تشخیص دروغ

تشخیص دروغ

زبان بدن چیست و چه کاربردی دارد؟ قبل از هر توضیحی باید بگویم زبان بدن همزمان با تولد ما با ما و برای ما متولد میشود و طی سالها خانواده فرهنگ و رسوم و خانواده و جنس و قد و وزن و تحصیلات و جامعه و محیط شکل می گیرد و در ادامه باید بگویم زبان بدن، زبان بی زبانی تک تک ما است که در طبقات و اشکال و ردیفهای مختلف و به شدت رخ مینماید اما به راستی  منظور از زبان بدن چیست؟

کلیات زبان بدن بیشتر مشتمل بر این است که در فرهنگ های مختلف انواع ژست ها و حرکات بدون در نظر گرفتن زبان و کلام اما باید توجه کنید که ژست و حالت حرف زدن جزیی از زبان بدن است به عبارت دیگر در کلام زبان بدن وجود دارد ولی کلام  جزیی از زبان بدن نیست ولی مابقی حرکات، ژست ها، حالت ها، رفتارها، همه در مبحثی به نام زبان بدن یا زبان تن یا تن گفتار خلاصه و دسته بندی میشود.

دانستن علم زبان بدن و یا زبان خاموش کمک می کند شما انسان بسیار حرفه ای تر و جذابتری به نظر رسیده و یا حتی باشید و ذکر این نکته هم واجب است لطفاً اتو کشیده و عصا قورت داده هیچ جایی ظاهر نشوید این بدترین زبان بدن است.

سرویس جاسوسی امریکا CIA و همچنین پلیس ایالتی امریکا FBI  در مقدمه برخی از کتاب های خاطرات افسران متخصص خود که بازنشسته شده اند به شدت تاکید بر این مهم داشته و دارند که چیزی به نام تشخیص دروغ آنهم با این غلظت که برخی افراد بیسواد و مخصوصا در طوفان شبکه های اجتماعی شاهد آن هستیم و متأسفانه در ایران در حال آموزش است اصلاً صحت نداشته و ندارد و به عنوان یک محقق زبان بدن و تن گفتار که دو دهه در این خصوص به فعالیت مشغولم می خواهم نقدی بر تشخیص دروغهای ایرانی امروز بنویسم که فکر می کنم برایتان جالب باشد.

روش های کلاهبرداری در آموزش و فریب ایرانیان و مخصوصاً نسل جوان

نظر شما را به یکی از همین افراد بی تجربه و اساس بی تخصص جلب مینماییم که درمقاله ای در شبکه های اجتماعی نوشته است….

«…با تمرین و تمرکز می توان هر دروغ و دروغگویی را کشف کرد  با تمرین و تمرکز روی نکاتی که یاد خواهید گرفت می توانید احتمال تشخیص افراددروغگو را تا ۱۰۰ درصد و بدون خطا کشف کنید .»

مازیار میر رفتارشناسی که دو دهه از عمر خود را به تحقیق و تألیف در زمینه رفتار شناسی حرفه ای گذرانده است به شما تضمین می دهد این روش تدریس و این ۱۰۰ در صدها نشان از بیسوادی و کج فهمی استاد نماهای مثل قارچ تازه رویده دارد.

زبان بدن یک دروغگو  و شاید زبان بدن یک به اصطلاح دروغگوی مدرس زبان بدن

قبل از نوشتن مواردی که بسیار هم مهم و کلیدی است یک نکته را یادآور می شوم اول اینکه فرد یا افرادی  که تا دیروز زبان بدن را کلاً مردود می دانستند امروز میشوند منبع رسمی و در سرچ نتایج گوگل صفحه اول گوگل.

مطلب بعد اینکه سایتی که منبع را یک مترجم آزاد ترجمه می کند نمی تواند و اصلاً بنا نیست منبع رسمی و علمی باشد پل اکمن و الن پییز وحی منزل را ارائه ننموده و قابل اعتماد و اکتفا و اعتماد نبوده هرگز تحقیقات رسمی و علمی روی زبان بدن ایرانی هرگز انجام نداده اند پس متد آموزش و انطباق زبان بدن با یافته ها و مطالب جمع آوری شده توسط این افراد هم اصالت و کفایت لازم را نداشته استناد به یک یا دو و سه نفر و بیشتر از همه نان به نرخ روز خور هم مفید نبوده و نیست.

و مطلب آخر هیچ چیز، هیچکس، هیچ رفتار و گفتار و کردار و حتی پنداری آنگونه که به نظر می رسد نیست. برگرفته از کتاب زبان بدن ایرانی

۱- پلک زدن بیش از حد

باور کنید پلک بهم زدن زیاد از بیماری گرد و غبار عادت بیماری مصرف مخدر و دارد و ….. هم می باشد و اساساً این مطلب صحت ندارد و این هم دروغهای شاخدار الن پیز و یا پل آکمن است که بصورت و به عنوان یک فیلم هالیودی کاملاً قابل قبول است و بیشتر از آن یک شاهی ارزشی ندارد.

۲- انداختن شانه ها به بالا

والا در خواستگاری و یا در استخدام و تحت فشار های عصبی و بیشتر به نشانه استرس بیش از حد و یا دو گانگی افکار و یا تنش عصبی و یا در تصادف و یا مقابله ها و یا در درگیری ها باز هم برویم سراغ افسانه های آلن و پل دو پیغمبر دروغ شناس که بیشتر آدم را بیاد گوساله سامری می اندازند  آری این دو جادوگر غیر علمی و میرزا بنویسهای مطالب دیگران چنین گفته اند که اگر فردی موقع حرف زدن یکی از شانه های خود را بالا انداخت و کج کرد یکی دیگر از نشانه های فیزیکی زبان بدن در افراد دروغگو خواهد بود . امکان دارد شانه سمت چپ بالا انداخته شود و فرد مقابل بعد از اتمام حرف ها به سمت جلو خم شود چنین تعابیری اصلاً قطعیت نداشته و ندارد و این رفتار عصبی و استرس و عادت ها را نشان می دهد.

۳- قایم کردن چشم ها

پنهان کردن نگاه به فرد مقابل هنگام دروغ شایع ترین نوع زبان بدن دروغگو هست که بیشتر افراد نمی توانند موقع دروغ چشم های خود را از ما پنهان کنند. نگاه چشم ها به سمت پایین و یا اطراف تغییر مسیر می دهد و سعی می کند تا حد امکان ارتباط چشمی را با ما برقرار نکند و… متأسفانه افرادی که چنین درسهای پوشالی می دهند هرگز در دبستان و راهنما یا جوانان پاک سرشت و بسیاری از روحانیون و … من چیزی جز عدم ارتباط چشمی نمیبینم و خوب این اصلاً نمی تواند نشانه خوبی در فهم دروغ و اصلاً یک متد در زبان بدن باشد آن هم با این ادبیات مووعی و این بیشتر نشان دهنده دروغ گو بودن گوینده و مدرس است و ناتوانی فاحش و معنی دار بودن او که بیشتر نان به نرخ روز خور و یا فردی که صرفا برای سر کیسه کردن مردم آمده است ….

۴ – نمی خواهم بشنوم

معمولا ًما با دیدن چهره افراد می توانیم تشخیص دهیم که مایل هستند با ما صحبت کنند یا نه؟ معمولاً چهره افرادی که دروغ می گویند وقتی در مورد دروغشان صحبت می شود مایل نیستند دوباره دروغ خود را بشنوند و سعی در عوض کردن موضوع مورد صحبت را به طور مستقیم و یا غیر مستقیم دارند.

۵– صدای خیلی زیر یا خیلی بم
پیدا کردن دروغگو از طریق زبان بدن زیاد راحت نیست اما یک نشانه رو هیچ وقت فراموش نکنید. روان‌شناسان( کدام روانشناس طی چه تاریخ و مرجعی و … نشانه دروغگویی همین روانشناس و فیلسوف و پژوهشگر ی گفت است) معتقدند صدا، علامت خوبی برای شناسایی دروغگو است. در واقع این ما نیستیم که صدا را کنترل می‌کنیم. مغز بر اساس احساساتی که داریم آن را به شکل اتوماتیک تنظیم می‌کند. وقتی دروغ می‌گوییم، می‌ترسیم رسوا شویم. به همین علت معمولاً تن صدا تغییر می‌کند و خیلی زیر یا خیلی بم می‌شود و… آری من با مادرم و خواهرم و همسرم عاشقانه و با احساسات حرف می زنم و برای مشتری و مدیر از ریتم دیگر و در محلهای شلوغ و ترسناک تن صدایم تغییر می کند و تفاسیر خاص و پیچیده ایی این مهم دارد که انشاالله در مقالات بعد نتایج تحقیقات خود را منتشر خواهیم نمود.

۶- ژست‌های مخصوص

سرفه کردن درون مشت، بالا بردن دست روی سر و عقب بردن بالاتنه موقع حرف زدن از جمله ژست‌های آدم‌های دروغگو است. البته باید مراقب هم بود. برخی دروغگوها برای آنکه احساسات‌شان نمایان نشود حین حرف زدن کاملاً خنثی عمل می‌کنند و معمولاً بدن را جمع می کنند و حرکات خود را محدود می کنند. به دهان و حالت ‌لب‌های طرف مقابل نیز باید خیلی توجه کنید وقتی او دهانش را جمع می‌کند یا زبانش را روی لب‌هایش می‌کشد باید به حرف‌هایش شک کرد چون این کار می‌تواند نشان دهد که فرد خیلی عصبی است و می‌خواهد اطلاعات را بروز نداده و عصبی بودنش را نیز نشان ندهد. وقتی لب‌ها سفت می‌شوند نشان‌دهنده این است که فرد می‌خواهد حقیقت را پیش خود نگه دارد. زبان‌زدن به لب‌ها می‌تواند نشانه فروخوردن عصبانیت نیز باشد. وقتی فردی عصبی می‌شود لب‌هایش خشک می‌شود و سعی می‌کند با لیسیدن لب‌ها و قورت دادن آب دهان لغاتی که می‌خواهد بگوید را پیدا کند. خنده اجباری (زورکی) داشتن یکی دیگر از این نشانه های دروغگویی هست. یک لبخند واقعی به سمت بالا امتداد یافته و سبب چین خوردن چشمها می گردد در حالی که لبخند زورکی بیشتر شباهت به دهن کجی دارد که معمولاً نشانه بی صداقتی و دروغگویی و… البته این مورد هم کاملاً مردود است و چنین چیزی اصلاً و ابداً صحت ندارد در بیش از ۸۵% آزمایش ما در ایستگاه های متروی تهران در یک کار میدانی برای یکی از سازمانهای دولتی مردم در نقابل دوربین و یا یک پرسشگر رفتارهای خاص از خود بروز می دهند و ژستهای ما برایند تخصصی مجموعه زمان و مکان و کاری است که ما داریم و نمی تواند مبنی  و معیار تشخیص دروغ باشد.

۷- سخنان ضد و نقیض

دروغگوها به دلیل ترس از رسوا و شرمنده شدن تعادل احساسی درستی نداشته و حتی حرف‌های آنها کم و بیش ضد و نقیض است. برای آنکه مطمئن شوید یک فرد دروغ می‌گوید از او بخواهید دقیقاً حرفی را که در یک موقعیت خاص زده برای شما در مواقع مختلف تکرار کند، حتی سوالات متفاوت و مدام در مورد همان مساله می‌تواند ثبات فکری دروغگو را بر هم بریزد. در هنگام حرف زدن زیاد تپق می زنند و اشتباهات فراوان گفتاری را سعی می کنند به گونه ای بپوشانند. آنها سعی می کنند به گونه ای گیج و مبهم سخن بگویند و با این کار به شما اجازه نمی دهند تا حرفهای آنان را تجزیه کنید. آدمهای دروغگو همیشه سعی می کنند حرفهای زیبا و جذاب به زبان بیاورند و با این کار می خواهند امکان کشف حقیقت را از ما سلب کنند .سراغ احساسات ما می روند و  برخی دچار مشکل روحی و روانی و یا بیماری روانی هستند که به نظر می رسد این برخی درصد زیادی را در بر می گیرد عادت و یاخود بزرگ بینی هم نوعی دیگر از چنین تبلور رفتاری است برخی ترس و برخی دچار غرور و برخی هم دچار توهم می شوند چیزی که برخی افراد با دچار شدن آن پا در راه آموزش دروغین زبان بدن می کنند چیزی که نه تجربه و نه تخصصی در آن دارند همین بس فردی مجرد زبان بدن متأهل و همسر و کودک نداشته و لمس نکرده خود را تدریس می کند یا مشاوره ازدواج از سوی فرد مجرد بی تجربه و بی تخصص و این دروغ بزرگ و خطای فاحشی است.

۸- بازی با دست ها و قلم

بازی کردن با انگشتان دست و یا بازی کردن با وسایل همراه خود نشانه دیگری از استرس داشتن برای برملا شدن موضوعی خاص است. فرد دروغگو معمولاً هنگام حرف زدن حرکت اضافی زیادی از خود بروز می دهد. یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌توانید با آن به دروغگویی طرف مقابل‌تان شک کنید این است که به‌طور ناگهانی دست‌هایش را در جیبش می‌گذارد اما این‌که چرا این عمل می‌تواند نشانه دروغگویی باشد به این دلیل است که وقتی فردی کف دست‌هایش را نشان می‌دهد یعنی این‌که او راحت و صادق است، بنابراین وقتی دروغ می‌گوید به‌طور غریزی احساس می‌کند که باید دست‌هایش را پنهان کند. همچنین ممکن است که فرد دروغگو دست‌ها را پشتش پنهان کند یا این‌که سعی کند با دست‌هایش با یک چیز بازی کند، مثلاً با گوشی موبایلش دست‌هایش را مشغول کند و به این طریق اجازه ندهد که شما دست‌هایش را …. خیر این هم دلیل کافی نیست برای تشخیص دروغ این راه خوبی است اما نه اینگونه که برخی دوستان بیسواد ارائه می کنند بیشتر نمایندگان مدیران کارافرینان در مکانهای مختلف و دوستانه و وقتی دچار احساسات می شوند و یا در حال تفکر و تعقل و یا در حال تعریف و بیاد آوردن خاطره حرف می زنند این مهم را بیان می کنند.

۹ – عرق کردن

شناخته‌ترین نشانه‌هایی که می‌تواند یک فرد دروغگو را لو دهد، عرق کردن و اضطراب اوست. زمانی که ما دروغ می‌گوییم همیشه می‌ترسیم لو برویم. به همین دلیل دچار اضطراب می‌شویم و اضطراب با افزایش ضربان قلب و عرق کردن همراه است. اما این موضوع در رابطه با همه مردم صادق نیست. برخی افراد به دروغگویی عادت دارند و دچار اضطراب نمی‌شوند و یا اینکه هوای محیط برای آنها گرم است و ناخوشایند و… من در این تابستان ۵۰ درجه و بالاتر همیشه و همیشه حتی در حالت عادی در حال عرق کردنم راستی این چه محملی است و این چه آموزشی است که عرق کردن با این چهار چوب دروغ است و دروغ و… لطفاً کمی منطقی تر و کمی عاقلانه سخن بگوییم و بدانیم چه چیزی را باید چگونه گفت و اساساً چرا؟

۱۰- حالت تدافعی گرفتن

جمع کردن بدن و رفتن در لاک دفاعی جزو یکی از نشانه های دروغگویی است. فرد دروغگو ممکن است ناخودآگاه اشیائی (کتاب، فنجان قهوه و امثال آن) را بین شما و خودش قرار دهد تا ناخو آگاه دیوار دفاعی تشکیل دهد. پوشاندن دهان و یا نصف چهره هم می تواند یک نوع حالت تدافعی باشد. یکی دیگر از رایج‌ترین حرکاتی که هر فرد موقع دروغ گفتن می‌تواند از خود نشان دهد این است که با انگشت اشاره خود زیر بینی‌اش را بمالد و در واقع به‌گونه‌ای این کار را انجام دهد که مقابل دهان خود را بپوشاند. این کار را بیشتر از افرادی می‌بینید که به‌طور معمول چندان دروغ نمی‌گویند بنابراین در درون‌شان کمی احساس تأسف و پشیمانی وجود دارد. اگر بخواهیم این حرکت را دقیق شرح دهیم به این ترتیب است که بلافاصله بعد از صحبتش، او صورتش را به‌گونه‌ای لمس می‌کند که کمی روی دهانش را می‌پوشاند در واقع مثل این است که او خودش هم حرف‌هایی را که از دهانش بیرون می‌آید باور نمی‌کند آیا این تعاریف و مطالب قطعی است آیا هرکس لب و دهنش را پوشاند خاراند و یا لمس کرد دروغ میگوید چه تفاسیر دیگری در خود سراغ داریم لطفاً انقدر به هر مطلبی هر کس با هر ادبیاتی میگوید اکتفا و اعتماد نکنید.

۱۱- خاراندن گردن و پشت گردن
مالیدن پلک ها، خاراندن گردن و پشت گردن … همگی اینها نشانه میمیک صورت یک فرد حین دروغ گفتن است. صورت دقیقاً احساساتی را که داریم نشان می‌دهد و کنترل عمقی آنها کمی سخت است. اگر فردی میمیک غیرطبیعی و غیرمعمول دارد و حین صحبت با شما دچار تیک خاصی مثل مالیدن پلک و… می‌شود، می‌توانید به حرف‌های او شک کنید. وقتی از آنها سوال می شود دماغ یا گوششان را به حالت عصبی می خارانند … دوست عزیز بخدا من حساسیت شدید دارم و همیشه در حال خارش یا یکی از همین مدرسین به اصطلاح زبان بدن در حال خارش همیشه دیده شده که مطمئن هستم متأسفانه دارای اعتیاد هستند برخی عصبی وار و برخی عادت دارند پس این دستورالعمل نیز فاقد ارزشی است شما باید با تکیه بر موارد مشخص و الزام آور دیگری دروغ را تشخیص دهید که در مقالات بعد به ان و ابعاد ان و تحلیل ان خواهیم پرداخت.

دکتر مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *