموده است.

از آیت الله العظمی خامنه ای؛ در باره ی حکم مراجعه به افرادی که از طریق تسخیر ارواح و جن اقدام به معالجه میکنند، با توجه به این که یقین وجود دارد که آن ها فقط کار خیر انجام میدهند، سؤال شد، ایشان جواب فرمودند: این کار فى نفسه اشکال ندارد، مشروط بر این که از راه هایى که شرعاً حلال هستند، اقدام شود.
برای توضیح بیشتر رجوع کنید ، به:
۱- نمایه: توانایى شیطان و جن، سؤال ۸۸۳٫
۲- نمایه: شیطان، فرشته یا جن؟، سؤال ۸۵۷٫
۳- کتاب جن و شیطان، تحقیق قرآنی، روایی و عقلی، تألیف علی رضا، رجالی تهرانی.

یادتان باشد که هیچ کس و هیچ چیز و هیچ رفتار و گفتار و پنداری آنگونه که به نظر میرسد نیست. پس بسیار مراقب باشید. برگرفته ازکتاب زبان بدن ایرانی..ادامه دارد

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

Mazyar Mir professional consultant and analystd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *