بازاریابی به روش اصغر فرهادی

بازاریابی به روش اصغر فرهادی

کسب جایزه اسکار اقای اصغر فرهادی یکی از افتخارات بزرگ هنری امسال بود اما رازهای بازاریابی به روش فرهادی از دید من به عنوان یک مشاور انتخاباتی و کسب و کار که دو دهه به این کار اشتغال دارم هرگز پنهان نمانده این مقاله اشاره کوتاهی دارد به رمز و رازهای اصغر فرهادی در فیلمسازی و کاربرد آن دربازاریابی. فیلمی که دنیا را فتح کرد.

آلبرت اینیشتین می گوید علم از تجربه و تجربه از طول مدت زمان نشأت می گیرد و فکر میکنم استفاده از تجربیات دیگران و مخصوصاً تجربه عمیق و درک فرهادی توانست او را به جایگاه امروز برساند.

هرچند من در کلیات این فیلم و داستان آن مشکل دارم اما این چیزی از قدر و قیمت و مزایای این فیم کم نمی کند اما موفقیت عظیم این فیلم و رویه آن دست مایه خوبی برای این مقاله شد من افتخار اکران خصوصی این فیلم را داشتم و یکی از منتقدان این فیلم هم بوده و هستم اما باز هم این مسئله چیزی از قدرتهای این کارگردان بزرگ کشورمان کم نخواهد کرد .

باید اذعان نمود که در کسب و کار به قول جابز و گیتس افقی و یا عمودی کار درست به موفقیت ختم خواهد شد اما نکته مهم رسیدن به موفقیت در طول مدت زمان است.

این مقاله به صورت تخصصی به مواردی می پردازد که اصغر فرهادی و اثر او را به یک موفقیت عظیم جهانی و داخلی سوق داد این اثر با فروش گسترده خود در سطح جهانی توانست اصغر فرهادی را به یکی از برترین و پر افتخار ترین کارگردانان جهان تبدیل کند در این راه به برخی بایدها و نبایدها اشاره خواهیم نمود.

قدم اول فرصت سازی 

با بسیاری از بازیگران و کارگردانان کشور همکاری نموده و یا در حال همکاری هستم حتی برخی سوپراستارها همه و همه همیشه می گویند هرگز نمی توان یک اثر جهانی ساخت در حالیکه چنین مسئله ایی اصلاً واقعیت ندارد

ممکن است از شرایط این طور به نظر برسد که نمی توان فیلمی با بعد جهانی ساخت یا در این شرایط نمی توان کاری باکیفیت انجام داد. می توان پنداشت که اوضاع سیاسی و اقتصادی نامناسب است آیا در زمان ملی شدن صنعت نفت کسی فکرش را می کرد که در آینده چرچیل بگوید ما ارتش آلمان را به زانو در آورده و شکست دادیم و آنوقت از مصدق شکست خوردند آنهم یک تنه و با دولتی ضعیف و کاملاً ناتوان .

پس هر چیزی ممکن است و کوه الماس با یک کلنگ دیگر قابل دسترسی است.

فکر می کنم مهمترین بخش کار بزرگ فرهادی این بود که وقت را تلف نکرد و از تهدیدها و محدودیت ها حداکثر استفاده را نمود و با روش خلاقانه ای به ساخت فیلمی پرداخت که برای بیننده جذاب بود و بدیع بود و برای اولین بار توانست راه جدیدی ابداع کند و در راه خود هم اول بود و این نکته در بازاریابی بسیار مهم  و حائز اهمیت است.

قدم دوم مدیریت و رهبری 

راسل ایکاف فرقی میان جوامع توسعه یافته و یا در حال توسعه و یا عقب افتاده نمی داند ایکاف همه را در مدیریت و رهبری ارزیابی می کند و این مهم را فرهادی در بازاریابی خود رعایت نموده است فرهادی توانست از مرز موجود گذر کند او فرق میان کلاسیک مدیریت و رهبری که همیشه به آن اشاره می شود را کاملاً درک نموده و متوجه شد که رهبری یک مجموعه هنری علاوه بر مدیریت و کنترل وظایف، تعریف دورنما و ایجاد انگیزه در بازیگران و تولید و ساخت و ارائه آن است.

نکته بسیار مهم و کلیدی فرهادی این است که او دقیقاً تصویر فیلم و مخصوصاً کاری را که مورد نظرش است را برای تک تک عوامل فیلم به صورت کامل توصیف نموده و آنها را به درک و فهم همه جانبه فیلمنامه و موضوع فیلم رهنمون نموده و در این میان از همه توانایی های موجود بهره می برد او ریز بین است و این ریز ببینی در خلق یک کار هنری جهان پسند، او را بیشتر و بهتر رهنمون می نماید.

من باب مثال استفاده از یک گروه نوازنده خیابان با استعداد که در کل برای اولین بار چنین چیزی در جهان دیده شده است کاری  مدیرانه و هنرمندانه که به غنای کار عظمت خاص و قدرت بیشتر و بهتری عطا نموده است.

تمامی علم مدیریت و رهبری را با پیاده کردن تفکر چند بعدی و چند وجهی در کار خود فرهادی پیاده نموده است و این در بازاریابی فرهادی از تولید تا فروش جهانی کار دیده می شود.

قدم سوم ایجاد یک کسب و کار جدید

اصغر فرهادی برای اولین بار در جهان توانست که با خلق یک فیلم مانند خلق یک کسب و کار جدید رفتار کند اما چگونه و چطور؟

فرهادی توانست با کاشتن یک تخم ایده در مغزش و بعد پرورش همه جانبه آن به جایی که امروز تکیه زده تکیه کند آیا شما اینگونه فکر نمی کنید؟

فرهادی یک بیزینس پلن کسب و کار را طراحی می کند او یک طرحی را می نویسد و سپس فیلمنامه را مانند خبرگان بازار توسعه و بهبود بخشیده و کاملا و بصورت همه جانبه آماده می کند.

اویک تیم قوی می سازد و کارش  را با جدیت هرچه تمامتر شروع می کند او نوازنده خیابانی از نیاوران برای کارش انتخاب می کند بهترین ها را انتخاب می کند بدنبال شهاب حسینی می رود که بازیگر حرفه ای است و نه به دنبال بازیگرانی که که فقط اسم بازیگری را بر روی خود دارند و لاغیر و این نکات مهم نشان می دهد اگر در بازاریابی همه جانبه و گسترده و به صورت تفکر چند بعدی فکر کنیم موفقیت ما تضمین شده و اشتباهات ما کاهش پیدا خواهد نمود. آری به عبارت دیگر باید بگویم که اصغر فرهادی مثل یک کارآفرین کار کشته بهترین ها را برای کار خود انتخاب نموده جزئی نگرترین جزئی نگر تاریخ سینمای ایران است و یکی دیگر از دلالیل موفقیت او که هر بازاریابی باید به آن اهتمام ورزد همین است.

قدم چهارم بازگشت به اول

تکنیک خاص دیگر آمادگی بازیگران در فیلم های فرهادی به سبک تئاتر است. در تئاتر دورخوانی و اتود زدن  (بازی کردن موقعیت ها) یک تمرین پایه ای است برای رسیدن به نقش اصلی. کمتر پیش می آید که در سینما گروهی به این شکل برای رسیدن به نقش ها تمرین کند. توجه به مبانی بازیگری و توجه به ریشه های شخصیتی هر نقش باعث می شود کاراکترهای منحصربه فردی در فیلم جلوی چشم تماشاگر جلوه کنند.

در بازاریابی یک اصل مهم و کلی وجود دارد و آن این است که توجه به مبانی و اصول در هر زمینه کاری کمک می کند تا بتوانید خدمات و محصولاتی باکیفیت و البته با اصالت ایجاد کنید.

شاید جالب باشد درباره اصغر فرهادی اولین کارگردان ایرانی که جایزه بزرگ اسکار را نصیب خود کرده این را هم بدانید او شجاعانه و کاملاً مقتدرانه در نیویورک تایمز نامه ای منتشر نموده که با آن مقاله را به پایان می رسانم :

متأسفم که از طریق این نوشته اعلام می‌کنم در مراسم اسکار امسال در کنار دیگر اهالی سینما شرکت نخواهم کرد. در روزهای گذشته علی‌رغم شرایط غیرمنصفانه‌ای که برای ورود مهاجران و مسافران چند کشور به ایالات متحده پیش آمد، همچنان تصمیم بر حضور در این مراسم بود و ابراز نظراتم به رسانه‌ها درباره این شرایط و به هیچ عنوان قصد عدم حضور و یا تحریم مراسم را به نشانه اعتراض نداشتم چون آگاهم که بسیاری از اهالی سینمای آمریکا و اعضای آکادمی مخالف افراطی‌گری و تندروی‌هایی هستند که این روزها بیش از گذشته در حال اعمال است و همان‌گونه که روز اعلام نتایج آکادمی به پخش‌کننده‌ام در آمریکا اعلام کردم به همراه مدیرفیلمبرداری‌ام در این مراسم حضور خواهیم داشت، همچنان تصورم همراه بودن در این اتفاق بزرگ فرهنگی بود.

اما امروز به نظر می‌آید که این امکان حضور با اما و اگرهایی همراه است که برایم به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست حتی اگر برای سفر من به آمریکا استثنایی قائل شوند. پس مایلم آنچه را که قرار بود در فرصت سفرم بیان کنم در اینجا ابراز نمایم.

تندروها علی‌رغم جنگ‌ها و دعواهای سیاسی‌شان در همه جای دنیا، بسیار شبیه به هم به جهان می‌نگرند. آن‌ها برای درک جهان چاره‌ای ندارند جز تقسیم آن به دو بخش ما و دیگران تا همواره با ساختن تصویری هولناک از دیگران، مردم کشورشان را دچار ترس از آن‌ها بکنند. این فقط محدود به آمریکا نیست. در کشور من نیز تندروها اینگونه‌اند. سال‌هاست در دو سوی اقیانوس عده‌ای تندرو تلاششان بر آن است تا از مردم کشور مقابل تصویری غیرواقعی و هولناک بسازند و از تفاوت‌های بین ملت‌ها و فرهنگ‌ها اختلافات، و از اختلافات دشمنی‌ها و از دشمنی‌ها ترس ایجاد کنند.

ترس مردم ابزار مهمی‌ست برای توجیه افراطی‌گری و تندروی صاحبان ذهن‌های بسته. حال آنکه من باور دارم شباهت‌های بین انسان‌ها در روی این کره‌ی خاکی در سرزمین‌ها، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف بسیار گسترده‌تر از تفاوت‌هاست. من باور دارم ریشه بسیاری از خشونت‌های امروز جهان در میان ملت‌ها را باید در تحقیرهای دو سویه دیروزشان جستجو کرد و تحقیرهای امروز ملت‌های دیگر به یقین بذری‌ست برای خشونت‌های فردا.

تحقیر ملت‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت مردم یک کشور پدیده تازه‌ای در جهان نیست و همواره خود زمینه‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی در آینده بوده است. من از این طریق انزجار خود را از شرایط تحمیل ‌شده ناعادلانه‌ای که برای ورود قانونی بعضی از هموطنانم و همچنین مردم شش کشور دیگر به ایالات متحده در حال اعمال است ابراز می‌کنم و امیدوارم این شرایط منجر به شکاف بیشتر بین ملت‌ها نشود.

شاید جملات پایانی پیام ویدئویی اصغر فرهادی به برنامه‌ی UTA که جمعه عصر برگزار شد، پایان مناسبی برای این تبریک باشه:

I hope this unity will continue and spread to fight other injustices.

Filmmakers can break stereotypes around the world by turning their cameras to capture shared human qualities.

امیدوارم این اتحاد ادامه و توسعه پیدا کند و مبارزه با سایر بی‌عدالتی‌ها را هم در بربگیرد. فیلمسازان با استفاده از دوربین‌هایشان و ثبت اشتراکات انسانی، می‌توانند سایر استریوتایپ‌ های موجود در سراسر جهان را نیز بشکنند…..ادامه دارد.

مازیارمیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *