برخورد فروشندگان حرفه ای با مشتریان

فرو شندگان حرفه ای چگونه با افراد منفی و منتقد برخورد می کنند؟

قسمتهایی از درسهای اصول نوین فروش ویژه مدیران و کارشناسان فروش ویژه مجتمع بزرگ سرای ابریشم ویژه برند های برتر فرش ماشینی ایران

یک فروشنده حرفه ای و یا یک مدیر و یا یک دانشجو یا یک خانم کارگر یا کارمند و یا حتی یک زن خانه دار در هر حالتی و هر عنوانی به هنر برخورد با افراد سخت نیاز دارید مخصوصاً وقتی قرار است به آنها مطلبی را بگویید یا فروش داشته باشید پس خواهش می کنم به خواندن ادامه دهید تا پرده برداری از هنر رفتار و فروش با افراد سخت را فرا بگیرید.

بیشتر فروشندگان  اولین واکنشی که به یک فرد منفی و منتقد  نشان میدهند این است به شدت هرچه تمام تر دفاع از خود و یا بدتر از آن، حمله به فرد منتقد را بصورت افراطی در دستور کار خود قرار می دهند. و به تنها چیزی که توجه ندارند اصل مسئله است و حاضر نیستند حتی برای دقایقی به اشتباه یا رفتاری که منجر به این انتقاد شده است فکر کنند و با تمام قوا تلاش می کنند که هر طور شده یک مقصر حتی بیگناه پیدا کنند تا اشتباه و رفتار زشت و ناشایسته خود را به گردن آن بنده خدا بیندازند.

خانمی نقل میکردند یکی از شیرینی فروش های معروف در تهران که البته هیچ نماینده ای ندارد جوری با مشتری رفتار میشه که انگار مشتری متهم با اعمال شاقه است.

همیشه مشتری تا از فروشنده و فروشگاه انتقادی می کند. طرف مقابل سریع و بصورت اتوماتیک تقصیر را گردن دیگری یا هرکس دیگری که بشود بار گناه را به گردن او انداخت می اندازد.

اینگونه افراد در واکنش های بعدی ممکنه کمی کوتاه بیایند و تا حدودی اشتباه خود را بپذیرند اما بازهم سرسختانه تلاش می کنند که برای خود در این اشتباه رفتاری شریکی بسازند یا پیدا کنند اینگونه افراد باید بدانند با این که انتقاد می‌تواند ناراحت ‌کننده باشد و روحیه را تضعیف میکند، اما می‌توان از دیدگاهی مثبت هم به آن نگاه کرد: انتقاد نشانه صداقت مشتری و یا طرف‌ مقابل است و می‌تواند ما را به سمت عملکردی بهتر و پر بار تر راهنمایی کند. و شاید بخاطر همین مسئله است که در اروپا مشتری را پادشاه خود می دانند و همیشه در دستورالعملهای خود می نویسند زنده باد مشتری ناراضی.

انتقاد در بیشتر موارد می‌تواند فرصتی برای پیشرفت و نوع آوری باشد و این به هیچ عنوان یک تهدید نیست بلکه در بیشتر موارد یک فرصت ناب است.

حالا شما از این به بعد چطور با انتقادات مشتریان و مشتریان منتقد یا دیگران برخورد می کنید؟

دکتر سید مازیار میر  ۲۰ دی ماه ۱۳۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *