تکنیک پیشرفته مطالعه به روش دانشگاه کمبریج

سالها است که یه مطالعه و یا همراهی با مطالعه کنندگان و کتابخوان‌های حرفه ای اشتهار دارم. اما مطالعه مقاله ای جدید با عنوان مطالعه به روش اساتید دانشگاه کمبریج ما را واداشت که این مقاله را برای شما تهیه و تدوین کنیم یکی از عمده مشکلات نسل جدید عدم اشنایی با مطالعه حرفه ای و اصولی است ما همیشه تاوان عدم آموزش را داریم می پردازیم عدم آموزش درست و اصولی حتی در

زمینه کتاب خواندن و مطالعه اصولی و صحیح

در این مقاله کوتاه قصد دارم شما را با تکنیک های حرفه ای مطالعه اصولی و درست اشنا کنیم  باید اذعان نمود که موفقیت آینده شما رابطه معنی داری دارد با میزان مطالعه شما و کتابهایی که مطالعه می فرمایید و رابطه تنگاتنگ و مستقيمی خواهد داشت با مدل خواندن و هم درک شما و طول مدت اثر گذاری کتابهایی که مطالعه می کنید.. پس کتابهایی که انتخاب می کنید مدل و نوع مطالعه ماندگاری مطالب در ذهنتان و درک و فهمتان همه و همه بسیار مهم است و متاسفانه ما در هر مورد بسیار بسیار دچار مشکلات عدیده هستیم.
نکته بسیار بسیار مهم و طلایی لطفا و حتما بیاد داشته باشیم که براي اينكه ميزان يادگيري افزايش يابد بايد اول تکنیک‌های مطالعه را درک نموده و بفهمیم دوم مطالعه اي فعال و پويا داشته باشیم سوم مدام به خواندن کتاب در محل و زمان مناسب با علاقه هر چه تمامتر بپردازیم.
اما چرا باید چنین تفکری داشته باشیم برای اینکه..

اولا

ماندگاری و میزان درک و فهم خود را از متون کتابها افزایش دهیم

دوما

زمان مطالعه را کاهش داده و انگیزه مطالعه را در خود بشدت افزایش دهیم

سوم

ازمطالعه کردن واقعا لذت ببریم و با آن مانوس شویم. اما به نظر شما برای یک مطالعه حرفه‌ای و همه جانبه چه باید کرد.  ما بصورت خلاصه موارد مهم را در ادامه برای شما نقل خواهیم نمود

اول

محل مطالعه و پوشش مطالعه کننده بله پوشش  شاید جالب باشد که بدانید محل و پوشش مطالعه می تواند مانند یک مخور قوی شمارا به سمت مطالعه سوق دهد و شما معتاد مطالعه شوید پس برای مطالعه از اطاق مطالعه یا کتابخانه های عمومی و یا کتابخانه دانشگاه استفاده فرمایید لباس راحتی به تن نموده و برای این کار برنامه ریزی فرمایید.

دوم

کتابهای رومان و یا مورد علاقه خود را مطالعه کنید تا شهوت مطالعه و خواندن کتاب در شما بیدار شود تضمین می کنم شما مثل یک بلدوزر کتاب ها را درو نموده و تبدیل به یک مطالعه کننده حرفه ای می شوید کناب قدرت عادت برای رسیدن به دستور العمل های حرفه ای در این زمینه بسیار بسیار نافذ است.

سوم

زمان مطالعه برخی روز برخی عصر و یا شب مطالعه می کنند به نظر می رسد مطالعه در بامداد شیوه همه دانشمندان است پس لطفا شما هم این تکنیک را در دستور کار خود قرار دهید.زمانهای مختلف را امتحان کنید زمان مناسب حال خود را جستجو کنید.

فوت کوزه گری

هر روز در همان ساعت مطالعه فرمایید کم کم شاهد بوجود آمدن این عادت خوب در وجودتان خواهید شد که مانند یک کتاب خوان حرفه ای در همان ساعت گمشده خود را جستجو نموده و دلتان می خواهد کتاب بخوانید.

چهارم

تکنیک مطالعه همراه با يادداشت

یکی از مهمترین رفتار مطالعه کننده حرفه ای این است که زیر نکات مهم را خط کشیده و چکیده مطالب مهم را یاد داشت برداری کنند توجه فرمایید چکیده مطالب مهم را یادداشت نمود نه کل مطالب مطالعه شده  تحقیقات گسترده در دانشگاه ucla نشان می دهد که خواندن بدون يادداشت نمودن يكی از علل مهم فراموشي در پروسه مطالعه شما خواهد بود.

پنجم

تکنیک مهمی که بسیاری از دانشمندان و محققین دارند حاشیه نویسی و باز نویسی است هر چند شاید این تکنیک ها مانند خط کشیدن و خلاصه نویسی ساده و یا تکراری به نظر برسد اما کاربرد های متفاوتی دارد.  شما وقتی حاشیه نویسی می کنید باید درک و فهم خود را از مطالب و نکته های مرتبط و توضیح و تفسیر خود را به کتاب اضافه نمایید که تکنیی منحصر به فرد و البته کاملا متفاوت است. برای امتحانات خلاصه ها و نکات کلیدی شما را اماده تر و سریع تر به سمت موفقیت رهنمون خواهد نمود.  نکته بسیار بسیار مهم دیگر آینده است که در بازنویسی شما کتاب را مختصر نموده و با اضافه نمودن مطالب خودتان و درک فهم خودتان در حقیقت به خلق یک اثر و یا یک کتاب جدید خواهید پرداخت. شما با بازنویسی اولا كليد برداري نموده و فقط نکات کلیدی را می نویسید و دوم با این کار خلاقيت خود را افزایش داده و در نهایت به خلق طرح یک شبكه دست خواهید زد.

ششم

کلید

ساختن کلیدهای متعدد و کلید برداری عشق و علاقه شما رابه مطالعه بیشتر و بیشتر سوقدخواهد داد  شما با این کار تمام کارهای فوق را با یک تکنیک مجددا انجام خواهید داد.  شما در واقع با جملات و کلمات كليدي می توانید در کمترین زمان ممکن بالاترین انتقال و تفهیم مطالب و همچنین یاداوری گذشته را در ذهن خود داشته باشید

هفتم

خوراکیها و تنقلات

هرچند در نگاه اول شاید غذا ربطی به مطالعه نداشته باشداما بیشتر محققان معتقدند که نحوه مطالعه میزان مطالعه و همچنین فهم و درک و ماندگاری مطالعه شما با میزان و نوع غذایی که میل نموده اید دارد.  قبل از هر مطالعه ای باید از غذاهاي پرادویه فست فود چرب و پرحجم به شدت اجتناب فرمایید والا سنگین شده وبه خواب خوشی فرو می روید و یا اگر مطالعه کنید فراموش خواهید نمود.  حتما یک یادو ساعت بعدداز غذا خوردن شروع به مطالعه فرمایید یک مطلب مهم لطفا قبل از شروع به مطالعه دستشویی بروید شما باید بدانید فردی که نیاز به تخلیه خود دارد و با ان کلنجار می رود نمی تواند درست مطالعه کند.  پس از شما باید بدانید با شکم پر و یا مثانه پر قدرت تفكر و تمركز شما بشدت کم شده و خون از مغز به طرف این اندامهای درگیر تغییر مسیر خواهد داد.

هشتم

کاتالیزور

انواع مشروبات الکلی قرصهای روانگردان و سیگار انواع مواد مخدر و….  همه و همه شاید روزهای اول تحریک کننده بیدار کننده و…. باشد اما در ادامه روند مطالعه و فهم و درک شما را مختل خواهد نمود شک نکنید. حتی ما به تمام دانشجویان خود می گوییم که از اغذیه سرد و یا آردي مثل نان و قند  و انواع نوشابه هاي انرژي زا و یا گازدارهم به شدت اجتناب فرمایند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *