ارتباطات موثر

ارتباطات موثر

زبان بدن و تاثیر آن بر ارتباط موثر

اول باید بدانیم اصلا زبان بدن چیست ؟

زبان بدن همان زبان بی زبانی است .کلیات زبان بدن بیشتر مشتمل بر این است که در فرهنگ های مختلف انواع ژست ها و حرکات بدون در نظر گرفتن زبان وکلام اما باید

توجه کنید که ژست و حالت حرف زدن جزیی از زبان بدن است به عبارت دیگر در کلام زبان بدن وجود دارد ولی کلام  جزیی از زبان بدن نیست ولی ما بقی حرکات ژست ها حالت ها رفتارها همه همه در مبحثی به نام زبان بدن یا زبان تن یا تن گفتار خلاصه و دسته بندی میشود.

دانستن علم زبان بدن و یا زبان خاموش کمک می کند شما انسان بسیار حرفه ای تر و جذابتری به نظر رسیده و یا حتی باشید و ذکر این نکته هم واجب است لطفا اتو کشیده و عصا قورت داده هیچ جایی ظاهر نشوید این بدترین زبان بدن است.

حالا چطور با زبان بدن میتوان بهتری و بیشتر و زیباتر و یا به قول برخی دوست داشتنی تر وجذابتر و تو دل برو تر شد. که در این مقاله کوتاه قصد داریم نکاتی پیرامون این مسئله را با شما یاد اوری کنیم بود.

هنر جذاب بودن

متاسفانه درسایتهای زرد و یا ترجمه به کپی و ترجمه منابع خارجی پرداخته شده که در این میان شاید بسیاری غلط و بدور از واقعیت باشد ما در این مقاله کوتاه سعی داریم شما را به سوی حقایقی با رویکرد زبان بدن اشنا کنیم که می تواند شمارا فوق العاده به واقعیتهای ملموس به دور از خرافاتی بنام زبان بدن اشنا کنیم .

خرافه های آلن پییز و بارابار پیز که با جامعه ایرانی فرسنگها فاصله داشته و اساسا جایی ندارد و برخی افراد بیسواد و سطحی داد سخن از این سخنرانان شو من سر می دهند و انان را در کشور تبدیل به بتهایی بزرگ و بی بدیل مینمایند برخی هم با دادن پول و دلار که از فرزندان من و شما به چنگ می اورند و یا دادن قالی و و زیر

لفظی برای خود تعریف و تمجید می خرند البته برخی هم که تا دیروز کلا معتقد بودند زبان بدن وجود ندارد الان تبدیل به کاسه ا ی از اش داغتر ی برای زبان بدن تبدیل شده اند.

هر انسانی کوچک و بزرگ نیاز به جذاب بودن دارد همسران برای یکدیگر نامزدها برای نامزد خود فرزندان برای پدرو مادر و بلعکس و دو دوست و دو همکار یا مدیر برای کارکنان و بلعکس فقط نوع مدل و میزان ان متفاوت است و نسل بشر در این خصیصه کاملا بهم در این مورد خاص شبیه هستند.

اساسا نسل بشر به‌طور ذاتی موجودی بسیار اجتماعی بوده و یکی از نیازهای اساسی او ارتباط و جذب دیگران است تا بتواند به رشد و کمال رسیده در این میان نیازهای عاطفی و معنوی و احساسی خود را برطرف نماید.

اما حالا سوال اینجا است نوک پیکان حمله و یا برای رسیدن به موفقیت در این امر قدم اساسی و اول کجا و چگونه است و دوم چگونه باید این قدم اساسی برداشته شود و سوم چگونه ادامه مسیر دهیم و نکته بعدی اینکه با هر انسانی چگونه باید برخورد کرد و روبرو شد و سوالاتی از این دست.قدم اول

سعی کنید خود باوری و اعتماد بنفس را در تمام وجود خود جاری سازید اعتماد بنفس اکسیری است که در زبان بدن ظاهر چهره و صورت شما حتی مدل سخن گفتن و ارسال پیامهای نامشهود به طرف مقابل کاملا مشهود خواهد بود .

اما خودباوری یا اعتماد به نفس چیست؟ خود باوری یکی از شرایط روحی است که شخص در آن بخاطر تجربه‌های قبلی، به توانایی‌ها و استعدادهای خود در موفقیت انجام کارها بطور موفقیت‌آمیز بصورت کامل اعتماد و باور داشته و دارد .

خصوصیت دارا بودن اعتمادِ به خویشتن نقش حیاتی در توسعه و پیشرفت و موفقیت‌های یک فرد ایفا می‌کند. پژوهشگران دریافتند که برخلاف آنچه تصور می‌شود، اعتماد به نفس کودکان تا سن پنج سالگی به طور کامل شکل می‌گیرد. محققان آمریکایی می‌گویند کودکان زمانی که پنج ساله می‌شوند، از احساس اعتماد به نفسی برخوردار هستند که به لحاظ تکامل با بزرگسالان قابل مقایسه است پس سعی کنیم از کودکی روی کودکان و در هر سنی هستیم روی این نکته کار کنیم خواهش میکنم در این خصوص حتما مقاله مرا که سالها پیش در بسیاری از روزنامه ها و مجلات به چاپ رسید با عنوان رازهای اعتماد بنفس را مطالعه فرمائید

قدم دوم

مثبت اندیشی هم یکی دیگر از مهمترین عادتها است افراد مثبت اندیش گشاده رو و متبسم هستند و بصورت اتوماتیک وار زبان بدن گویاتر مهربانتر و تحت تاثیر گذارتری داشته و دارند. لطفا به پیرامون خود بیشت رو بیشتر دقت فرمائید.

خوب شاید این را می دانستید اما چگونه به جرگه مثبت اندیشان وارد شویم اولین قدم این است که سعی کنیم دنیا و زندگیمان را از دریچه  مثبت نگاه کنیم هرچند کمی سخت بنظر می رسد و البته زمان می برد اما عملی است نگارنده سالها روی این مسئله و با ادمهای بسیاری و مخصوصا افراد مشهور برتر کشور مخصوصا بعنوان یک مشاور سیاسی و انتخاباتی کار کرده ام .

برای موفقیت در این امر یک راز دیگر هم وجود دارد و ان این است که شما باید روی مهارت هایتان کار کرده و آنها را تقویت کنید. به شکست یا طردشدن بعنوان چیزی منفی که اگر اتفاق بیفتد زندگیتان تمام خواهد شد هرگز نگاه نکنید.

شکست  پله و راهی بسوی موفقیت است یادتان باشد اینیشتین و یا آنتونی رابینز و یا ناپلئون هیل و حتی ادیسون خدایان شکست در زندگی فردی و سازمانیشان بوده اند اما سرانجام به موفقیتهای عظیم نائل آمده اند همه این افراد از زبان بدن گویا مثبت و موثری برخوردار بوده اند که این هم نکته بسیار مهم دیگری است. آری به شکست بعنوان بازخورد روی نقطه ای از شما که نیاز به تقویت شدن دارد نگاه کنید و یا سکوی پرتاب. لطفا و حتما به توصیه ای که شکست برایتان دارد گوش دهید و مطمئن باشید که پیشرفت می کنید. و با تعریف کرن دوباره شکست برای خودتان دیگر سطح اعتمادبه نفستان هربار که شکست می خورید افت نمی کند. حالا این فرمول را برای تمرین زبان بدن مثبت اصلاح زبان بدن منفی خود و یا خواندن زبان بدن دیگران قرار دهید مطمئن باشید که جواب می دهد.

قدم سوم

ارتباط چشمی مهم ترین و موثرترین بخش از زبان بدن شما موقع صحبت و مذاکره و یا سخنرانی و گفتگو است پس بسیار بسیار مهم است . ارتباط چشمی به شدت میتواند نشان دهنده این مهم باشد که شما به طرف مقابلتان ارزش داده و برای او ارزش قائل هستید. اعتماد به نفس بالای شمارانشان میدهد و در نهایت این مدل رفتارهای حرفه ای اگر مطابق علم زبان بدن و زمانبندی مشخص و همچنین زاویه و حالت حرفه ای پیش روید باعث میشود طرف مقابل شدیدا تحت تاثیر شما قرار گرفته از شما خوشش بییاد و حس خوبی به شما پیدا کند. پس لطفا و حتما به شدت در ارتباطات خودتان، به صورت خوب و هدفمند از نگاه های نافذ و حرفه ای استفاده فرمائید.

قدم چهارم

در مهارت گوش دادن چنان قدرت عجیبی نهفته که به واسطه آن می‌توان از موانع متعدد و عظیمی گذشت، افراد زیادی را در اختیار داشت و در انزوای ناخواسته روزگار نو درگیر نماند. در حالت کاملاً عادی، گوش کردن بیش از هر فعالیت دیگر زمان بیداری فرد را به خود اختصاص می‌دهد. مطالعه بر روی افراد شاغل در زمینه‌های متفاوت، نشان داده است که ۷۰ درصد لحظه‌های بیداری افراد به برقراری ارتباط می‌گذرد.

از این زمان نوشتن ۹ درصد، مطالعه ۱۶ درصد، صحبت کردن ۳۰ درصد و گوش کردن ۴۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهد. اما با این وجود، متاسفانه فقط عده معدودی از افراد شنوندگان خوبی به شمار می‌روند. محققان مدعی‌اند که حتی در سطوح اطلاعاتی خاص و وقتی که شنونده برای کسب معلومات گوش می‌دهد نیز ۷۵ درصد ارتباط کلامی نادیده گرفته می‌شود، اشتباه درک می‌شود و یا به سرعت فراموش می‌شود.

توانایی گوش کردن، برای درک معنای عمیق آنچه افراد می‌گویند، از این هم نادرتر است و شاید بر همین اساس بوده که نقل می‌کنند حضرت عیسی(ع) فرمود: اگر چه یک گوش تو کاملاً شنواست، اما گوش دیگرت ناشنواست آری ژست و زبان بدن گوش دادن می تواند تا صددرصد قدرت شنوایی شما را افزایش دهد و این مهم هم می تواند جذابیت شما را نزد دیگران به شدت افزایش دهدو شناخت شما را از فرد مقابل با تخلیه اطلاعاتی به شدت افزایش دهد.

قدم پنجم

اولین نگاه اولین ملاقات و حتی اولین بوسه در همسران و یا … همه و همه اولینهایی هستند که سالها است به عنوان یک مدرس ارتباطات غیر کلامی میبینم روی همه مردم و دانشجویان به شدت موثر است . برای مثال از بیشتر زوجهای پیر و یا جوان و حتی تازه نامزدهای نو پا که پرسیدم چگونه عاشق همسرتان شدید یا در جلسه خواستگاری و یا طی اولین ملاقات چه مسئله ای رخ داد می گویند اولین بار طرز نگاهش یا حتی طرز ایستادن یا نشستن و حالات چهره برای اولین لحظه مرا یک دل نه صد دل عاشق کرد مطمئن باشید اگر دست به سینه عصبانی با ابروهای گره کرده و یا اخم کرده خشک بی روح اگر با یکدیگر ملاقات نموده بودند امروز دوستی و این ازدواج هرگز صورت نمیپذیریفت . آری زبان بدن مثبت حرفه ای و باز و مهربان میخی است که در دل هر سنگ خارای وارد خواهد شد پس در این خصوص هم روی خود کار کنید این سایت منبع عظیم آموزشی است که می توانید از آنها بدون هیچ محدودیتی استفاده فرمائید.

قدم ششم

داستان گو باشید لطفا یک داستان گوی حرفه ای باشید لطفا رجوع کنید به سخنرانان کشورمان مثل اقای حلت و ازمندیان و یا محمود معظمی و یا برویم انسوی مرزها و الگوی رفتاری این عزیزان تمامی ایرن عزیزان مدل کاری و رفتاری خود را براساس زبان بدن انتونی رابینز و دیگر افراد مشهوری از این دست قرار داده اند اگر یک تحقیق ساده انجام دهید متوجه می شوید اینها همه در یک هنر بسیار به مهارت دست پیدا نموده اند و ان هنر داستان سراایی است اگر یاد بگیرید کی کجا و برای چه کسی چه مدل داستان جذابی را همراه با تکنیکهای پیشرفته زبان بدن انجام دهید شانس موفقیت شما بسیار بسیار زیاد خواهد بود شانس جذب و اقناع هر مرد و زنی را در جامعه امروزی . ایا شما اینگونه تصور نمیقدم هفتم

خواهش میکنم به یک رفتار حرفه ای دیگر توجه فرمائید و ان این است که باید یاد بگیرید تجربیات خوب و بد خود را بادیگران به اشتراک گذاشته درس بگیریم این درس گرفتن ۲۴ ساعته از خود و دیگران و نزدیکان قدرت شما را در به اشتراک گذاری و پذیرش افزایش می دهد و قدرت شما را دو چندان خواهد نمود.

با سخن گفتن با حس مثبت مفید و داشتن هیجان به شدت می توانید روی هر کسی تاثیر گذاشته و قدرت خود را افزایش دهید و با شنیدن تجارب و نظرات سایر مردم در مدارج مختلف در سطح جهان کشور و شهرمان به قدرت خارق العاده ایی دست پیدا خواهیم نمود.

قدم هشتم

یکی از قدرتهای من بعنوان یک محقق در حوزه زبان بدن سعی در بیاد اوردن و بخاطر سپردن و یا نوشتن اسامی شاگردان و دوستان و اشنایان است با این کار و با صدا زدن اسم مجری دوست همکار و یا دانشجو و یا مشتریانم حس خوب و فوق العاده مثبتی را به انان انتقال داده و سپس می توانم بیشتر آنها را درگیر خود نموده و تحت تاثیر قرار دهم .

آری این نکته بسیار کلیدی و استراتژیک صدا کردن افراد با اسم کوچک و یا نام خانوادگی بهمراه القاب و عناوین آنها مانند سید جناب اقای استاد بزرگوار و پیشکسوت اقای دکتر و یا جناب مهندس  و… همه و همه می تواند بشدت برای مخاطب جذاب و بیادماندنی بوده و دیگر هرگز شمارا فراموش نفرماید. این رفتار مخصوصا اگر با زبان بدن و اشاره های دست همزمان باشد و یا مخصوصا لمس طرف مقابل تا ۸۰% در حافظه بلند مدت جای شما را خوش خواهد نمود شک نکنید امتحان کنید؟

قدم نهم

پیش قدم در خدمت رسانی و کمک حتی اگر نمی توانید پیش قدم در عرض ارادت و یا همدلی و همزبانی با همراهی زبان بدن موثر و همراهی با زبان بدن فعال مشخصا اینگونه رفتارها تا ابد در ذهن و مغز و دل طرف مقابل جا خواهد داشت و شما هرگز فراموش نمیشوید در این موارد بازی بادستها نشان دادن کف دستها ارتباط چشمی و مخصوصا استفاده از سر زوایای سر و تکان دادن سر به نشانه تائید و تسلیم بسیار حائز اهمیت است پس لطفا و حتما فرا بگیرید که بزرگمنش و سخاوتمندانه در این مسیر با همه قدم در راه بگذارید و پیش قدم شوید.


قدم دهم

برنامه ریزی کنید یادتان باشد حرف مرد …. نه نشد صدتا است شما باید یاد بگیرید همیشه برای مواجه با هر حالتی یک تکنیک یک جوای یک راهکار بلقوه و بلفعل در آستین داشته باشید با مدیریت و برنامه ریزی ملاقاتها و مذاکرات و حتی گفتگو های ساده و در دستور کار خود قرار دادن انها انسان حرفه ای تر جسور تر و جذابتر و در عین حال پخته تر و دانا تری به چشم خواهید امد.

برا ی مثال با همه با زبان بدن فعال برخورد نموده در اذهان باقی خواهید ماند یا مثلا برای همه جلسات خانوادگی زستهای غرور آمیز نیرنگ بازی و یا توهین امیز و یا شبه برانگیز را از ادبیات زبان بدن خود باید حذف کنید.

یادتان باشد لیوان ذهن را خالی کنید و با مایعات معطرو نو جدید به جذب اطرافیان همت گمارید مولف این مقاله به شما تضمین می دهد که بتوانید حداکثر انرزی مثبت و افراد مثبت تر را بخود در نهایت ارامش و به سهولت هر چه تمامتر جذب فرمائید .

چگونه ارتباط موثر و حرفه ای با کارکنان داشته باشیم

 ارتباط با کارکنان و یا ارتباط موثر و حرفه ای با کارکنان ارتباطات فرایند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط همسان بودن معانی بین آنها است. معنا در علم ارتباط شامل مفاهیم ذهنی و احساسات هر دو می‌شود. ارتباطات فرایندی ست که در آن معنا بین موجودات زنده تعریف و به اشتراک گذاشته می‌شود. ارتباط به یک فرستنده، پیام و گیرنده درنظرگرفته شده نیازدارد، هرچند گیرنده نیاز ندارد حضور داشته باشد یا از منظورفرستنده برای برقراری ارتباط در زمان ارتباط آگاه باشد‍؛ بنابراین ارتباطات می‌تواند درسرتاسر مسافتهای گستردهٔ زمانی و مکانی رخ دهد. ارتباطات نیازمند آن است که بخش‌های ارتباط ناحیه‌ای از مشترکات ارتباطی را به اشتراک بگذارند.

برخی از دانشمندان و کارشناسان، در مورد اینکه ارتباطات یک علم است (Science) اختلاف نظر دارند. هنوز برخی از استادان این حوزه مانند رابرت کریگ (Robert T. Craig) «ارتباطات» را یک حوزه مطالعاتی (Communication Theory as a Field) می‌دانند. این دیدگاه می‌خواهد تأکید کند که ارتباطات به لحاظ وسعت، عمق و تنوعی که دارد نمی‌تواند در یک رشته علمی گنجانده شود، بلکه فراتر از آن باید به آن به عنوان یک حوزه علمی و مطالعاتی نگاه کرد که از آن چندین رشته علمی می‌تواند زاییده شود. به عبارت، باید به «علوم ارتباطات]» قائل بود و نه علم ارتباطات

مهارتهای سه گانه مدیریت:

رابرت کاتز (۱۹۵۵) از صاحبنظران مدیریت با مطالعه و بررسی رفتار اداری، سه نوع مهارت را که برای مدیران مورد نیاز است شناسایی کرده است:

۱مهارت فنی ۲- مهارت انسانی ۳- مهارت ادراکی.

۱مهارت فنی : منظور از مهارت فنی، توانایی و کارایی در فعالیتی است که انجام آن نیازمند به روشها، تکنیکها و ابزار و وسایل ویژه ای باشد.

۲مهارت انسانی: منظور از روابط انسانی توانایی مدیر در کار کردن موثر با دیگران و ایجاد محیط و موقعیت مناسب عاطفی، روانی و اجتماعی برای سعی و تلاش گروهی است ، در این شرایط مدیر خود از آرامش، سلامت و امنیت روانی و اعتماد به نفس برخوردار است و سعی در شناخت و احترام به نظرات، عقاید و احساسات دیگران و تأمین امنیت روانی و محیطی آرام و مناسب برای آنان دارد.

درباره نظرات مهارت فنی و مهارت انسانی باید گفت که مهارت فنی کار کردن با اشیاء است ولی مهارت انسانی کار کردن با افراد.

۳مهارت ادراکی : منظور از مهارت ادراکی، توانایی در نظر گرفتن سازمان به عنوان یک مجموعه، سیستم و کل یکپارچه و واحد می باشد.

به عبارت دیگر مهارت ادراکی را می توان به عنوان توانایی تشخیص اجزاء و عناصر سازمان و روابط میان آنها دانست و اینکه تأثیر متقابل آنها بر یکدیگر چگونه خواهد بود و تغییر و تحول در یک جزء چه اثراتی را بر اجزاء و عناصر دیگر ودر نهایت بر کل سازمان خواهد گذاشت.

تعریف روابط انسانی :

روابط انسانی عبارت است از برقراری ارتباط مطلوب هدفدار مبتنی بر اصول و ارزشهای انسانی بین افراد.

در توضیح باید گفت با توجه به اینکه انسان موجودی است اجتماعی که بدون برقراری ارتباط با دیگران نمی تواند به رفع نیازهای خود بپردازد.

لذا این امر ضرورت پیدا می کند که انسان در هر محیطی اعم از خانواده، مدرسه، کار، تفریح و غیره به برقراری ارتباط با دیگران بپردازد.

برقراری روابط مطلوب و مناسب نقش بسیار مهمی در سلامت روحی و روانی افراد و در نهایت در احساس رضایت از زندگی و کار ایفا می نماید.

یکی از نکات اساسی در فرایند برقراری روابط انسانی این است که فرد از طریق این فرایند به سازگاری اجتماعی و یا به سازگاری با دیگران دست می یابد. ولی این امر را باید مد نظر قرار داد که فرد قبل از آن که به سازگاری اجتماعی دست یابد لازم است که به سازگاری با خود دست یافته باشد. و این امر مستلزم برقراری روابط مطلوب انسانی فرد با خودش می باشد.

محوریت تربیت در روابط انسانی

در برقراری روابط انسانی در مدرسه نکته مهم و اساسی محور قرار دادن «تربیت» می باشد.

با در نظر گرفتن دو مفهوم «تعلیم» و «تربیت» که فعالیتهای مدرسه بر آن اساس صورت گرفته و در آن جهت هدایت می شود، باید این مطلب را مد نظر قرار داد که کلیه فعالیتها و اقدامات افراد مختلف و اعضای مدرسه در این راستا باید انجام شود.

ولی نکته مهمتر این است که تعلیم و آموزش به عنوان وسیله و ابزار برای «تربیت» و دستیابی به اهداف تربیتی محسوب می شود. امام خمینی (ره) در این زمینه می فرمایند:

«تمام انبیاء موضوع بحث شان، موضوع تربیت شان ، موضوع علم شان انسان است. آمده اند انسان را تربیت کنند از اول هر یک انبیاء که مبعوث شدند برای انسان و برای تربیت انسان مبعوث شدند… انبیاء برای انسان سازی آمدند…انسان منشأ همه خیرات است واگر انسان نشود،منشأ همه ظلمات است.

با توجه به مطالب فوق می توان استنباط کرد که کلیه فعالیتها و اقدامات معلمان و مربیان و دست اندر کارکنان مدرسه و سازمان آموزش و پرورش می بایست در جهت انسان سازی باشد.

حفظ ارزشها در روابط

درباره اهمیت ارزشها به طور خلاصه باید گفت: چهار عقیده و نظر مطرح است: ذهنی بودن ارزشها، عینی بودن ارزشها، نظریه رابطه ای که در ایجاد و ارزشها جنبه ذهنی و عینی را موثر می دانند و نظریه چهارم ارزش را به عنوان عمل یا فعالیتی خاص تلقی می کنند.

یکی از نکات مهم و بسیار اساسی که در این جا باید به آن اشاره کرد بحث «تزلزل ارزشها» می باشد. بر اثر پیشرفت و دگرگونی در زمینه های علمی، صنعتی تکنولوژی و اجتماعی، ارزشها در سطح جهانی و بین المللی ثبات خود را از دست داده و در معرض تغییر و دگرگونی قرار گرفته اند.

باید به این نکته توجه کرد که یکی از مسئولیتها و رسالتهای مهم و اساسی نظام آموزش و پرورش و در نتیجه مدرسه و اعضای آن یعنی مدیر مدرسه، معلمان و مربیان تربیتی، کارکنان مدرسه و سایر افراد ذیربط ، حفظ ، نگهداری و انتقال فرهنگ و ارزشهای انسانی می باشد.

همانطور که گفته شد چه در برقراری روابط با سایر اعضای مدرسه و چه در برقراری روابط با اعضای اصلی مدرسه یعنی دانش آموزان و چه در انجام وظایف آموزشی، پرورشی و اداری می بایست به فرهنگ و ارزشهای معنوی و انسانی توجه کرده و بر آن اساس عمل نمود تا از این طریق زمینه های لازم برای درونی شدن ارزشها در دانش آموزان فراهم گردد.

در این زمینه لازم است ابتدا افراد و اعضای سازمان، معلمان و مربیان مدیران خود با ارزشها آشنا بوده و آنها را مورد ارزیابی و نقد و بررسی قرارداده و پس از قبول و پذیرش آنها، اقدام به توسعه، گسترش و انتقال آنها نمایند. بر این اساس می بایست تمام اقدامات ، فعالیتها ، برقراری روابط با دیگران و انجام وظایف بر مبنا و ملاک حفظ ارزشها انجام شود.

حفظ حرمت در روابط انسانی :

حرمت به معنای «آبرو ، ارجمندی و آنچه که حفظ و نگهداری و محترم داشتن آن واجب است» تعریف شده است.

یکی از ویژگیهای برجسته اسلام دگرگون کردن ملاکها ومعیارها در مناسبات انسانی است.

در بعضی از جوامع و مکاتب بشری، برقراری و ارزش و احترام انسانها به قدرت، ثروت، جنس، نژاد، موقعیت خانوادگی، اجتماعی و امور مشابه بستگی دارد.

ولی از دیدگاه مکتب اسلام همه انسانها از شان، کرامت ، مقام و احترام انسانی برخوردار هستند و ملاک برتری، ارزش ، کرامت و احترام بیشتر بستگی به تقوا و پرهیزگاری و حفظ شأن و مقام انسان و الهی دارد.

بر این اساس همه انسانها و احترام خاصی برخوردار هستند و لذا در برقراری روابط انسانی با دیگران در خانواده، مدرسه و جامعه می بایست به این نکته توجه نمود و بدون در نظر گرفتن قدرت، موقعیت، مقام و …. و با حفظ حرمت و شأن انسانی افراد با آنها ارتباط برقرار نمود.

در آموزش و پرورش و مدرسه که به دنبال رشد و شکوفایی استعدادها و تبدیل توانایی های بالقوه به بالفعل می باشیم لازم است در برقراری روابط با کلیه افراد در مدرسه به این نکته مهم توجه نماییم.

حفظ اعتدال در روابط

اصولاً برای انجام فعالیتها و دستیابی به اهداف ، روش و شیوه های مختلفی وجود دارد ولی باید دانست که راه و روش را باید برگزید که نسبت به سایر روشها برتری و ارجحیت داشته باشد. بدیهی است که این راه، راهی است که از افراط و تفریط، تندروی و دور بودن و به عبارت دیگر راه اعتدال، وسط و میانه باشد.

با توجه به آیات و روایاتی که در قرآن کریم و منابع و متون اسلامی درباره اعتدال و میانه روی آمده می توان نتیجه گرفت:

که بدون هیچ تردیدی راه رستگاری و سعادت انسان و رسیدن به کمال در این است که انسان در کلیه ابعاد و جنبه های زندگی می بایست از تندروی و کندروی و افراط و تفریط پرهیز کرده و صرفاً راه وسط و اعتدال را پیشه کند.

انتقاد پذیری ، انتقادگیری و روابط انسانی :

در مدیریت وسازمان برقراری روابط انسانی یکی از موضوعات بسیار مهم و اساسی موضوع سعه صدر و تحمل سختی ها، مشکلات و توانایی پذیرش و درک آنها می باشد.

امام خمینی (ره) درباره انتقاد می فرمایند:

«اگر من پایم را کج گذاشتم، ملت موظف است که بگوید پایت را کج گذاشتی، متوجه باش و خودت را حفظ کن. هم باید مراعات این مسئله را بکنیم.» (امام خمینی ).

عدم انتقاد پذیری و عدم توجه به این امر عوارض و پیامدهایی برای افراد و سازمان دارد که مهمترین آنها را شاید بتوان به موارد زیر را خلاصه کرد:

۱باقی ماندن مسائل و مشکلات و نارسایی ها.

۲خود محوری و محروم شدن از آراء و نظرات سازنده دیگران.

۳ایجاد وجود فضای نامناسب تملق و چاپلوسی.

۴عدم تشخیص افراد صادق، سازنده و پویا و در نتیجه ارزشیابی و قضاوت نامناسب.

مدیر و روابط انسانی :

از آنجا که مدیر در مدرسه با معلمان و مربیان، کارکنان آموزشی و اداری، دانش آموزان و همچنین والدین دانش آموزان ارتباط نزدیک و ضروری دارد و در برقراری روابط انسانی نیز می بایست اصول و نکاتی را مد نظر داشته باشد، در اینجا به طور خلاصه به مهمترین این نکات اشاره می شود:

۱لزوم آگاهی از مسائل و مشکلات و نیازهای معلمان

بدیهی است که تحقق هدفهای مدرسه و در نتیجه هدفهای آموزش و پرورش منوط به فراهم بودن زمینه ها و عوامل مناسب می باشد.

معلمان از عناصر مهم و اساسی در این زمینه می باشند، معلمان نیز مانند سایر اعضای مدرسه و جامعه دارای نیازهای مادی و معنوی می باشند و احتمالاً در ارضا این نیازها ممکن است موانع و مشکلاتی ایجاد شود و در نتیجه این نیازها ارضا نشوند. کاملاً مشخص است این مشکل در ایفای نقش و وظایف آنها اثر بگذارد و باعث بروز مشکلاتی برای مدرسه و دانش آموزان شود.

بر این اساس ضروری است مدیر مدرسه در حد توان و امکان با برقراری روابط مطلوب سعی در شناخت این مشکلات (اعم از آموزش و پرورش و …) و نیازها کرده و آنها را برطرف سازد.

۲راز داری در مقابل معلمان

یکی از مسائل مهمی که مدیران می بایست به آن توجه ویژه داشته باشند حفظ اسرار معلمان، کارکنان و همه کسانی است که به شکلی با آنها رابطه دارند .

معمولان  مدیران به دلایل مختلف از اسرار کارکنان و معلمان خود آگاه می شوند و این به خاطر آن است که فرد در پست مدیریت قرار گرفته، بر این اساس ضروری است که در کلیه شرایط مدیر مدرسه به عنوان امانت دار و محرم اسرار دیگران باقی بماند، در غیر این صورت افراد اعتماد نسبت به مدیر را از دست می دهند. و این امر خود مسائل و مشکلات دیگری را به دنبال خواهد داشت.

۳جلب اعتماد و اطمینان والدین

یکی از رمز موفقیت مدیران و معلمان  جلب اعتماد اولیای دانش آموزان می باشد. زیرا برای دستیابی به اهداف مورد نظر می بایستی بین مدرسه و خانواده هماهنگی لازم وجود داشته باشد و هماهنگی و همکاری این دو نیز منوط به درک و تفاهم متقابل و خصوصاً اعتماد والدین به مدرسه و کارکنان و معلمان و مربیان است و مدیر مدرسه می بایست در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد.

۴ابراز محبت نسبت به دانش آموزان

قرآن کریم درباره اهمیت و ضرورت محبت، به پیامبر گرامی اسلام (ص) (در سوره آل عمران آیه ۱۵۹) می فرماید: «رحمت خداوند تو را با خلق و خوشرویی و مهربان کرد و اگر تند خو و خشن بودی مردم از گرد تو متفرق و پراکنده می شدند

امام علی (ع) در نامه خود به مالک اشتر در این زمینه می فرماید:

«قلبت را نسبت به ملت خود مملو از رحمت و محبت و لطف کن».

با توجه به نکات فوق می توان گفت: که اساس کار مدیر، معلم و هر کس دیگری که با انسانها وخصوصاً دانش آموزان سر و کار دارد، ابراز محبت، مهربانی، لطف و رحمت نسبت به دیگران است، زیرا در غیر این صورت نمی توان ارتباط مناسبی با دیگران برقرار کرد و حتی بالاتر اینکه برخورد خشک، خشن و تند موجب دوری و کناره گیری افراد از مدیر می شود.

۵تقویت و اعتماد متقابل و یکرنگی بین همه عوامل مدرسه

بر اساس نگرش سیستمی تحقق هدفهای مدرسه بستگی به انجام وظایف هر یک از عناصر و عوامل و برقراری ارتباط مطلوب و مناسب بین آنها می باشد. لذا یکی از نکات مهم که مدیر مدرسه باید به آن توجه نباید ایجاد فضای اعتماد و اطمینان افراد به یکدیگر و فضای روانی مطلوب می باشد تا افراد با اطمینان خاطر و اعتماد متقابل به انجام وظایف بپردازند.

۶توجه به نظرات معلمان و دانش آموزان

برای یک مدیر ضروری است تا از آراء و نظرات همکاران، معلمان و دانش آموزان برخوردار باشد. برای اختصار می توان موارد زیر را جزء و نتایج و فواید این امر مهم دانست:

۱برخورداری از آراء و نظرات دیگران خطاها و لغزشها را کاهش می دهد.

۲موجب رشد و شکوفایی استعدادهای کارکنان و همکاران می شود.

۳راه حل های بهتر و مطلوبتر شناخته می شوند.

۴به علت مشارکت افراد، حمایت آنها از برنامه ها و فعالیتها بیشتر می شود.

۵موجب افزایش دوستی، علاقه و صمیمیت بین مدیر و کارکنان می شود.

۶روند انجام کارها تسهیل شده و در نهایت اگر نتیجه کار موفقیت آمیز نباشد مدیر مورد سرزنش قرار نمی گیرد.

۷ایجاد فرصت ابتکار و خلاقیت

معمولاً همه انسانها مایلند که در کار و زندگی اجتماعی خود رشد و پیشرفت داشته باشند و بتوانند استعدادها ی خود را به ظهور رسانده و شکوفا نمایند.

به همین جهت مدیر مدرسه می بایست با توجه به خصوصیات و توانایی ها و شایستگی های افراد و خصوصیات معلمان و تشویق، تایید و تمجید از طرحها و نوآوری های آنان زمینه ها و عوامل مؤثر برای و خلاقیت را ایجاد می نماید.

۸توجه به اهمیت فرد در مدرسه

در کار جمعی و گروهی باید این مطلب را مد نظر داشت که هر یک از اعضای مدرسه و هر فردی دارای نقش خاصی بوده و می بایست فعالیتهای ویژه ای را انجام دهد. به همین جهت به این نکته بسیار مهم باید توجه داشت که هر فردی در سیستم اجتماعی مدرسه از ارزش، و احترام و اهمیت خاصی برخوردار است و مدیر مدرسه باید به یکایک افراد توجه داشته باشد.

۹جلوگیری از بروز یأس در کارکنان و ایجاد فضای اشتیاق به کار

یکی از امور بسیار مهم در سازمان آموزشی فراهم کردن فضای روانی امید بخش و جو شوق و علاقه به کار می باشد. مدیر خود می بایستی از این ویژگی مهم برخوردار بوده و با ایجاد امیدواری و اشتیاق در کارکنان از طریق تبادل نظر، احترام متقابل، تشویق و تمجید از آنها اقدامات لازم را انجام دهد.

* «فردریک مایر» در اهمیت مسئولیت و وظایف مدیر مدرسه می گوید:

کارآمدی نظام مدرسه تا حد زیادی به مدیر بستگی دارد. او متصدی معلمان است، رئیس شوراها است، مسئول معیارهای تحصیلی دانش آموزان است، فعالیتها را رهبری می کند، اگر دانش آموزان از معلمی شکایت داشته باشند به او مراجعه می کنند.

اگر والدین از روش مدرسه ناخشنود باشند به او مراجعه می کنند. اگر سازمان های اجتماعی احساس کنند که جریان مدرسه پسندیده نیست نمایندگان خود را نزد او می فرستندبنابراین یکی از وظیفه های مهم مدیر این است که میان مدرسه واجتماع واسطه شود و برای نظام تربیتی، سفیر حسن نیست باشد.

موانع روابط انسانی

با توجه به اینکه تحقق هدفهای گروهی و سازمانی مستلزم برقراری روابط انسانی می باشد، باید به این نکته مهم توجه کرد که در برقراری روابط انسانی موانعی به صورت آگاهانه و یا ناآگاهانه به وجود می آیند که می بایست این موانع را شناسایی کرده و در نتیجه به رفع آنها اقدام نمود.

لذا در اینجا مهمترین موانع برقراری روابط انسانی به شرح مختصر مورد بررسی قرار می گیرند:

الف) خود محوری

خودرأی بودن، خود بزرگ بینی ، خودمحوری و نادیده گرفتن آراء افکار و نظرات دیگران یکی از مهمترین موانع برقراری روابط انسانی است.

خودمحوری موجب عدم برقراری روابط مطلوب، محروم شدن از آراء  و افکار دیگران ، انزوا و گوشه گیری، عدم دستیابی به اهداف شخصی و سازمانی می شود.

ب) عدم درک نتایج نامطلوب روابط نامطلوب

از دیگر موانع روابط انسانی، عدم درک و فهم نتایج نامطلوب می باشد. بدیهی است چنانچه انسان بتواند پیامدها، عواقب و نتایج نامطلوبی که در اثر عدم برقراری روابط انسانی و انجام فعالیتها و وظایف بروز پیدا می کند را در نظر بگیرد و دقیقاً به آنها پی ببرد، در این صورت به برقراری روابط انسانی اقدام می کند.

ج) مسائل و مشکلات فردی

بدیهی است هر فردی در ارتباط با زندگی شخصی و فعالیتهای اجتماعی خود با مسائل و مشکلاتی مواجه می شود و چه بسا فردی در محیط کار و سازمان خود مسئله و مشکلی نداشته باشد ولی با وجود مسائل و مشکلات خانوادگی ، اجتماعی عاطفی و روانی و غیره که صرفاً به خود شخص مربوط می شود و می تواند جزء موانع برقراری روابط مطلوب انسانی با دیگران محسوب شود. و لذا در روابط انسانی به این نکته مهم باید توجه نمود.

د) فقدان «سازمان دهی» مطلوب نیروی انسانی

سازماندهی عبارت است از فراگرد نظم و تربیت دادن به کار و فعالیت و تقسیم و تکلیف آن به افراد به منظور انجام کار و تحقق هدفها.

همچنین باید اضافه کرد که یکی از اصول سازماندهی ، تقسیم کار و گروه بندی وظایف است. بر این اساس برای انجام فعالیتها و تحقق هدفها ضروری است که در سازمان فراگرد سازماندهی به طور مطلوب و مناسب صورت گیرد، یعنی تقسیم کار و گروه بندی بین کارکنان و اعضای سازمان به سادگی و به مطلوبترین وضع میسر باشد. زیرا در غیر این صورت امکان برقراری روابط مطلوب انسانی نیز کاهش می یابد.

ه) پنهان ماندن خواسته  ها و نیازها

یکی دیگر از موانع برقراری روابط انسانی ، بارز و آشکار نشدن تمایلات و خواسته ها و نیازها می باشد. کاملاً مشخص است که هر یک از اعضای یک سازمان دارای خواسته و نیازهای مختلف می باشند و در انجام فعالیتها و برقراری ارتباط با دیگران به دنبال ارضاء این نیازها هستند ولی در بعضی مواقع به دلایل مختلف این خواسته ها و تمایلات به طور آشکار و واضح مشخص نمی شوند.

یعنی در یک ارتباط دوجانبه به عنوان مثال ممکن است طرفین از نیازهای یکدیگر مطلع نباشند و یا حداقل بعضی ازآنها کاملاً مشخص نشده باشند و لذا انتظارات فرد در این مواقع برآورده نمی شود و این خود یکی از موانع برقراری روابط انسانی محسوب می شود که می بایست به آن توجه شود.

و) عدم وضوح و روشنی موقعیت و نقش افراد

نقش عبارت است از فعالیتهایی که در سازمان به عهده فرد گذاشته می شود. بر این اساس هر یک از اعضای مدرسه می بایست نقش خاصی را ایفا نمایند. و لذا باید نقش هر یک کاملاً مشخص ، روشن و تعریف شده باشد، تا مشکلی در انجام فعالیتها ایجاد نشود.

در پایان تأکید می شود که برای برقراری روابط انسانی مطلوب، انسان می بایست شناخت لازم را نسبت به ویژگیها، خصوصیات و توانایی های خود و دیگران داشته و بر اساس یک نگرش مثبت ، سازنده ، انسانی و الهی نسبت به جهان هستی و انسانها و بر طبق حقوق و وظایف متقابل در موقعیتهای مختلف (خانواده، مدرسه، جامعه و …) به فعالیت سازنده و مفید پرداخت.

پیشنهادات :

۱تأکید به همکاری افراد در انجام امور و برقراری روابط دوستانه

۲بررسی و کنترل روابط افراد با توجه به پیش بینی نتایج آن جهت رسیدن به مطلوب

۳همدلی با افراد در مصائب و مشکلات و سعی در رفع آن

۴تقسیم کار و تفویض اختیار به افراد

۵ایجاد محیطی امن و پر از عطوفت جهت مشخص شدن خواسته ها و تمایلات افراد

۶مشخص شدن نقش و وظایف افراد

۷استقبال از طرحها و نوآوری ها

۸تشویق کارکنان

۹جلب اعتماد افراد

۱۰عدم  تبعیض در بین کارکنان ( دیدن همه افراد از آیینه صداقت )

۱۱دخالت ندادن روابط و احساسات شخصی در برخورد با کارکنان

۱۲ایجاد محیطی امن که کارکنان بدون ترس و با رضایت کامل افکار و عقاید خود را مطرح کنند.

نتیجه گیری :

برای رسیدن به سازگاری اجتماعی در خانه، اجتماع، مدرسه، برقراری روابط انسانی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است و این امر مستلزم رعایت اصول و نکات مهم در برقراری این ارتباط است.

با توجه به این که مدیر در مدرسه با معلمان، دانش آموزان و اولیاء کادر آموزشی و اداری ارتباط نزدیک دارد نقش اساسی و مهمی در برقراری روابط انسانی بین افراد دارد، بنابراین با شناسایی موانع و مشکلات موجود و رفع آن، محیطی امن و آرام ایجاد کرده و به اولویت ها و هدفهای مورد نظر برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *