اژدهای فروش – خانمهای مدیر حرفه ای

اژدهای فروش _خانمهای مدیر حرفه ای چگونه  رفتار می کنند؟

بنام خداوند بخشنده و مهربان

از سلسه درسهای اژدهای فروش

خانمهای مدیر حرفه ای چگونه رفتار می کنند؟

حتماً این مثل را شنیده اید که عقل مردم به چشمشان است پس خواهش می کنم بعنوان یک خانم قدرتمند و مخصوصاً یک مدیر یا یک مدیر فروش همیشه این مسائل را بخاطر داشته باشید و در رفتارهای خود از آن پیروی کنید .
چند روز پیش خانمی که مدیر فروش و بازاریابی یک مجموعه نسبتاً بزرگی بود برای مشاوره نزد من آمد و … این خلاصه ای از مطالبی است که در جلسه اول با ایشان مطرح نمودم:
ظاهری آراسته مطابق شأن یک مدیر حرفه ای و توانمند
۱- اولین اصل علمی این است ورزش کنید ورزش کنید و باز هم ورزش کنید. برای اینکه تبدیل به یک حرفه ای تمام عیار در هر رده باید به این نکته ظریف توجه کنید همیشه لازم نیست پول عضویت در یک باشگاه گران را بپردازید. یک کتاب آموزشی نرمش و بدنسازی تهیه کنید و بجای وزنه های سنگین و سخت دو عدد بطری نوشابه خانواده را پر از آب کنید و با آنها تمرین کنید. مهمترین کار می توانید اطراف خانه تان بدوید، در فروشگاه های محل کاری که باید انجام دهید نرمش ده دقیقه ای و دو برابر این زمان بدوید تا عرق کنید و یا گشت بزنید یا یک ایستگاه زودتر از مترو یا اتوبوس پیاده شوید به همین سادگی به همین کوتاهی.
هر چیز کوچکی کمک می کند. همچنین هوای تازه روی پوست صورتتان و روحتان معجزه می کند و اثر شگفت انگیز آنرا بزودی حس خواهید کرد.
۲-هرچند شاید این جزو اصول است اما من خانمها و آقایان زیادی دیده ام که به سلامت و نظافت اصلی ترین عضو مؤثر در مبحث ارتباطات هیچ توجهی نمی کنند پیوسته و قبل از هر جلسه ای دندان هایتان را مسواک کنید و حداقل دوبار در روز از یک دهانشویه سفید کننده استفاده کنید و صبح ها قبل از مسواک زدن از یک پاک کننده زبان استفاده کنید. هر زمان که ممکن بود آدامس سفید کننده بجوید لطفاً هر ماه یا حداکثر هر ۳ ماه خمیر دندان و مسواک خود را عوض کنید و توجه کنید این مسئله بسیار حائز اهمیت است.
در محل کار، در جلسات، و مخصوصاً هنگام مصاحبه و مکانهای رسمی آدامس نجوید. هیچ چیز بدتر از این نیست که در یک لحظه مهم صدای آدامس جویدنتان توجه دیگران را جلب کند.
۳- مهمترین بخش از آراستگی ظاهری خانمها پوشش و لباس آنها است لباسهای پر زرق و برق معمولاً برای مجالسی غیر از محل کار باید استفاده شود رنگهایی مانند سورمه ای مشکی قهوه ای و … البته گه گاه رنگهای شاد و نه خیلی خاص هم می تواند به نوعی مناسبترین گزینه باشد. از نظر ظاهری سعی وافر کنید همیشه شیک و زیبا باشید. لباسی که در تن بهترین دوست تان زیباست، الزاماً در تن شما هم خوب نیست. تنها لباس هایی بخرید که برای شکل اندام تان مناسب باشد لباسهای تن نما بدترین گزینه است توجه کنید لباس انتخابی شما باید به رنگ پوست تان و ظریفتر به چهره شما بیاید و باید با سبک زندگی حرفه ای تان و شغلتان هم خوانی داشته باشد خانمهای دفتری با خانمهای مدیر و یا خانمهایی که در جلسات خارج از دفتر رفت و آمد دارند باید به رنگهای گرم و سرد و یا متعادل نگاهی کارشناسانه داشته باشند. خواهش می کنم لباس را فقط به دلیل این که مد شده است نخرید.
۴- لباسهای بدن نما بسیار تنگ ضمن اینکه در دراز مدت باعث خستگی و بی حوصلگی می شود و توان فرد را کاهش داده و بهره بری را پایین می آورد مناسب نیست تو صیه میشود از پوششهای نه خیلی بزرگ که آنهم به شدت مضرر است بلکه پوشش متعارف استفاده شود. توصیه شخصی ما این است که خانمها از لباسهای بلند استفاده کنند این مدل پوشش وقار و ابهت خاصی به آنها می دهد و در ضمن در محل کار رسمی بودن آنها را به رخ می کشد. هرچند در کشور ما حجاب یک امری واجب است اما بازهم فکر میکنم مانند تمام زنان جهان موهای کوتاه یکی از نشانه های بارز قدرتمندی خانمها است و معمولاً خانمهای قدرتمند در جهان دارای موهای کوتاه و کوتاه و کوتاهتری هستند.
۵- متآسفانه خیلی از مشاورین و مدرسین اطلاعات غلطی از کفشها به خانمها ارائه می نمایند کفش های خانمها باید در محیط کار ترجیحاً کفشهای طبی باشد و ترجیحاً با پاشنه بلند تا از خستگی آنها بکاهد اما در جلسات رسمی توصیه شخصی من کفشهای یک تکه پاشنه بلند است تا ابهت و وقار بیشتری ایجاد کند کفشهای پاشنه دارنازک بلند یا خیلی بلند که صدای پاشنه ان توجه را جلب می کند ممنوع است.
۶- استفاده از آرایش غلیظ و تند ممنوع استهای تند و به اصطلاح جیغ و یا استفاده از ریمل و انواع سفید کننده ها و… که کنتراست و هارمونی ندارد رنگهای کاهی و یا بلوند روشن و تیره باید با رنگ ابروها هماهنگ یا یک درجه تفاوت کند و در ضمن یادتان نرود این مدل رنگها از زیر مقنعه یا روسری با رنگهای خیلی تیره بسیار جلب توجه می کند و غیر حرفه ای است پس اکیداً ممنوع است یادتان باشد محل کار باید با ضیافتهای دوستانه و خانوادگی کاملاً متفاوت باشد مخصوصاً که شرع مقدس اسلام نیز انرا منع نموده است مطمئن باشید که یک آرایش ساده بسیار بیشتر جلب توجه نموده و شما را بسیار قدرتمند تر از انچه هستید نشان می دهد.
۷- خوشبو کننده ها بسیار بسیار رقیق و ملایم باید استفاده شود متأسفانه با خانمهای بسیاری روبرو میشوم طی مشاوره های روزانه که پس از ترک دفتر من رایحه عطر آنها تا مدتها باقی است و بعلت حساسیت شدید فقط عصبی می شوم شاید مشتری دفتر شما یا همکارتان هم دچار این حساسیت باشند در ثانی همیشه با خود فکر کنید که طرف مقابل از مدل و بوی این رایحه بسیار متنفر است و البته بوی نامطبوع هم پسندیده نیست یادتان باشد یک رایحه بسیار بسیار ملایم برای شما پسندیده تر و اخلاقی تر از واژگون کردن شیشه عطر بر روی البسه شما است توصیه من شب ها و یا پس از هر بار شستشو و اتو کردن البسه انها را معطر نموده وفردا از آنها استفاده کنید.
۸- یک خانم مدیر و یا یک حرفه ای همیشه اگر متاهل است باید حلقه ازدواج در دست داشته باشد این مسئله جلوی بسیاری از سوئ تفاهمات و … را گرفته و قدرت بیشتری به خانمها عطا نموده و شاید به نوعی از لحاظ روانی روی طرف مقابل هم مؤثر باشد از چند النگو یا انگشترهای متعدد گوشواره های آویزان بلند که از زیر روسری توجه مخاطب را جلب می کند جدا خود داری فرمایید مخصوصاً گردنبندهای قطور و با چند گردن آویز که از زیر لباس هم بیرون افتاده باشد بدترین کار ممکن است یک انگشتر در هر دست حداکثر تاثیر را دارد ضمن اینکه از انگشترهای ساده استفاده کنید شاید طرف مقابل بجای جلسه به زیور الات شما توجه کند و این اصلاً کار حرفه ای نیست.

۹- یکی از بزرگان گفته است که اگر میخواهی شخصیت واقعی یک انسان را بشناسی به حرفهایی که دیگران درباره او می زنند توجه نکن ببین که او درباره دیگران چطور صحبت می کن خواهش میکنم خانمها به این نکته توجه کنند که شما با زبان بدن در این مواقع به صورت مؤثری می توانید وارد عمل شوید (کم گوی و گزیده گوی تا در کار گیرند ) در چنین مواقعی یک خانم حرفه ای باید با استفاد از تکنیکهای زبان بدن گوینده را وادار به سکوت کند هرگز پشت سر دیگران صحبت نکنید و در مورد هیچکس حتی دشمنتان سخنرانی نکنید یادتان باشد اینجا محل کسب است و لا غیر.
۱۰- یادتان باشد برترین قدرت یک خانم حرفه ای این است که خودش را دوست دارد و هیچ وقت و در هیچ شرایطی خود را ماخذه نمی کند تذکر آری ولی خود را تحقیر کردن و من نمی توانم و یا از ظاهر خودم بیزارم هرگز. این موضوع احتمالاً یکی از حیاتی ترین بخش های حرفه ای گری شما است به عنوان یک خانم قدرتمند، به هیچ عنوان مهم نیست که چقدر احساس بدی به خودتان دارید، مطمئن باشید تنها شما نیستید که چنین حسی دارید. باورکنید بسیاری از دختران به خصوص در ابتدای سن بلوغ احساس افسردگی یا رقابت با دیگران را دارند. نگاهی به خودتان بیندازید. پیوسته به این فکر کنید که در سال آینده شخصی بسیار موفق با یک موقعیت شغلی عالی و درآمد خوب خواهید بود، همیشه با احساسی سرشار از مهربانی لبخند بزنید … کلید اساسی در ارتباط این است که بیشتر افراد قبل از هر چیزی متوجه لبخندتان می شوند.

سید مازیار میر مشاور و تحلیل گر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *