ترک سیگار

ترک سیگار

ترک سیگار

چه کار کنیم تا سریعتر سیگار را ترک کنیم؟

یکی از عادتهای ناشایست و بد در هر انسانی استعمال انواع مواد دخانی است.

برخی از افراد نا آگاهانه نیکوتین را برای بدن ضروری می دانند البته که این باور غلط است برخی هم یک یا دو یا ده سال سیگاری بودن را دلیل می آورند، اما پدر بزرگ من بعد از ۷۰ سال سیگار را ترک کرد و بخاطر عوارض سیگار در نهایت فوت نمود.

در این مقاله از فردی که خود مدتی در دام سیگار بوده و به عنوان یک رفتار شناس و فردی که زبان بدن را سالها است مورد بررسی و کنکاش قرار می دهد مطالبی را خواهید خواند.

اولین قدم برای ترک سیگار و قلیان که به مراتب از سیگار بدتر است خواستن واقعی شما است از ته دل بخواهید و مطمئن باشید که می شود مخصوصاً که فقط با زبان اتفاق نیفتد حتماً بنویسید آری بنویسید، من می خواهم سیگار را ترک کنم  و هی با خود این مسئله را تکرار فرمائید.

دومین مسئله این است که افرادی را حائل کنید به همه بگوئید من از امروز یا از … سیگار را ترک می کنم این عادت زشت را برای همیشه ترک می کنم، می دانید که حداقل بخاطر این افراد هم که شده دیگر روی کشیدن سیگار را نخواهید داشت بماند شاید همین افراد بعداً شما را بسیار اذیت کنند اما این خود می تواند نقطه عطفی باشد در ترک سیگار.

سوم از ترک کردن و شکست خوردن نترسید نویسنده هم بارها در ترک سیگار و قلیان شکست خورد، اما بالاخره موفق شدم این مسئله را از تمام زندگیم برای همیشه و حساب شده پاک کنم و الان حس بهتری دارم و سلامتیم بیشتر شده است.

باید اذعان نمود که وقتی شما به چیز و یا رفتاری خاص عادت می کنید ترک آن بسیار دشوار است. اما سیگار فقط یک عادت ساده نیست بلکه یکی از اعتیاد آورترین مواد عصبی است و در عملکرد بدن اعتیاد شدید ایجاد می کند. نیکوتین به علت شباهت بسیار بالا به استیل کولین می تواند در بدن جای این انتقال دهنده را بگیرد و بدن به وجود آن شدیداً عادت کند.

اما اصلاً اعتیاد چیست و به چه معنی است؟

اعتیاد عبارت است از وابستگی شدید به هرچیزی و یا… مانند اعتیاد به خوردن زیاد و یا خوردن نمک قند و یا تنقلات وچربی و یا…، اعتیاد به شبکه های اجتماعی و یا اعتیاد به کشیدن و استعمال مواد دخانی و حتی انواع افیون ها و … برخی اعتیاد را فقط به مواد مخدر می دانند اما اعتیاد به مصرف داروهای خواب آور یا انواع مسکنها هم خود نوعی اعتیاد است و شاید الآن رفتن داخل تلگرام یا اینستاگرام نوع پیشرفته تر اعتیاد حاد جوانان ما است.

در ابتدا باید خاطر نشان کرد که ترک سیگار در عین حال که سخت است به نظر من بسیار هم ساده است استعمال تنباکو یک اعتیاد جسمی و یک عادت روانی بوده و کاملاً دو جانبه و چند جانبه شما را درگیر نموده است.

شاید بد نباشد که نتایج تحقیقات جدید را برایتان نقل کنم که محققین کشف نموده اند که مردان و زنان سیگاری آن قدر که از نظر روانی و ذهنی دچار وابستگی حاد می شوند از نظر جسمی به آن وابستگی پیدا نمی کنند یعنی شما فکر می کنید گم گشته دارید بی سیگاری دارم میمیرم  یا مردم صبح تا حالا سیگار نکشیدم و یا…این تکه کلام سیگاری ها است.

شاید بخاطر همین ذهنیت سازی عمیق در روح و روان ما بهترین و برترین قدم اول مربوط به ترک اعتیاد روحی و روانی است ترک ناگهانی سیگار که از آن به cold turkey یاد می شود نه تنها مفید نیست بلکه احتمال ناموفق بودن آن بسیار زیاد است. البته من در این مورد هم بسیار موفق بودم شاید بخاطر ان باشد که من مدتها قبل از ترک با نفرت هر سیگار را خاموش می کردم و با تکیه بر ذهنیت سازی بر سلامتی خود و اتلاف منابع مالی خود را برای ترک آماده نموده بودم.

طراحی و برنامه ریزی یک پلن مدون کار را شرو ع فرمائید و خودآگاهی برای کسب موفقیت لازم است و شناخت کامل ابعاد یک مسئله کمک شایانی به حل مسئله و در نهایت ترک همیشه دخانیات خواهد داشت.

پرسشهای اساسی برای ترک سیگار

شما چه زمانی سیگار می کشید؟ و چرا سیگار میکشیم؟
آیا تکنیک، روش های درمانی و یا فعالیتی وجود دارد که بتواند به شما در آن شرایط خاص کمک نموده و جایگزین کرد؟
آیا قبل و بعد از هر وعده غذایی نیاز به کشیدن سیگار دارید؟
آیا در جمع سیگار می کشید؟
آیا اعتیاد شدید به کشیدن سیگار دارید (مثلاًً بیش از یک پاکت در روز)، یا فقط روزی یکی یا دو سیگار می کشید؟
آیا وقتی استرس دارید یا افسرده و غمگین هستید سیگار می کشید؟
آیا فعالیت، افراد یا محیط خاصی شما را ترغیب به سیگار کشیدن می کند؟
آیا سیگار کشیدن شما با عادات دیگری همراه است و تناسب اندام دارید ؟
آیا شما جزو افرادی هستید که موافق هیپنوتیزم و طب سوزنی هستند؟
آیا شما علاقه مند صحبت با درمانگر یا مشاوره در مورد عادات تان مانند سیگار کشیدن هستید؟

دیگر شما تقریباً هم اکنون می دانید چرا چگونه و چطور سیگار می کشید البته اگر زیاد روی آن فکر کنید و الکی و تند تند به سوالات جواب ندهید بهتر است.

این خودآگاهی به شما بسیار کمک می کند تا در برنامه ریزی آتی  برای ترک سیگار دچار مشکل نشوید و احیاناً راحت تر سیگار را ترک فرمائید.

به عنوان مثال می توانید خوردن تنقلاتی مانند تخمه آفتاب گردان، پسته یا میوه را جایگزین کشیدن سیگار کنید و بعد از هر وعده غذایی به خود یادآور شوید که قرار است بعد از صرف غذا، میوه میل کنید. بعد از پاسخ به سوالات بالا به مرحله بعد می رویم.

در این مرحله شما نیاز به طراحی برنامه “ترک سیگار” دارید:
– یک زمان بندی مشخص برای این کار در نظر بگیرید. مثلاً شما در ۱۰ روز آینده برنامه ترک خود را عملی خواهید کرد. این زمان به شما فرصت می دهد تا خود را برای این کار آماده کنید اما باید در نظر داشت که این زمان اگر خیلی طولانی باشد انگیزه تان از بین رفته و اراده تان سست می شود.

– به افراد خانواده، دوستان و همکارتان اعلام کنید که قصد دارید برنامه ترک سیگار خود را اجرایی کنید. به آن ها بگویید که شما نیاز به حمایت و تشویق دارید. حتی می توانید برای این کار به دنبال یک همراه مناسب بگردید تا هر دو با هم این برنامه را دنبال کنید.

– شرایط آتی را پیش بینی کنید و برای مقابله با آن ها از هم اکنون برنامه ریزی کنید. معمولاً افراد در سه ماهه اول ترک سیگار مجدداً به کشیدن سیگار روی می آورند. از الآن خود را برای این چالش بزرگ مهیا کنید.

– همه محصولات مربوط به تنباکو و نیکوتین را از محیط زندگی خود، اتومبیل و محیط کارتان حذف کنید؛ کبریت، فندک، پاکت خالی سیگار، حتی عکس هایی که در آن ها در حال کشیدن سیگار هستید. در صورت امکان اتومبیل، مبلمان، فرش و کلیه لباس هایی را که بوی سیگار می دهند شسته و با مواد معطر بوی سیگار را از آن ها بزدایید.

آمار مربوط به مصرف سیگار تکان دهنده است.
– از یک پزشک و مشاور برای این امر خطیر یاری بگیرید. در موارد اعتیاد شدید و سنگین گاهی مصرف دارو برای رسیدن به نتیجه مطلوب مورد نیاز است.

– در کنار همه این راهکارها از ورزش غافل نشوید. یک برنامه ورزشی روتین می تواند انگیزه خوبی برای ترک سیگار باشد. برای این که بخواهید ورزشکار موفقی باشید باید بدن سالمی داشته باشید و جسم سالم با کشیدن سیگار و عوارض مخرب ناشی از آن در یک راستا نیست.

– و نکته آخر این که می توانید به خودتان جایزه بدهید مثلاً به ازای نکشیدن هر نخ سیگار یک بستنی یا یک پک آجیل برای خودتان خریداری کنید و یا پول هر نخ سیگار را کنار بگذارید و با پس انداز و برنامه ریزی یک فعالیت مفرح و هیجان انگیز به خودتان یادآور شوید که می توان به جای عادت ناپسند و مضری مانند سیگار کشیدن تفریح های سالم و هیجان انگیزی را جایگزین کرد.

قطعاً همگان به مضر بودن سیگار اذعان دارند اما متأسفانه روز به روز بر تعداد افراد سیگاری افزوده می شود. فقط در آمریکا روزانه ۳۲۰۰ فرد زیر ۱۸ سال برای اولین بار به سیگار لب می زنند و ۲۱۰۰ جوان جزو افرادی اند که روزانه سیگار می کشند. تقریباً در همه جای دنیا از هر ۱۰ نفر سیگاری ۹ نفر اولین سیگار خود را زیر سن ۱۸ سال کشیده اند و این لزوم آگاهی و اطلاع رسانی درباره مضرات سیگار در سنین پایین را اثبات می کند. در دنیا حدود ۱۶ میلیون نفر در اثرات کشیدن سیگار دچار بیماری اند و طبق آمار منتشر شده عمر افراد سیگاری حدودا ۱۳ تا ۱۴ سال کم تر از افراد غیرسیگاری است.

لطفا همین الآن سیگار را ترک فرمائید

مرگ ناگهانی و انواع سرطان ها ، سکته قلبی و مغزی پیری زود رس و بیماریهای گوارشی و مهمتر از همه بد بویی که همه را از شما فراری می دهد در افراد سیگاری چندین برابر افراد معمولی است. طبق تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا، افرادی که در اثر مصرف دخانیات، به ویژه بخاطر کشیدن سیگار جان خود را از دست می دهند،  بسیار بیش تر از آمار مرگ و میر افراد مبتلا به ایدز، معتادان به مصرف الکل، تصادفات وسایل نقلیه موتوری و جراحات با سلاح گرم است. با این اوصاف هنوز بسیاری از مردم سیگار می کشند باید به جوانترها هشدار بدهم که عدم باروری مرد و زن و یا بدنیا آمدن فرزندان ناقص و یا کم توان ذهنی و … هم جزو عوارض رایج دخانیات است پس با دانستن این موارد و با کمک این موارد بالا همین الآن سیگار  را برای همیشه ترک کنید موفق باشید.

مازیار میر مشاور و تحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *