استفاده از تجربیات افراد در مذاکرات تلفنی

مذاکرات تلفنی

یک تجربه مهم در مذاکرات تلفنی

بعنوان یک مدرس حرفه ای مذاکره دو دهه است که در مورد شیوه های صحیح و حرفه ای مذاکره و زبان بدن و مخصوصاً برای آموزش زبان بدن به اصناف مختلف می پردازم باید اذعان کنم آموزش مذاکرات تلفنی خود مهمترین بخش آموزش برای مدیران و کارشناسان فروش است.

این حلقه مفقوده در مذاکره آنقدر مغفول واقع شده که رفرنس های ایرانی فقط به ترجمه کوتاه از منابع خارجی پرداخته و تحقیق و یا تجربه ای گمتر بیان و ارائه شده است.

بعنوان مولف حرفه ای مقالات پیرامون زبان بدن و کارکرد آن در مذاکره تلفنی از شما تقاضا میکنم حتما در این خصوص از کتاب های زبان بدن استفاده کنید و کتاب زبان بدن ایرانی می تواند اطلاعات متعددی را در این خصوص بشما ارائه می کند.

ما در این مقاله اشاره کوتاهی داریم به این مهم و مطالب حاشیه ای و در کنار آن تجربیات پیشکسوتان و بزرگان و در نهایت برخی دستاوردهای خارجی که در ایران هم آزمون خود را پس داده باشند.

داستان واقعی؛

فردی به شرکت وسایل برقی تلفن کرد وصدای زنی را شنید که با سردی پاسخ داد: کِی وبی. مشتری گفت : عذر می خوام وزن دوباره باهمان جدیت و با حالتی کاملاً بی جذبه گفت: کِی وبی. مشتری مکثی کرد وسپس با ملایمت پرسید : چرا نمی گویید صبح بخیر؟

سکوتی برقرار شد. سپس مشتری گفت : شما صدای زیبایی دارید ،دوست داشتم صبح بخیر گفتن شما را بشنوم. هنوز سکوت برقرار بود: حالا امکان دارد بگویید؟ باز هم سکوت و بالاخره گفت: صبح بخیر.

تاثیر پاسخ منشی قابل توجه بود. در آن موقع صدا و حالت او کاملاًدوستانه بود؛ در حقیقت، لبخندی در صدایش بود.

مشتری پاسخ داد: عالی بود، متشکرم. شرکت «کِی وبی» به خاطر تأثیری که پاسخ دوم منشی برآن مشتری گذاشت. تصمیم گرفت که از آن پس به جای «کِی وبی» به مشتریان بگویند:«صبح بخیر».

لبخند زدن، چه کار کوچکی بود، اما چه تفاوتی ایجاد کرد. فراموش نکنید از پشت تلفن لبخندی که درصدای شماست می تواند شنیده و احساس شود. شنونده نباید لبخند بزند، بلکه شما باید لبخند بزنید.

مازیار میر مشاور وتحلیلگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *