تفکر مسموم

تفکر مسموم

تفکر مسموم

 

سالها است به عنوان یک مشاور انتخاباتی شاهد نقدها و نظرات تند و بیمار گونه ای به مطالب سایت هستم در این خصوص فکر کردم شاید باید برای برخی از افراد و تفکر آنان و نحوه تفکر مطالبی را بنویسم هرچند شاید این مطالب کفایت نکند اما می تواند کمی راهگشا باشد.

باید بدانیم نقد و تخریب دو معقوله جدا است هدف از تحلیل و نقد بیشتر اطلاع رسانی است و در این وادی راهکاری باید ارائه شود و نه صرفاً به بیان برخی مطالب پرداخت و موارد دیگر در این مقاله کوتاه قصد دارم پرده از تفکر مسموم برداشته و راهکارهای کوچکی نیز ارائه دهم.

۱- اولین راز در مورد تفکر مسموم این است که بجای منافع جامعه و کشور منفعت طلبی شخصی را جایگزین کنیم به عبارت دیگر مواضع خود را جایگزین کنیم.

۲-باید اذعان کنیم ما و شما که دچار بیماری عادت و روزمرگی شده ایم هرگز چالش و تحول را بر نمی تابیم، پس لطفاً بجای نقدهای توخالی و تکراری کمی تحول و تدبر و تعقل را چاشنی روزمرگیهای خود کنیم.

۳- کم نگاه به تاریخ ایران و جهان بد نیست چرا که تاریخ تکرار میشوند امروز و هر روز شاهد عمر و عاص و اشعریهای زیادی هستیم پس با این دیدگاه لطفاً و حتماً تفکر و نقد کنیم.

۴- هرچند اقبال عمومی در تفکرات مسموم بصورت مستقیم دخالتی ندارد اما باید اذعان نمود که تفکر عامه این است که فلان شخص و فلان فرد و یا گروه هیچ اشکالی بر آنها وارد نیست و حتی بت هستند پس آنها را نقد نکنیم و تفکر مسموم رایج دیگر این است که در این محدوده ها نیز نباید وارد شد.

۵- ما محکوم به زوال و شکست خواهیم بود اگر تفکر مسموم و سنتی و نقد ناپذیر داشته باشیم پس باید این تفکر مقابله با نقد را عوض کنیم.

۶-تفکر مسموم رایج دیگر در جوامع بشری این است که تفکرات خود را به شخص و گروه و دسته و یک حزب، وحی منزل تلقی می کنیم و این مهم را نباید هرگز نباید فراموش نمود.

۷-لطفاً و حتماً بیاییم تفکر را به عادت خود تبدیل کنیم و برای رسیدن به این مهم مطالعه و بیشتر شنیدن و کم گویی را در دستور کار خود قرار دهد و سنت ایرانیان و اسلامی را در پیشانی خود هک کنیم که فریاد نزنیم اگر دین ندارید لااقل آری لااقل کمی انسان بوده و انسانیت را رعایت کنیم.

۸-در موقع دوستی فرد را خدا نکنیم و در موقع دشمنی شیطان ننامیمش و یادمان باشد تضاد فکری را به رسمیت بشناسیم و  آنرا گسترش دهیم.

۹-مدرک داشتن نشانه تفکر والا و ایده والا و در اوج بودن نیست و اختلاف فکری را با بدگویی و دروغ و تهمت ممزوج نکنیم و تحریف عقاید و توهین و برچسب گذاری و نام بردن از … یک عمل به شدت مزموم است و گسترش این فرهنگ تفکری کاری به شدت زشت و نکوهیده.

۱۰ – این تفکر مسموم باید برای همیشه از ذهن همه پاک شود که مدرک داشتن دلیل بر تفکر و اقیانوس فهم و ادراک است چه بسا خرقه که مستوجب آتش باشد.

۱۱- تفکر مسموم رایج در کشور ما این است که تفکر و یک سخن را باید نقد کرد به پدر و مادر و ساکن کجا است کار نداشته باشیم یا مثلاً مازیارمیر دماغ بزرگی دارد یا زشت است یا چاق است و یا… نشان دهنده فقر فرهنگی و تفکر مسموم است.

۱۲ – تفکر مسموم دیگر این است که ما باید با تمام وجود بر ضد یا به نفع طرف مقابل و با همه وجود و با پرگویی بپاخیزیم دقیقاً این رویکرد غلط زمان و منابع بسیار را تلف نموده و قدرت ما را کاهش می دهد و کینه و دشمنی ها را اقزایش می دهد یادمان باشد انسان دانشمند فاضل و فرزانه بیشتر مطالعه نموده و کمتر سخن می گوید سخن خود را و تفکر خود را می گوید و نقدی اگر هست به ما باشد نه به من به منافع تمرکز نموده نه به مواضع و در سایه همه این مطالب دقت دقت دقت که حقی ضایع نشود.

مازیارمیر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *