برترین وکلای جهان قسمت اول

برترین وکلای جهان

به عنوان یک مشاور و مدرس حرفه ای فنون دفاع برای خانواده بزرگ حقوق دانان کشور، سالها است به دنبال مطالعه و تحقیق روی جذب و اقناع موکل و قضات از منظر وکلای محترم هستم در این راستا به وحدت رویه های بیشمار داخلی و خارجی مراجعه نموده و برخی نکات را بسیار بسیار مفید یافتم که از همین رو  و در این قسمت  مقاله ای از اشپیگل را برایتان نقل می کنم و سپس معرفی پولساز ترین وکلای جهان را مروری اجمالی خواهیم داشت.

وکلایی که با زبان خود پول چاپ می کنند. دستمزد گرانترین وکیل جهان ساعتی ۳ میلیون تومان است ما کجا هستیم و چرا؟ پول بابت برند شخصی و معروفیت یا علم و یا … توصیه میکنم مجموعه مقالات پیرامون وکیل و وکالت را بخوانید؟ چقدر با تکنیکهای پیشرفته جذب و اقناع موکل قاضی و برندسازی شخصی خود آشنا هستید؟

عجیب نیست که در سراسر دنیا نیز همانند کشورمان دو رشته حقوق و پزشکی دو رشته پرطرفدار است. چرا که تقریباً در تمام دنیا این دو رشته جزو پول ساز ترین شغل ها محسوب می شوند. ارزش دارایی بسیاری از وکلای جهانی میلیون ها دلار برآورد شده است و به همین خاطر با انتخاب سایت «wonderslist»به سراغ برخی از آن ها رفتیم:

بنجامین سیویلتی یکی از وکلای آمریکایی است که از سال ۲۰۰۵ به شهرت رسید. او اکنون برای هر پرونده نزدیک به ۳۰۰ هزار دلار دریافت می کند. آلبرت استاینز دیگر وکیل مشهور آمریکایی است که ۹۹ درصد پرونده های طول دوران وکالت خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است. او بابت هر پرونده ۱۲۰ میلیون تومان دریافت می کند و تاکنون میلیون ها دلار از این راه به دست آورده است. نکاتی بسیار مهم در این زمینه وجود دارد که مهمترین آنها زبان بدن استثنایی و حرفه ای این وکلا و حقوق دانان است.

«خواهش می کنم مراجعه فرمائید به کتاب فن دفاع حرفه ای برای وکلایی دادگستری و زبان بدن»

ورنان جردن یکی دیگر از کسانی است که جزو گران قیمت ترین وکلای جهان محسوب می شود. او از دانشگاه هارواد فارغ التحصیل شده است و ارزش درآمد خالص او ۱۲ میلیون دلار برآورد می شود. جان برانکا که به نظم و رعایت اصول اخلاقی شناخته شده از دانشگاه کالیفرنیا مدرک خود را دریافت کرده است و پیش از دریافت مدرک حقوق موسیقی دان بوده است. طبق برآوردهای انجام شده درآمد خالص او بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان است.

جو سگال دیگر وکیل گران قیمت دنیا، وکیل حوزه فوتبال است و درآمد خالص او بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود. رابرت شاپیرو وکیل یک فوتبالیست آمریکایی است و در سال ۱۹۴۲ به دنیا آمده است. درآمد خالص او بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است. حال که بااعداد و ارقام درآمد این وکلای عزیز آشنا شدید بد نیست سراغ معروفترین وکیل جهان برویم که متأسفانه چند سالی است از این دنیا رفته اند این مصاحبه مربوط به چند سال پیش و به نقل از اشپیگل  و چاپ روزنامه اعتماد است…

ژاک ورژس در نهمین دهه عمر خود به عنوان سرشناس ترین و البته از دید بسیاری، بدنام ترین وکیل مدافع دنیا همچنان اصول اخلاقی غیرمتعارف خود را دنبال می کند. ورژس می گوید اگر قرار باشد بین دفاع از یک گرگ و یک سگ یکی را انتخاب کند قطعاً گرگ را انتخاب می کند، به خصوص اگر آن گرگ زخمی هم باشد. او حاضر بود از آدولف هیتلر در دادگاه احتمالی دفاع کند و جالب تر اینکه عنوان می کند حتی اگر جرج بوش هم به دادگاه جنایتکاران جنگی فراخوانده شود می تواند از او دفاع کند. در پرونده های ورژس متهمانی با انواع گرایشات سیاسی دیده می شوند و او همواره تأکید کرده است به عنوان یک وکیل یا هیچ پروندهایی را قبول نمی کند یا اینکه به بهترین شکل از موکل خود دفاع می کند.

سال ۲۰۰۷ فیلمی مستند به نام «وکیل مدافع ترور» به کارگردانی باربت شرودر درخصوص زندگی شخصی و کاری ورژس ساخته شد و او در برابر دوربین این کارگردان به دفاع از اعتقادات خاص خود در زمینه فلسفه زندگی و مفهوم انسانیت پرداخت. ورژس هم اکنون در ۸۳ سالگی همچنان با هیجان از تجربیات خود سخن می گوید و این بار در گفت و گو با اشپیگل آلمان در بحثی چالشی با خبرنگار این نشریه همچنان به طرزی نامتعارف از موکلان بدنام خود به نوعی دفاع می کند و بسیاری از آنها را انسان هایی قابل ترحم و معمولی معرفی می کند.

– با نگاهی به پرونده کاری شما، این سوال مطرح می شود که آیا شر و بدی واقعاً شما را به خود جذب می کند؟

طبیعت وحشی است؛ غیرقابل پیش بینی و زندگی به طرزی مخوف بی معنی و احمقانه. به نظرم یکی از نکاتی که باعث تمایز بین انسان و حیوان می شود، قدرت سخنوری انسان و توان او در توصیف شر است و همچنین قدرت ارادی انجام شر و بدی. جنایت یکی از سمبل های آزادی انسان است.

– اما این دیدگاه خیلی خشن و توام با بدگمانی است…

اما کاملاً حقیقت دارد.

– شما از برخی از بزرگ ترین جنایتکاران دنیا طی چندین دهه اخیر دفاع کرده اید تا آنجا که در دنیا به نام وکیل شیاطین مشهور شده اید. واقعاً دفاع کردن از افرادی مثل کارلوس یا کلاوس باربی چه احساسی را در پس خود نهفته دارد؟

عقیده دارم که هرکس صرف نظر از اینکه چه اقداماتی انجام داده است، این حق را دارد تا به صورت عادلانه و در شرایط منطقی از خود دفاع کند. دیدگاه عمومی در مورد این افراد این است که بلافاصله پس از شنیدن نام و اعمال شان لقب هیولا دریافت می کنند. اما واقعاً هیولایی در کار نیست چون هیچ پدیده و عقیده یی به طور کامل و ذاتاً «شر» نیست. افرادی که من از آنها دفاع کردم انسان بودند و هستند. انسان هایی با دو چشم، دو دست و دارای احساسات خاص. درست مثل انسان های دیگر و شاید همین موضوع باشد که آنها را بسیار شیطانی جلوه می دهد.

-منظور شما از این حرف چیست؟

اینکه تمام جنایتکاران هم در عین، چهره خشنی که دارند همانند سایر انسان ها و گاهی حتی بیشتر از بسیاری احساساتی هستند. همان هیتلر هیولا که از آن نام می برند سگ خود را بی اندازه دوست داشت و با اطرافیان نزدیک خود بسیار مهربانانه رفتار می کرد. جالب ترین نکته یی که باید در خصوص این افراد دانست این است که به چه دلیل آنها به چنین جنایات وحشتناکی دست زده اند. هدف اصلی من از قبول وکالت چنین افرادی روشن کردن زوایایی است که کسی از آنها اطلاعی ندارد. وکالت خوب نوعی هنر است. بیان صحیح و چینش درست اجزا، درست مثل یک نمایشنامه از شکسپیر…

به عنوان یک محقق و مشاور انگیزشی طی سالهای گذشته به این نتیجه رسیدم که برترین وکلای ایران و جهان آنانی که سالها است از بین ما رفته اند و چهره در خاک کشیده اند از انگیزه فوق العاده ایی برخوردار بوده اند تا آن حد که هیچ سدی جلوی رویشان را باور نداشته و روز و شب به بالا بردن انگیزه و توان علمی و عملی خود با تکیه بر مطالعه و افزودن بر علم و مهارتهای ثانویه پافشاری نموده اند و از شما حقوق دانان جوان نیز به عنوان حامیان این میراث ارزنده همین انتظار می رود.

همیشه به یاد داشته باشید که :

(( هیچ چیز و هیچ کس  و هیچ رفتار و گفتاری آنگونه که به نظر میرسد نیست. پس بسیار مراقب باشید. – کتاب زبان بدن ایرانی))

 مازیار میر مشاور و تحلیلگر 

Mazyar Mir professional consultant and analystd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *