بازاریابی فوق حرفه ای

مثل یک فوق حرفه ای بازاریابی کنیم

هوالاول

مثل یک فوق حرفه ای بازاریابی کنیم
عامل مهم تمام پیروزیهای یک برند یا یک محصول و یا یک استارتاپ یا حتی یک کارآفرین فقط و فقط به بازاریابی و در نهایت فروش آن بستگی دارد.
شما با قویترین برند با بهترین محصول و با بهترین منابع انسانی و بالاترین نرخ سرمایه در صورتی که برنامه بازاریابی دقیق، هوشمندانه و هدفمندی را نداشته باشید محکوم به شکست خواهید بود.
مواردی که در این مقاله قصد بیان آنرا دارم تمام ناشی از سالها کار در بازار به شدت متلاطم ایران است ذکر این نکته را بر خود واجب می دانم این مقاله را بخاطر افتخار شاگردی جناب دکتر روستای بسیار عزیز و همچنین جناب دکتر بلوریان دانسته و می دانم و همیشه از خداوند سلامتی و تندرستی را برای این عزیزان مسئلت می نمایم.
من در این مقاله سراغ کتابهای پیتر دراکر یا برایان تریسی یا فیلیپ کاتلر نرفته ام و اعتقادی هم به برنامه های از پیش تعیین شده و نرم افزارها هم به هیچ عنوان ندارم قصد من به اشتراک گذاشتن تجربیات ۲۰ ساله گذشته خود با کارآفرینان جوان و جویای نام و سود است که در این بازار به شدت متغییر و تحریم و… سخت تلاش می کنند و از این حقیر مشاوره می خواهند.
خانم دانشجوی جوانی با من دیر وقت تماس گرفت و هرچند ساعت مناسبی نبود اما دیدم این خانم سراسر آتش کار و ایده و… است اما بخاطر عدم مشاوره درست و یا شاید هم مشاوره غلط راه را به اشتباه رفته بود کارهایش با آزمایش و خطا پیش رفته بود و همیشه هم غلطها را آزمایش کرده بود چرا که غلطها نمونه بهتری بودند برایش و…
اولین درس برای بازاریابان و بازاریابی حرفه ای این است که…
(نادان ندانست و نپرسید و دانا می دانست بازهم می پرسید ) ضرب المثل ایرانی
بپرسید بپرسید و بازهم بپرسید و همیشه چندین مشاور فعال و امین و صدیق داشته باشید.
درس دوم شناسایی شناسایی و بازهم شناسایی شما در جبهه جنگ هستید تانکها و پیاده ها و توپ ها دائماً در حال جابجا شدن هستن شما هر روز توسط هواپیماهای رقیب در حال تخریب هویتی و کیفتی در نزد مشتریان هستید باید قیمت بازار را و نوسانات و اخبار سیاسی ۵+۱ را در اختیار داشته باشید به خاطر داشته باشیم دیده بانی و اطلاع درست گرفتن از رقبا فقط به دانه درشتها نیست ریزها هم برای خود محلی از اعراب هستند و همچنین اطلاعات دقیق مجموعه شما و ضریب نفوذ، میزان نفوذ، آمار عملکرد فرد به فرد و گروه به گروه و ضریب رسیدن به اهداف شما در چه سطحی است و بهره وری در چه حدی است. باید تجزیه و تحلیل شود و جلوی روی شما باشد.

نکته مهم :
در مقالات قبل خیل عظیم دانشجویان یا صاحبان کسب و کارهای کوچک به من خرده گرفته بودند که حرفهای من برای شرکتهای بزرگ و… است
نه دوستان به هیچ عنوان این مسئله صحت ندارد مدلهای موفق من برای شرکت دو سه و یا… نفره شما هم می تواند کاملاً عملیاتی و جذاب باشد من این کار را واقعاً انجام داده ام شما میتوانید برای ارائه مدلهای موفق وعملیاتی, و مشاوره با بنده مکاتبه فرمائید تا شمارا راهنمائی کنم.
درس دوم این است که در دفتر و اطاق محل کارتان نشستن کاری برای شما انجام نمی دهد شما باید ارتباطات خود را افزایش دهید چند نفر هستند که خوب در ایران کتابها و مقالات برایان تریسی را کپی می کنند و سپس بنام خود در قطعات کوچک مطرح می کنند یکی از همین طرحهای برایان تریسی نوشتن است البته من در این زمینه ایده خود را دارم و آن این است به چالش کشیدن مقاله بنده یا دیگران در هر مکانی روزنامه ها شبکه های اجتماعی وبلاگها و سایتها این باعث میشود علم عملی شما به شدت افزایش یابد مخصوصاً مسائل برایتان جابیفتد ضمن اینکه با طیف عظیمی آشنا شوید نظرات مفید نه نظرات …
و در مرحله بعد، پس از مطالعه و فهم و اجرای دستورات حداقل صدها کتاب بازاریابی رفرنس و نیل به موفقیت خود شروع به ارائه مقاله و کتاب بر اساس تجربیات شخصی خودتان بنمائید. توروخدا مثل بعض افراد کپی کاری نکنید آن وقت کسی نمی خواند و در این لفافه بازاریابی کنید بازاریابی پنهان.
درس سوم به قانون ۲۰ ۸۰ یا اصل پرتو بیشتر از همیشه توجه کنیم بازارهای اصلی را پیدا کنیم و افعال اصل خود را متوجه کنیم روی این نقاط مطمئن باشید این اصل در بازاریابی بیشتر از همیشه اثر خود را به شما نشان می دهد و اثر آن کاملاً فوری است و همیشه برای شما چند مشتی تو صف آماده قرار می دهد برای انعقاد قرار داد. شما همیشه در صف چند مشتری دارید مثل صف خریدهای بورس!
پیوسته به یاد داشته باشید مشتریان شما چیزی را که شما بفروش میرسانید، نمی‌خرند،‌ بلکه آن‌چه را که برای آنها برطرف کننده نیازی است و یا سود به دنبال خود داشته باشد، خریداری می‌کنند.

درس چهارم همیشه نیم نگاهی به مشتریان رقبا داشته باشید و چرا آنها جذب رقبا شده اند و آنها چه مزیتهای رقابتی دارند که شما از آن بی یا کم بهره بوده اید.
شعار شرکت شما باید این باشد که مشتری پادشاه ما است و بنابراین باید او را توی هوا زد.
همیشه شرکت خود را مقید کنید به انجام اصولی به منظور اکرام مشتری فراتر از نیاز و از این مسائل به همراه کل عملکردتان در برنامه های بازاریابی به عنوان مزیت رقابتی کاملاً متمایز نهایت استفاده را بنمائید.
کنید به آن‌چه که می‌گویید پای‌بند باشید و به آن عمل کنید. به یاد داشته باشید مزیت زمانی معنا پیدا می‌کند که در ذهن مشتری نقش ببندد، نه ذهن شما. مشتری و موکل شما چیزی را که شما می‌فروشید، نمی‌خرد،‌ بلکه آن‌چه را که برای او سود به بار می‌آورد، خریداری می‌کند.

درس پنجم در بازاریابی پیشرفته پیوسته از جدیدترین منابع تکنولوژیک استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید سخت افزار و نرم افزارهای خود را مثل وب سایتتان را در یک دوره زمان کوتاه بصورت کلی با یک دیزاین جدید و ایده های جدید با جدیدترین مطالب به روز رسانی کنید.
خود را به روز رسانی کنید و همیشه با گرمی و با هیجان و با انرژی کامل سخن رانی کنید پرزنت کنید و ایده بدهید و سعی کنید تیم خود را با بهترین شعارهای انگیزشی و بهترین نوع تشویق به روز رسانی کنید
هر روز ارزیابی کنید شما باید همیشه در حال ارزیابی باشید ارزیابی عملکرد تیم شما در بازاریابی و بازار سازی بزرگترین وظیفه شما است.
درس ششم همیشه دارای حداقل سه یا چهار برنامه بازاریابی قوی داشته باشید و در یک پروسه زمانی آنها را امتحان کنید و هر مورد را به تفکیک ارزیابی جزئی و یا کلی بکنید و در نهایت از یکی یا تلفیق همه آنها استفاده کنید و به یاد داشته باشید شما باید یک نیروی واکنش سریع باشید که هر روز به روز رسانی میشود تیم قوی و استدلال گر و آینده نگر یک نیروی راهبردی است که در فاکس و یا زیراکس سالها پیش و مدلهای جدید آن شرکتهای پیش روی امروزی در حال بهترین نتیجه در بازار رقابتی کنونی است.
درس پایانی باید همیشه مطابق برنامه خود پیش بروید و همچنین مطابق برنامه زمان بندی به پیش بروید و سعی کنید از برنامه خود عقب نیفتید و هر روز در حال برنامه ریزی و اصلاح برنامه هایتان باشید فراموش نکنید اختصاص ۱۰% از کل زمان شما به برنامه ریزی و اصلاح برنامه هایتان تا ۹۰% به افزایش راندمان شما کمک می کند و این تفاوت در فروش و عملکرد مجموعه شما کاملاً ملموس خواهد شد و شما باید فقط بفروشید بفروشید و بفروشید.

مازیار میر مشاور و تحلیل گر

Mazyar Mir professional consultant and analyst

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *